Terve! Minulla on ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo, koska se näyttää näppärältä.
Onko laji sopiva aloittaa tässä iässä?
Aikaisempaa kokemusta minulla ei ole, mitä nyt koulupoikana kavereitten kanssa painittiin ja armeijassa nyrkkeiltiin.
Onko laji sopiva aloittaa tässä iässä?
Aikaisempaa kokemusta minulla ei ole, mitä nyt koulupoikana kavereitten kanssa painittiin ja armeijassa nyrkkeiltiin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
'ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo'
Todennäköisesti olisit noin 45 vuotta vanhempi kuin suurin osa muista kurssilaisista, mutta jos tämä ei häiritse sinua, sinne vaan.
Hyvä kamppailu-urheilulaji. Itsepuolustuslajina en itse suosittele.
Vaikka suurin osa harrastajistamme on nuoria (-25 v), on mukana myös vähän varttuneempaakin väkeä. Paikkakuntakohtaiset erot toki ovat aika suuret. Jossakin kurssit täyttyvät alle täysikäisistä ja joissakin paikoissa alaikäisiä ei ole mukana juuri lainkaan.
Kannattaa ottaa yhteyttä kurssin vetäjään ja kysyä mikä tilanne on paikkaukkallasi. Varmasti miellyttävämpää harjoittelu on, jos löytyy lähes saman ikäistä harrastajakuntaa. Vaikkei löytyisikään, niin en kyllä näe mitään varsinaista syytä, mikset voisi lajia aloittaa.
Kurssilla edetään jokaisen omalla tasolla, joten ei senkään vuoksi pitäisi ongelmia olla.
Ja kuten jo mainittiinkin niin varttuneempiakin ihmisiä on monissa seuroissa. Se on sitten ihan oma asiansa "kykeneekö" treenaamaan vain nuorempien ihmisten parissa (jos vain nuoria harrastajia). Etenkin hyvin nuorissa seuroissa on enimmäkseen nuoria harrastajia.
Jos kiinnostusta löytyy niin kannattaa ainakin mennä kokeilemaan!! Kokeiluhan ei useimmissa seuroissa maksa mitään!