istukan reilun kalkkeutumisen takia ja lapsi veden vähyyden takia???
mulla onm tänään tasan 39 viikkoa ja maanantaina pitäis mennä äippä polille tarkistukseen juuri noitten asioiden takia!!!
mulla onm tänään tasan 39 viikkoa ja maanantaina pitäis mennä äippä polille tarkistukseen juuri noitten asioiden takia!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
...käynnistettiin ekassa raskaudessa liian vähäisen lapsiveden takia.Raskaus oli kuitenkin jo 2 vko:a yliaikainen.Otettiin sisään ä-polilta ke ja vasta su klo:13.10 käynnistely tuotti tulosta --> poika syntyi =)
käynnistettiin. Käsittääkseni on aika yleistä, kun monella tutullakin on käynnistetty erilaisten syitten takia. Mulla oli 2 viikkoa yli lasketun ajan ja käynnistettiin siksi. Aamulla kun aloitettiin, niin jo seuraavana yönä oli tyttö sylissä. Synnytys oli aika helppo ja nopea, joten ei siinä välttämättä kauaa mene, vaikka siihenkin on varauduttava, ettei välttämättä ihan heti synny.
Heippa!Mul 2 kertaa käynnistetty ja silti synnytykset tapahtu hätäsektiolla.Ekast supistukset kesti kolmatta päivää mut toisest onneks älysivät leikata jo seuraavana päivänä.Mul kohdunsuu kun ei suostunu avautuu,kokemukset mul supistuksist aika ikävät.Kolmas laps onneks leikattiin automaattisesti etten enää joutunu samaan rumbaan ja tämänhetkinenkin leikataan ihan suunnitellusti,la 17.9,mut leikataan varmaan viikko kaks aikasemmin.
Eka lapsi; kaksi viikkoa ennen laskettua aikaa, raskausmyrkytyksen vaara suuri. Ensin yritettiin emätinpuikoilla käynnistää parina päivänä (tai saada supistukset alkamaan) ei muuta kun pientä nipistystä. Kuitenkin tekivät tehtävänsä kun tutkittiin ja huomattiin että kohdunsuu jo niin auki että eikun saliin. Olin ihan ihmeissäni että ei sieltä ketää viel oo syntymäs..ja naureskelin vaan kun kätilö sanoi, että tänään syntyy lapsi.Oltiin jo iltapäivässä. Synnytyssalissa sitten istuskelin ja kuuntelin musiikkia. Sitten laitettiin tippa, lopuksi puhkastiin kalvot...ja sitten se alkoi..ja ryminällä! Supistukset vain loppuivat liaan aikasin, joten ponnistusvaiheen jouduin viemään läpi ilman supistusten apua. Ja se kesti 50min!Kuuden tunnin päästä minulla oli poika sylissä=)
Toinen lapsi; viikkoa ennen laskettua aikaa korkeen verenpaineen takia. käynnistys alkoi helpommin ja synnytys keski reilu tunnin supistusten alkamisesta, salissa ehdin olla 20min, kaksi ponnistusta ja poika oli ulkona=)
Kolmas lapsi; kaksi päivää ennen laskettua aikaa, äitipolilla sanoivat, että voisin mennä vielä kotiin tai jos haluan niin käynnistetään. Verenpaine korkealla muttei vaarallisen. Koska sairaalaan matkaa 50km ja edellinen synnytys oli melko pikanen, valitsin käynnistyksen. Noin 5 t.
Minä en voi verrata ns tavallista synnytystä ja käynnistettyä mutta sanovat, että käynnistetty on rajumpi mutta useimmiten huomattavasti nopeampi kun luonnollisesti alkanut.