-.-..-.-.-.-

...

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kokoomuksen_historia

"Kansallinen Kokoomus rp perustettiin 9.12.1918. Kokoomus perustettiin Suomen itsenäistyttyä kokoamaan kuningasvaltaa kannattavat saksalaismieliset voimat ja tekemään Suomesta monarkia, sekä lujittamaan esivaltaa. Puolueen tausta oli autonomian ajan vanhasuomalaisessa liikkeessä ja fennomaniassa, ja puolue sai vuonna 1918 vahvistuksikseen Nuorsuomalaisen Puolueen epäliberaalit, nationalistiset ja monarkistiset voimat, sekä kourallisen kansanpuoluelaisia. Esivallan lujittamiseksi Kokoomus kannatti verotuksenkin kiristämistä, jotta valtiokoneisto ja asevoimat kyettäisiin laajentamaan."

Phyi phyi ja phyi!

6

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bonaqua

      niin?

      • ...

        Täällä on käyty keskusteluita uudesta ja vanhasta SKP:stä..

        Miten on Kalle,päteekö sama Kokoomukseenkin?


      • bonaqua
        ... kirjoitti:

        Täällä on käyty keskusteluita uudesta ja vanhasta SKP:stä..

        Miten on Kalle,päteekö sama Kokoomukseenkin?

        koita pysyä ajan mukana kaveri..sitä et ole tainnut vielä ymmärtää.


    • nimimerkkien "avarakatsanto" ja "/kalle, joka sitä sun tätä" vastaavan?
      vom

      • Kalle

        Kallella ei ole mitään tarvetta kommentoida Kokoomuksen syntyjä syviä sillä hänellä ei ole mitään tekemistä sen puolueen kanssa.

        /Kalle, joka surukseen huomaa äidinmaito-viestiketjun kadonneen - miksiköhän...


    • Jalo Juttu

      Suomalainen kommunistinen puolue (SKP) perustettiin elokuussa 1918 Moskovassa. Tutumpi nimi Suomen kommunistinen puolue otettiin käyttöön vasta 1920/1921. Vaatimuksia uudesta puolueesta oli alettu esittää Venäjälle paenneiden punaisten johtajien toimesta heti sisällissodan päätyttyä ja pakolaisten keskuuteen syntyikin erilaisia järjestöjä organisoimaan toimintaa. Uusi puolue oli sen perustajien mielestä välttämätön reformistisen SDP:n osoittauduttua kykenemättömäksi johtamaan vallankumousta. Aiemmin Suomessa suhteellisen vähän tunnetut V. I. Leninin johtaman bolševikkipuolueen linjaukset saivat nyt tukea suomalaisten etsiessä syitä tappioonsa. Perustettiin siis SKP, jonka lähimmäksi tavoitteeksi asetettiin kärsittyjen vääryyksien korjaaminen, eli uuden kapinan valmistelu Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11437
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9870
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      147
      5580
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe