Han moodoa ikämiehelle

Terve! Minulla on ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo, koska se näyttää näppärältä.

Onko laji sopiva aloittaa tässä iässä?

Aikaisempaa kokemusta minulla ei ole, mitä nyt koulupoikana kavereitten kanssa painittiin ja armeijassa nyrkkeiltiin.
31286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

'ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo'

Todennäköisesti olisit noin 45 vuotta vanhempi kuin suurin osa muista kurssilaisista, mutta jos tämä ei häiritse sinua, sinne vaan.

Hyvä kamppailu-urheilulaji. Itsepuolustuslajina en itse suosittele.

Äänestä
  • Vaikka suurin osa harrastajistamme on nuoria (-25 v), on mukana myös vähän varttuneempaakin väkeä. Paikkakuntakohtaiset erot toki ovat aika suuret. Jossakin kurssit täyttyvät alle täysikäisistä ja joissakin paikoissa alaikäisiä ei ole mukana juuri lainkaan.

    Kannattaa ottaa yhteyttä kurssin vetäjään ja kysyä mikä tilanne on paikkaukkallasi. Varmasti miellyttävämpää harjoittelu on, jos löytyy lähes saman ikäistä harrastajakuntaa. Vaikkei löytyisikään, niin en kyllä näe mitään varsinaista syytä, mikset voisi lajia aloittaa.

    Äänestä

Kurssilla edetään jokaisen omalla tasolla, joten ei senkään vuoksi pitäisi ongelmia olla.
Ja kuten jo mainittiinkin niin varttuneempiakin ihmisiä on monissa seuroissa. Se on sitten ihan oma asiansa "kykeneekö" treenaamaan vain nuorempien ihmisten parissa (jos vain nuoria harrastajia). Etenkin hyvin nuorissa seuroissa on enimmäkseen nuoria harrastajia.
Jos kiinnostusta löytyy niin kannattaa ainakin mennä kokeilemaan!! Kokeiluhan ei useimmissa seuroissa maksa mitään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikämies kirjoitti:

Terve! Minulla on ikää jo yli 60.vuotta ja haluaisin aloittaa kamppailulajin itsepuolustusmielessä, kiinnostaisi tuo Hanmoodo, koska se näyttää näppärältä.

Onko laji sopiva aloittaa tässä iässä?

Aikaisempaa kokemusta minulla ei ole, mitä nyt koulupoikana kavereitten kanssa painittiin ja armeijassa nyrkkeiltiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu