Tuolla alempana tuli aika ikävä vastaus jollekkin kun kyseli vähän vastaavaa...mutta itsekin olen ihmeissäni lähinnä työn osalta sitten...olen jo 30 ja alan vaihto on edessä.
Kun katselin ainekuvauksia ja kirjoja vilkaisin, kyllä sos.pedag. ja sos.psyk. kiinnostaisi eniten, mutta nehän ei ole mikään "ammatti" kuten jos alkaisi lukemaan sosiaalityötä.
Saisiko asiallisia vastauksia...esim. millainen ammattikuva on jos ottaa pääaineekseen esim. sos.psykologian? Millainen on työtarjonta?
Ei olene mitään selkeää työpaikkaa?
Entä sos.pedag.??
Tässä iässä kun ei enää auttaisi alkaa enää kovin epävarmaa alaa opiskella.
Eli onko sosiaalityö ainoa varma valinta (näistä)?
Sosiaalialasta
Nicoletti
1
426
Vastaukset
- Valtiotieteilijä
Sosiaalityö on ainoita valtsikan pääaineita joka on käytännöllinen ja valmistaa suoraan tiettyyn ammattiin. Toki voit valita jonkin muun, mutta sitten pitäisi itse tietää tarkaan sivuaineet, työkokemus yms. työllistymisen kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?812412Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511183Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755095Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa293712Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963554Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss493122Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082849Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132388Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie442155Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191965