Olen ostamassa carrier merkkistä ilmalämpöpumppua,onko jollain kokemuksia tai tieto kyseisistä vehkeistä??????
carrier ilmalämpöpumppu
16
17119
Vastaukset
- hae vertailutietoa
Carrier ei tunnu olevan kaikkein myydyimpien joukossa. Se ei silti tietenkään sano mitään laadusta, mutta vertaile ensin ominaisuuksia. Ja nimenomaan niitä ominaisuuksia, joita tarvitset. Hyviä mainintoja saavat Panasonic, Toshiba, Mitsubishi, Sanyo, Fujitsu, IVT. Katso lampopumput.info, siellä on paljon kommentteja eri malleista.
- dfdfdgdg
Kyllä Carrier hakkaa mennen tullen Panasonicin.
Sen levinneisyys Suomessa johtuu siitä, että sitä myy rautakaupat.
- IVT
...elikkäs. Eikös se ole sama kuin IVT.
Ainakin maalämpöpumput ovat samoja!
Eli IVT valmistaa molemmat, vain merkki on eri!
Katso ja vertaa myös tätä : Ilmalämpöpumppu Haier Multi Inverter
"Haier on valittu parhaaksi ilmastointilaitteeksi mm. USA:ssa. Inverter-tekniikan ansiosta Haier käy tasaisesti ja säästää sähköä jopa 60% lämmittäessä. Haier ilmalämpöpumpulla voit tehokkaasti jäähdyttää ja poistaa kosteutta huoneilmasta kuumimmilla kesähelteillä. Keväällä, syksyllä ja talvella voit tuottaa edullista lämpöä ulkoilmasta aina -15 asteen........"- kiinalainen häkkyrä
juu ei
- ilp
kiinalainen häkkyrä kirjoitti:
juu ei
Se on täysin vastaava kuin tochiba! Ainakin se on pärjännyt testeissä, eli ei sen luulisi kauhean huono olevan!!!
- tahtoo
ilp kirjoitti:
Se on täysin vastaava kuin tochiba! Ainakin se on pärjännyt testeissä, eli ei sen luulisi kauhean huono olevan!!!
lisää faktaa. Minusta se on Kiinalainen häkkyrä kunnes joku toisin todistaa.
- lukemaan
tahtoo kirjoitti:
lisää faktaa. Minusta se on Kiinalainen häkkyrä kunnes joku toisin todistaa.
ei muuta kuin netistä katsomaan! Kyllä tochiba pärjännyt on, ja sama laite ON!
- sama laite
lukemaan kirjoitti:
ei muuta kuin netistä katsomaan! Kyllä tochiba pärjännyt on, ja sama laite ON!
Tochiba ehkä mutta ei TOSHIBA.
Haier on Kiinalainen häkkyrä, jota myydään Suomalaisille idiooteille ylihintaan. - hölmöjä??
sama laite kirjoitti:
Tochiba ehkä mutta ei TOSHIBA.
Haier on Kiinalainen häkkyrä, jota myydään Suomalaisille idiooteille ylihintaan.Kyllä, maahan tuojakin puhuu paskaa!! Carrier tuo maahan toshibaa ja carrierissa täysin samat sisus kalut kuin toshibassa! On se kumma kun maahantuojakaan ei tiedä asiasta niin hyvin kuin sinä!!! Onneksi on joku joka tietää?????????????????????????????????????????????????????????????????
- olla puhe
hölmöjä?? kirjoitti:
Kyllä, maahan tuojakin puhuu paskaa!! Carrier tuo maahan toshibaa ja carrierissa täysin samat sisus kalut kuin toshibassa! On se kumma kun maahantuojakaan ei tiedä asiasta niin hyvin kuin sinä!!! Onneksi on joku joka tietää?????????????????????????????????????????????????????????????????
Että Haier on sama laite kuin Toshiba. Carrier ja Toshiba voivatkin olla sama laite. Haier on Kinuskihäkkyrä.
P.S Auttaisi jos ihmiset osaisivat vastata oikeaan viestiin... - Maahantuoja
olla puhe kirjoitti:
Että Haier on sama laite kuin Toshiba. Carrier ja Toshiba voivatkin olla sama laite. Haier on Kinuskihäkkyrä.
