Miiloin on aika vaihtaa jousipallot Xantiaan? Mulla Break -98, ajettu n. 135 t. Onko olemassa jotain helpoa testiä, millä voisi todeta onko aika vaihtaa pallot? Vai onko hyvä mittari se että kyyti alkaa maistua ooppelilta?
Xantian jousipallot
Kyyti kuntoon
143309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Näinkin voisi tehdä pikatestin ,nousta autosta,pitäisi ihan reilusti korin nousta(riippuen painosta),hetken päästä(5-15 sek)pitäisi laskea normaali korkeuteen,noin karkeasti näin kun pelaa niin suunnilleen on kunnossa,siltikin voi yksittäinen pallo olla rikki
Jos tyhjäkäynnillä kuuluu pumpun "naksutus" tiuhaan, pitää kiireesti vaihtaa syylärin luona oleva pallo. Naksutuksen väli tulee olla >10 sek.
Omasta kuljettimestani (xantia vm98) vaihdatin kaikki pallot viimekesänä kilometrejä n115t. Varaajapallo oli aivan slut valo sammui vasta n.20-40sek päästä normaali startista. Etupallojen vaihto muutti auton "luonnetta" todella huomattavasti -> ts. hymy oli korvissa pajalta lähdettäessä kotiin ajettaessa ja siitä vielä eteenpäinkin kunnes tottui ;). 120tkm huollon ohessa vaihdettiin sitten myös takapallot (ei keskimmäistä/vajoamisen estokuulaa) niissä eroa ei voinut huomata aivan samassa määrin.
-a
Keula tuntuu aika jämäkältä/elottomalta, perä reagoi herkemmin auosta nousuun/autoon nousuun. Käväsenpä vaihtamassa pallot, että pääsee oikein nautiskelemaan taas.
Paljonko kustansi pallojen vaihto? Ja mistä hommasit pallot? Entäpä missä pajassa vaihdoit boltsit?
Lomalla Sysmässä vaihdoin neljä palloa.
Maksoi n 2200 mk. Tilattiin Lahdesta, toimitusaika
pari päivää.
Olisiko keskipallo vaihtaa samalla???
J
on mahdollista saada noin paljon kulumaan nappulaa neljään palloon.kun vanhassa rahassa neljä kuulaa maksaa 1200 ns.orkkiksina. ja työtä on max.puolituntia.ettei vaan ollut muutakin hommaa joka nosti kustannuksia.
Xantian pallot ihan näissä Citikka-logoilla präntätyissä pahvipaketeissa eli orkkiksena myytynä maksaa valitettavasti yli 300 mk. Täkäläistä hintatasoa selvitellessä 390 mk on ollut halvin pallura, kalleimmat ovat olleet yli 400 mk (ns. Veholla 590 mk) .
BX:n pallojahan saisi 290 mk:lla, mutta ei Xantian. Toki voisi BX:n pallot lykätä alle, mutta jos nimenomaan haluaa Xantian orkkispallot, en ainakaan mistään ole vielä löytänyt niitä 300 mk:n hintaan.
jos kolmeen sataan markkaan saa aidot Xantiaan
tarkoitetut, niin osta motillinen. tulen mielelläni ottamaan osaa kustannuksiin.....
yst terv "asiaa, asiaa"
eteen 67 e/kpl, samoin varaaja, taakse 49,5 e/kpl vaihto 85 e -98 Breakiin (Hartman Kokkola). Halvempaa löytyy www.sitronen.fi, alk 42 e/kpl. Kuinka "aitoja" lienee, sitä en tiedä. Onko jollain "tietoa"? Myy myös comfort-palloja, saisikohan niillä "lentävän maton"...
Just perjantaina sain 100 000 ajettuun 98 Xantia Breakiin uudet pallot.
Eteen confortit, taakse Sitrosen ja Ritikon neuvosta tavalliset. (Sanoivat, että menee jo liian pehmeäksi)
Kyllä kyyti parani! 300 kilometrin mökkimatka just takana. Olivatpahan tiet parantuneet kummasti. :-)
Jäi kuitenkin mietitytttämään, minkähänlaista se liian pehmeä kyyti osisi ollut... Ehkäpä vielä ensi kesänä kokeilen.
Suosittelen kaikille!
Paljonko kustansi pallojen vaihto? Ja mistä hommasit pallot? Entäpä missä pajassa vaihdoit boltsit?
Koko hinta oli 235 euroa. Siitä pallot 200 ja loppu työhön. Samalla rasvailtiin myös takapään vivusto ja etutolpat sekä vaihdettiin liitin bensaletkuun (tuli hajua sisälle).
Ja palloista siis comfortit eteen, tavalliset taakse.
Ritiko Turussa vaihtoi. Pallot tulivat kai Belgiasta Sitrosen kautta Ritikoon. Ei siis tarvikepalloja.
ooppeliin.kun oppelissa iskarit on loppu ( yleensä etupäästä ) se muistuttaa kunnossa olevaa sitikkaa mutta jää pomppimaan kun taas sitikka ei sitä tee. JOS TAAS SITIKKA MUISTUTTAA KUNNOSSA OLEVAA JAAPPANILAISTA TAI ESIM.VOLKKARIA NIIN SITIKASTA ON VIHREÄT KUULAT LOPPU. joten samanlainen testi on mahdollista sitikallekkin tehdä tunnistaakseen onko tarvetta kuulien vaihtoon.painelet kulmista ja jos joustaa PITKÄN pehmeän liikkeen niin kuulat ovat kunnossa.jos taas ei juurikaan painu niin kuulat ovat täynnä soppaa= LHM:äääää ja kaasu on karkuteillä. ja päävaraajan tunnistaa helpoimmin siitä kun auto on hetken käynyt ja pumppu käy vähän väliä ja naksuminen kuuluu muutamien sekuntien tiheydellä. normaali aika olisi 15-30 sekuntia kun on hieman kulunut auto ja päävaraajan kuula on kunnossa.