olen tässä miettinyt että mikä miehiä oikeasti vaivaa?!?! en nyt tarkoita jokaista miestä, mutta puhun omasta kokemuksestani! Sain juuri tietää että olen raskaana. Mieheni puhui enne tätä tieto siitä kuinka ihanaa olisi saada kanssani lapsi.. nyt kun on tosi kyseessä, hän ei tiedäkkään haluaako olla kanssani. Ja onhan se miehille helppoa kun he voivat olla pitämättä yhteyttä lapsiinsa ilman mitään syytä eikä kukaan ihmettele, mutta jos nainen antaakin lapsen isälle ja sanoo ettei huvita kasvattaa lasta, niin se on sitten ihan kamala juttu! En kyllä lastani aio hylätä mutta ihmetyttää tämä.. Lapsi on sekä miehen että naisen aikaan saannos, eli molempien pitäisi vastuu kantaa yhdessä?! Eikö?
mikä miestä vaivaa?!?
-?????????????????
21078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ketäs äänestit? Uusi hedelmöityshoitolaki raivaa polkua entistä enemmän miehen syrjäyttämiseksi perheestä. Turha se on ulista jos on haluttu kaikki valta niin on kannettava kaikki vastuukin. Feministien aivoissa ei taida logiikalle olla sijaa.
Mutta nyt ihan oikeasti kannattaa keskustella ja antaa aikaa miehelle. Joillekkin se on niin iso hämmennys että puhuvat ihan hassuja. Pyri ilman painostusta lisäämään miehen mielenkiintoa isäksi.
on iso asia ja silloin saattaa tulla mieleen vaikka minkälaisia ajatuksia. Mies kun ei tunne lasta sisällään, kiintymys pieneen ei synny yhtä vikkelästi kuin äidillä. Meillä oli sama tilanne esikoisen kohdalla, mies joutui aprikoimaan elämäänsä kovasti, toista lasta hän halusi sitten jo enemmän kuin minä. Reilu kuukausi vielä tämän toisen syntymään.