P.S Auttaisi jos ihmiset osaisivat vastata oikeaan viestiin...Maahantuojan tervehdys.
Haier on maailman 3. suurin ilmastointilaitteiden valmistaja.
Kyseinen merkki valmistaa myös monille muille merkeille mm. ilmalämpöpumppuja joka kertoo jo tietotaidosta melko paljon.
Suomalaisille merkki saattaa vielä olla suhteellisen tuntematon mutta monilta saattaa jo kotoa löytyä yhtä jos toista Haierin valmistamaa. (mm. upo-merkkisten jääkaappien sekä pakastinten kompressoreja)
Tilanne ilmalämpöpumppu markkinoilla on jo ollut pitkään se, että suurin osa markkinoilta löytyvistä "ilpeistä" valmistetaan tuotantokustannusten vuoksi kiinassa, tai kiinan naapurimaissa. Tämä ei heijastu tuotteen laatuun. (esimerkkinä Haier-ilmalämpöpumppujen puuttuminen eniten vikautuvien laitteiden listasta mm. kauppalehdessä)
Vastailemme tällä palstalla mielellämme jatkokysymyksiin koskien Haier-tuotteita.
www.1air.fi
- Lada 1200s
Tuohon haku kenttään ku kirjottaa "carrier", ni tulee myös jotain juttua...
- wepeli
sinänsä, mutta nykyaikana se ei kerro mitään.
- Oiwa
Hyvä vehje! Meille on ollut käytössä jo 10 vuotta. Muuta huoltoa ei ole tehty kun normaalit puhdistukset. Kokonaissähkönkulutus oli
ennen pumppua sähkölammitystalossa n.22000 kvh, nyt 14000-15000. Odottelen kuinka kauan vanhaa Carrier kestää. Välillähän näitä ei ollut myynnissäkään. Mallit ovat vaihtuneet.Mielestäni kaikkein halvimpia malleja ei kannata ostaa, kun ei ole tietoa niiden kestosta ja soveltumisesta pakkasolosuhteisiin. Voin suositella Carrieria, jos ovat yhtä hyviä, kun "vanhapalvelija".- Never again Carrier
Olin itse muutaman vuoden Carrierin ilppejä ja jäähdytyslaitteita asentavassa firmassa töissä,ja lopetin hommat siellä puhtaasti sen takia,että kyllästyin jatkuviin takuukorjauksiin ja kun Carrierin maahantuojan palvelu on aivan luokatonta.Jos jätät soittopyynnön tekniseen tukeen,keraakaan ei kukaan soittanut takaisin,ja osia sai parhaillaan odotella sen puoli vuotta.Jos olet Carrier Alegron erehtynyt ostamaan lämpöpumppuna,en voi kuin toivottaa onnea talven pakkasiin ja sisäyksikön valokaruselliin,joka odottaa joka ikinen kylmempi ja kesällä vastaavasti kuumempi päivä.Carrier hyvä valmistaja isoissa koneissa ja kaupan kylmässä mutta ilppejä kehoitan karttamaan jo teknisen tuen surkean,siis olematoman palvelun vuoski.
- carreni
Never again Carrier kirjoitti:
Olin itse muutaman vuoden Carrierin ilppejä ja jäähdytyslaitteita asentavassa firmassa töissä,ja lopetin hommat siellä puhtaasti sen takia,että kyllästyin jatkuviin takuukorjauksiin ja kun Carrierin maahantuojan palvelu on aivan luokatonta.Jos jätät soittopyynnön tekniseen tukeen,keraakaan ei kukaan soittanut takaisin,ja osia sai parhaillaan odotella sen puoli vuotta.Jos olet Carrier Alegron erehtynyt ostamaan lämpöpumppuna,en voi kuin toivottaa onnea talven pakkasiin ja sisäyksikön valokaruselliin,joka odottaa joka ikinen kylmempi ja kesällä vastaavasti kuumempi päivä.Carrier hyvä valmistaja isoissa koneissa ja kaupan kylmässä mutta ilppejä kehoitan karttamaan jo teknisen tuen surkean,siis olematoman palvelun vuoski.
carrier on meillä asennettu vuonna -06. On toiminut hyvin.
carrier ja Toshiba ovat kai samoja laitteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793