FINIKOR peloittelee turhaan

En ota kantaa automerkkeihin, puolesta en vastaan. Sen vaan sanon että nuo kuvat on kyllä markkinoinnin vastaisia ja tekaistuja.

Missään Finikorin kuvan autossa ei ole ruosteenestoa esim pohjassa ja 20000 ajettu auto ei varmasti ruostu tuollatavalla. Sen verran pitkä kokemus katsastajana takana.

Lisäksi ruostesuojaus ei auta ulkopuoliseen vaurioon kuten esim Focuksen spoilerikohtaan.

Älkää uskoko pelottelua
85017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tämä on todettu tällä palstalla monet kerrat.

Aina muutaman viikon välein tulee kuitenkin joku mahtailemaan noilla kuvilla ja kertoo, miten autot ruostuvat niin kamalasti kun se on oikein TODISTETUSTI netissä.

Ikään kuin kukaan muu ei olisi noita kuvia koskaan nähnyt, tai ikään kuin noilla kuvilla olisi jokin tieteellinen tutkimus takanaan.

Äänestä

Onhan selvää että uusien autojen kuvia on turha tuonne laitella.
Totuus on kuitenkin että ekaa kertaa suojaukseen pyrkivä 98vm almera esim ei ole mitään tehtävissä enää. Katsarin silmä ei yleensä pysty arvioimaan samalla tavalla kuin re käsittelijän.
alle 10v ikäisistä japseista alkaa löytymään runsaasti paskaa että kuvat ovat totta.

Äänestä

en epäile yhtään kuvia jos on puutteellinen alusta/kotelosuojaus.olen nähnyt vastaavaa useiden vaihtoautojen kanssa ikä haitarissa 94-03.suomessa on otolliset olosuhteet,niin moni kuva näyttää kovin tutulta.

Äänestä

pöljä tajua , että ne autonpohjat on pesty puhtaaksi ensin ja sitten kuvattu.
Kyllä ne vaan ruostuu japsit ja audit sun muut. Kaikki rauta ruostuu...

Äänestä

oot katsastellut? Omia varpaitas risoista sukista,kun äiti ei oo parsinut lapsen jarrusukkia!! Sä et poika tiedä hevonpaskaa ruostesuojauksista,ajele sä vaan alamäkiä isonveljen Stiga-kelkalla.

Äänestä
  • Tiedän tapauksia joissa katsastaja on sanonut asiakkaalle että kandee suojauttaa auto nyt. Asiakas tulee käsittelyjä tekevään firmaan ja suojaaja toteaa että 3-4 vuotta sitten se olis ollut vielä mahdollista. Nyt auto oli siis siinäkunnos ettei ilman pelti remppaa olis hiekka puhallusta pystyny tekee.

    Äänestä

on autotehtaan lakimies ovella jos tekaistuja kuvia tuolleen esille laittaisi.

"Sen vaan sanon että nuo kuvat on kyllä markkinoinnin vastaisia ja tekaistuja."

Äänestä

Varmasti kannattaa suojauttaa jos hyvä auto alla. Edellisessä autossa (Malaga-88) tekniikka petti ennen korin loppumista. Autoa pestiin korkeintaan kerran vuodessa. Ennen viimeistä katsastusta yhdestä kohdasta vähän hitsattiin, hinta pari kymppiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


markkinakikka kirjoitti:

En ota kantaa automerkkeihin, puolesta en vastaan. Sen vaan sanon että nuo kuvat on kyllä markkinoinnin vastaisia ja tekaistuja.

Missään Finikorin kuvan autossa ei ole ruosteenestoa esim pohjassa ja 20000 ajettu auto ei varmasti ruostu tuollatavalla. Sen verran pitkä kokemus katsastajana takana.

Lisäksi ruostesuojaus ei auta ulkopuoliseen vaurioon kuten esim Focuksen spoilerikohtaan.

Älkää uskoko pelottelua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu