Samat kummit

KmU

Pohdimme pojallemme kummeiksi samat henkilöt kuin hänen siskolla on...tietääkö kukaan saako niin tehdä?
Jos isovanhemmet saa olla kummeja niin ei pitäisi olla esteitä tällekään vaihtoehdolle, eikö niin?
Kunhan kuuluvat kirkkoon ja ovat käyneet rippikoulun.
Entä sitten, kelpaako kummiksi pelkkä kirkkoon kuuluva henkilö vai painaako rippikoulu niin paljon?

6

1805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minusta ainakaa

      Miksi ihmeessä samat kummit?
      En oikee käsitä sellasta, eihä se niistäkää enää tunnu kovin fiksulta ku pyydätte taas kummiksi.

    • joo joo

      Kummien tulee olla kirkkoon kuuluvia ja konfirmoituja. Kyllä, rippikoulu painaa "niin paljon"; pelkkä rippikoulun käyminenkään ei riitä, vaan tulee olla konfirmoitukin.

      Lapsella saa olla samat kummit kuin siskollaankin; minusta tuntuisi, että tässä tapauksessa näiden k.o. henkilöiden mielipide olisi ratkaiseva. Jos haluat kummien olevan "lahja-automaatteja" olisi tämä ainakin lasten tasapuolisuuden vuoksi hyvä (toisella ei olisi "parempia" kummeja kuin toisella); kummien kukkaron kannalta taas ei ;)

      • kommentoi

        Vahvistan vain, että näin se on. Kirkon puolesta saa olla samat kummit vaikka koko tusinalla. Kirkkoon kuulumisen lisäksi kummin tulee olla rippikoulun käynyt ja konfirmoitu. Mahdollinen kummiehdokas voi siis vaikka käydä rippikoulun kummiutta odotellessa, jos se jäi nuoruudessa käymättä.


    • Hoo

      heip,

      kyllä samat naamat voi olla kummeja lapsille. Itse olen yhden perheen kaikkien lapsien kummi.

      • kaarin

        Mix ihmeessä samat kummit?En ymmärrä ollenkaan. Eikö teillä ole ketään muita, joita voisitte harkita? Ite en edes tykkäis olla saman perheen lapsille kummi!


    • Itse olen erään perheen sisarusten kummitäti.Hiukan kyllä mietitytti ensin että pitäisikö kieltäytyä nuoremman kummiksi pyydettäessä.Mutta näin jälkikäteen,onneksi suostuin!Olen tietynlainen tuki niille kummitädin "pienille" (9v ja 11v,kun elämä on viskellyt sinne,tänne ja vähän tuohonkin suuntaan.Suuri kiitos siitä,että olemme yhteydessä tiiviisti kuuluu lasten sijaisperheelle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17345
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3586
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3086
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2425
    Aihe