Terve! Minulla on ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo, koska se näyttää näppärältä.
Onko laji sopiva aloittaa tässä iässä?
Aikaisempaa kokemusta minulla ei ole, mitä nyt koulupoikana kavereitten kanssa painittiin ja armeijassa nyrkkeiltiin.
Han moodoa ikämiehelle
3
1280
Vastaukset
- Sivusta seurannut
'ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo'
Todennäköisesti olisit noin 45 vuotta vanhempi kuin suurin osa muista kurssilaisista, mutta jos tämä ei häiritse sinua, sinne vaan.
Hyvä kamppailu-urheilulaji. Itsepuolustuslajina en itse suosittele.- yx HMD vetäjistä
Vaikka suurin osa harrastajistamme on nuoria (-25 v), on mukana myös vähän varttuneempaakin väkeä. Paikkakuntakohtaiset erot toki ovat aika suuret. Jossakin kurssit täyttyvät alle täysikäisistä ja joissakin paikoissa alaikäisiä ei ole mukana juuri lainkaan.
Kannattaa ottaa yhteyttä kurssin vetäjään ja kysyä mikä tilanne on paikkaukkallasi. Varmasti miellyttävämpää harjoittelu on, jos löytyy lähes saman ikäistä harrastajakuntaa. Vaikkei löytyisikään, niin en kyllä näe mitään varsinaista syytä, mikset voisi lajia aloittaa.
- .....
Kurssilla edetään jokaisen omalla tasolla, joten ei senkään vuoksi pitäisi ongelmia olla.
Ja kuten jo mainittiinkin niin varttuneempiakin ihmisiä on monissa seuroissa. Se on sitten ihan oma asiansa "kykeneekö" treenaamaan vain nuorempien ihmisten parissa (jos vain nuoria harrastajia). Etenkin hyvin nuorissa seuroissa on enimmäkseen nuoria harrastajia.
Jos kiinnostusta löytyy niin kannattaa ainakin mennä kokeilemaan!! Kokeiluhan ei useimmissa seuroissa maksa mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743477Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1291859Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001619- 771462
- 771436
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531156Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001140- 631021
- 22997
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois64980