Pääkaupunkiseudulla öly-yhtiöt ovat onnistuneet pitämään bensan mittarihinnat yllättävän korkealla, lähes 1,30 eurossa jatkuvasti laskeneen bensa maailman markkinahinnasta huolimatta. Minkäänlaista lipeämistä hintatasossa ei ole tapahtunut minkään ketjun osalta. Maailman markkinahintojen mukaan oikea mittarihintataso liikkuu noin 1,20 ja allekin tasolla. Firman piikkiin ajelevia tämä tuskin haittaa muttaa itse bensansa maksavia kylläkin.
Neste, Jet, Teboil, ABC,...
14
1592
Vastaukset
- lljk
ja siksi jätin auton talliin.
- taas olen
huomannut, että tuo hinta on maailmalla pikemminkin noususuunnassa, eikä vähiten tämän Iranin intomielisen pressan ansiosta.
Taitaa muuten olla todellinen pisnesmies Toni tämä Mahamad mikä lie. Mitä pidempään kaveri saa pidettyä atomintutkijoita varpaillaan ja pilapiirroksia puheenaiheena, sen paremmin öljykassa kilisee ja kiihtyvään tahtiin.
Ei mikään pöllömpi tapa kerätä ylimääräistä katetta.- ja piti
vielä sanoman, että kaverihan näyttää keinottelun mallia lännen pörssi ym. futuuri keinottelijoille.
Tekee sen vaan uskonnon varjolla ja hyväuskoisen kansansa. - Pihi
Pihi kirjoitti:
Samalla aikaa Eurokin on laskenut suhteessa dollariin, mikä on vesittänyt tuon viimeaikaisen hinnanlaskun. Täten tolppahintojen nostolle on perusteluja.
- Elli Kart
Pihi kirjoitti:
Samalla aikaa Eurokin on laskenut suhteessa dollariin, mikä on vesittänyt tuon viimeaikaisen hinnanlaskun. Täten tolppahintojen nostolle on perusteluja.
on käytännössä laskenut reilun prosentin. Bensan maailman markkinahinta 13% eli kyllä pitää näkyänoin 10 senttiä halvempana hinta mittarilla. MYöS PÄÄKAUPUNKISEUDULLA.
- sanomassa
Elli Kart kirjoitti:
on käytännössä laskenut reilun prosentin. Bensan maailman markkinahinta 13% eli kyllä pitää näkyänoin 10 senttiä halvempana hinta mittarilla. MYöS PÄÄKAUPUNKISEUDULLA.
se noille bensanmyyjille, että TÄYTYYYYY !
Ja heität nuo perustelut, niin kyllä kalpenevat. - Smålee
sanomassa kirjoitti:
se noille bensanmyyjille, että TÄYTYYYYY !
Ja heität nuo perustelut, niin kyllä kalpenevat.ja vapaassa kilpailussa tilanne olisi korjaantunut alaspain - ilman sanomisiakin.
- storskratt
Smålee kirjoitti:
ja vapaassa kilpailussa tilanne olisi korjaantunut alaspain - ilman sanomisiakin.
Emmekö elä globaalisessa markkinataloudessa?
- futuresource
maailmanmarkinahinta (http://www.futuresource.com/charts/charts.jsp?s=HU1!&o=&a=D&z=610x300&d=HIGH&b=bar&st=)on tällä hetkellä samalla tasolla, kuin mitä se oli kesäkuussa 2005, silloin 95:n keskihinta tankkaus.com:n mukaan oli 1,20€ (nyt n. 1.25€). Euron ja dollarin kurssieroa en vastaavalta ajalta tiedä, mutta näyttää siltä, että kutakuinkin samalla tasolla hinnat ovat.
- Matkamies
Kyllä hinnat on taas nousseet. Joissain pikku kaupungeissa ei tosin niin paljoa eli tankkaan PKS alueen ulkopuolella
Muualla pohjois euroopassakin on hinnat aika piikissä, Brysseli 95 1,25...1,32eur/L ja Hampuri 1,24eur/L. Diesel on sitten jo kalliimpaa. - verottaja.fi..
sivuilla asiaan bensavero! Jos bensanhintaa lasketaan niin bensan vero vastaavasti nousee. Eli eiköhän tuossa ole jo jotain syytä miksi se hinta pysyy siellä missä se nyt on
- Taxation
vaan veron suhteellinen osuus kasvaa kokonaishinnasta. Kyllä hinnalasku näkyy kokonaisuudessaan myös kuluttajille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4139122Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893720- 202193
- 861377
- 271135
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122- 1121115
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791105- 751100
- 551053