Sulkemisen estäminen

harrastelija99

Olen tekemässä ohjelmaa jolla voi lukita tiettyjä internet-sivuja.
Muuten ohjelma toimii jo, mutta sen sulkemiseen tarvitaan tietenkin salasana jottei sitä voisi sulkea ihan kuka tahansa käyttäjä.
Tässä se ongelma onkin nimittäin Windows XP:ssä "Tehtävienhallinta" ikkunassa "Prosessit" välilehdeltä kuka tahansa käyttäjä voin sulkea tuon ohjelman ilman salasanaa.
Kokonaankaan tuota "Tehtävienhallinta" ikkunaa ei voisi ottaa pois käytöstä koska käyttäjä voi tarvita sitä jos esim. jonkin ohjelma jää jumiin.
Eli tässä onkin nyt todellinen ohjelma... kuinka estää ettei käyttäjä saa suljettua ohjelmaani ilman salasanaa?
Olen etsinyt ratkaisua mm. tavalla että käynnissä on kaksi eri prosessia jotka ns. "vakoilevat" toisiaan ja havaitsevat jos toinen prosessi sulkeutuu ja näin ollen avaa sen uudelleen... tätäkään en ole onnistunut toteuttamaan.

1

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru

      Luin jostain seuraavan:

      Tee windowsiin service, joka käynnistää sen sovelluksesi. Sen jälkeen suljet servicen. Tämän jälkeen sitä sovellusta ei pitäs saada tapettua.

      Toinen mahis ois trapata Task managerin TerminateProcess() jotenkin.

      http://blade.nagaokaut.ac.jp/cgi-bin/scat.rb/ruby/ruby-talk/157256

      Task Manager lähettää ennen TerminateProcessia WM_CLOSE eventin. Ota se kiinni ja lähetä takaisin feikki "shutting down" viesti Task Managerille. Prosessin saa silti tapettua jollain toisella työkalulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3522
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      20
      2912
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2584
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      70
      2359
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2201
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      50
      2128
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1573
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1485
    Aihe