Tulipa tässä idea että vois yrittää tehdä autoon helmat ja puskurien jatkeet itse... Mutta TARVISIN vinkkejä, koska en ole lasikuidun kanssa ennen työskennellyt :/...
Eli ensiksi vissiin tehdään uretaanivaahdolla muotti? Voiko auton alkuperäistä "helmalevikettä" käyttää tässä hyödyksi mitenkään?
Muotoillaanko siitä kuivuneesta uretaanipätköstä sitten sellainen kuin helmasta halutaan? Ja siiten kun se on sellainen ku haluu, nii päällystetään jollain ja sit aletaan leikkii sen lasikuidun kanssa? Olenko ihan hukassa tämän asian kanssa?
Oon yrittänyt GOOGLElla, mutta eihän tälläinen tavallinen ihminen mille pc:n käyttö on hepreaa osaakaan oikein noita hakukone juttui... Jos joku vaivautuisi kertomaan niin olisin tod. kiitollinen. tai edes linkkiä laittamaan?
Kiitos!
helmojen tekeminen
2
2462
Vastaukset
eli kaks tapaa, amistyyli ja oikein tehty, itte en oo hirveesti perehtyny aineeseen (lue: tehnyt näkyviä osia,) mutta asiaan.
Amistyyli.
Uretaanista muotti alkuperäsen helmalevikkeen päälle, kun muodossaan kuidut päälle, ahkera hiominen, ja maali pälle, (harvemmin tulee hyvän näköstä, saati sitten kestävää.) alkuperäsen helman kiinnikkeillä kiinni.
Oikein tehty.
Uretaanin jälkee maalaus kiiltävällä maalilla, päälle gelcoat, (se on siis muotin muotti), sitten kuidutus, koska maalasit pinnan ja laitoit ton gelcoatin huolellisesti kuidut lähtee suht helposti irti, (tämä siis on muotti), tämän jälkeen taas maalaus kuitujen sisään ja sinne se gelcoatti, kuiduta tukevasti,
kun helma rupee olee tarpeeks paksu, ota irti muotista, kittaa, hio, kittaa, hio ,kittaa, hio, nyt rupee olee halutun kaltainen, mut kittaa ja hio viel kerran varmuuden vuoks, sitte sovittelet autoon paikalleen, perehdyt mihin kiinnität, maalautat kuidut ha sitte vaan sikafleksillä kiinni, ja parilla ruuvilla varmistus (paikoista joihin ei näe). rupee olee jo sinne päin, sitte mietit et ootko tyytyväinen, ku toi sika ei iha suosiolla päästä enää irti.- ``````
Tai sitten voi tehdä ihan oikeasta pellistä.
Joka on se ainoa oikea tapa!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie862718Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22512Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732259Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut712166Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372047Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt261826HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364051795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111726Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534