Yleisnopeudeksi 70 km / t !!!!!???

savolainen

Tämän päivän Taloussanomien nettikirjeen mukaan Liikenne ja viestintäministeriö harkitsee yleisen
nopeusrajoituksen laskemista 70 kilometriin tunnissa!!!

Kyllä ne Fortuminen voitot ja suurosingot voisi käyttää muuhun kuin kiusantekeoon
maaseudun ihmisille ja pitkiä työmatkoja ajaville!
Äly hoi älä jätä!

Kyllä sosialisti on sosialisti vaikka voissa
paistaisi!

Lisättäköön kaaharien valvontaa, mutta mitä järkeä on jossain Kainuussa tai Lapissa
körötellä kesäyönä viivasuoraa tietä 70 km tunnissa?
Ei ristinsielua tulossa tai menossa.
Miksi järjen käyttö ei Suomessa ole sallittua?
Laitettakoon nopeuksia liikennemäärien ja teiden kunnon mukaan eikä kiusanteko mielessä.
Mielestäni 70 km tunnissa on ihan liian alhainen nopeusrajoitus kaavamaisesti sovellettuna.

Rattijuopoille sekin on liikaa!

7

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siten ...

      ettei vitosvaihdetta voi enää käyttää ...

    • mukaan järkeä

      Suomessa liikennepolitiikka on sitä, kun iso rekka suistuu tieltä sen vuoksi, että kuljettaja nukahti rattiin, niin kaikkien ajonuvojen nopeusrajoituksia tarkastetaan alaspäin.

      Kun narkomaani ajaa varastetulla autolla suojatiellä lapsen päälle, muutetaan kyseisellä tieosuudella nopeusrajoitusta alaspäin.

      Kun liukkaalla kelillä auto joutuu sivuluisuun ja törmää kylki edellä vastaantulevaan, pudotetaan silloinkin kyseisellä tieosuudella nopeusrajoitusta sen sijaan, että aurausta, hiekoitusta ja suolausta lisättäisiin.

      Kun linja-auto ajaa ojaan kuljettajan sairauskohtauksen vuoksi, niin nopeusrajoituksia alennetaan koko läänissä sen sijaan, että kuljettajien terveydentilaan kiinnitettäisiin enemmän huomiota.

      Kun kolari aiheutuu matalalla paistavan auringon häikäisystä, alennetaan npopeurajoitusta sen sijaan, että vaaditaisiin ajoneuvojen kuljettajille kunnolliset aurinkolasit, jotka poistaisivat häikäisyn.

    • voi olla

      poroja tiellä, kuten hyvin usein onkin. Lisäksi tiet ovat kapeita ja usein myöskin mutkaisia ja huonokuntoisia.

      • pohjoisen kulkija

        Viivasuorat tiet mutkaisia? Perin omituista!


      • ovat kaikkea
        pohjoisen kulkija kirjoitti:

        Viivasuorat tiet mutkaisia? Perin omituista!

        muuta kuin viivasuoria. Ja poikkeuksetta vähintään 80 km/h rajoitus, joka yleensä on aivan liian suuri nopeus näille teille. Monin paikoin näillä teillä ei talvella esim. henkilöauto ja bussi mahdu rinnakkain. Poikkeuksena ovat aivan suurimmat päätiet, joilla nopeusrajoitus on 100 km/h: ne ovat leveitä, suoria ja hyväkuntoisia. Mutta sielläkin pitää aina muistaa porot. Niitä on ainakin Länsi-Lapin teillä todella usein ja isoja tokkia.


    • Olli Sademies

      Ehdotukseni liikennetoimikunnaksi päättämään nopeusrajoituksista.

      Kaksi rekkauskia, kaksi taksiautolijaa, kaksi linja-autonkuljettajaa, ambulanssin, paloauton ja poliisiauton kuljettajat vahvistettuna säiliöautonkuljettajalla olisivat oikea kokoonpano nopeusrajooitustoimikuntaan, joka määräisi kaikkien teiden nopeusrajoituksista.
      Ammattilaiset osaavat nämä asiat paremmin kuin polkupyörällä liikkuvat "vihreät", jotka nyt määrittelevät ja päättävät nopeusrajoituksista.
      Kaikilla muilla aloila kuullaan asiantuntijoita, miksi liikenteen parissa saavat jatkuvasti häärätä mitään tietämättömät ja ymmärtämättömät "vihreät".

      Esimerkki: Helsingin kaupunginvaltuusto lähti Hyvinkäälle strategiaseminaariin Mikonkadulta Fennian edestä arkiaamuna klo 08:00. Bussi, joka ajoi keskustasta poispäin, siis vähentäen keskustan ruuhkaa, joutui pysähtymään matkallaan kaikkiaan 12 kertaa. Aikaa pysähdyksiin kului 28 minuuttia. Niinpä kuljettaja päästeli 13:sta viimeisistä liikennevaloista päin punaisia. Eikä siinä kaikki. Koska näin oli jääty jälkeen ennalta määrästystä aikataulusta, otti "Frank" ohituskaistan ja päästeli 140-150 km/h nopeudella moottoritietä Hyvinkäälle.
      Kysymys: paljonko nämä kiusaa tekevät liikennevalojärjestelyt edesauttoivat tai edistivät liikenneturvallisuutta?

      Vastaukseksi ei käy, että kuljettajan olisi pitänyt noudattaa liikennesääntöjä, sillä liikenteessä on aina mukana se inhimillinen tekijä.

    • craptori

      2000-luvun Mari:

      Älä tule autolla isi, tule taksilla, niin voit ottaa töiden jälkeen viinaa... Älä tule kotiin vaan saammu huoran luo, niin äiti saa nukkua yönsä rauhassa ja "Sademiehetkin" saavat rauhallisen yövuoron...

      Älä lähde autolla isi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3829
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2964
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe