Kontula on ollut SMP:n eli nykyisin Soinin johtaman perussuomalaisen puolueen tukipiste Helsingissä jo 70-luvulta lähtien.
MAALISVAALIT 1970 VILKKAAT KONTULASSA
Puolueet valmistautuivat tarmokkaasti vuoden 1970 eduskuntavaaleihin. Oman latauksensa antoi vasemmiston 1966 saavuttama enemmistö, jonka kumoamiseen porvaripuolueet pyrkivät. Kontulassa vaali-into oli korkealla. Äänestysprosentti ylitti Helsingin keskiarvon.
Vaalit kiinnostivat kontulalaisia erittäin paljon. Äänestysprosentti oli hiukan korkeampi kuin Helsingissä keskimäärin. Äänestämässä kävi 8666 kontulalaista.
Vaalien valtakunnallinen suurvoittaja Suomen maaseudun puolue sai Kontulassa 3,6 prosenttia äänistä. Perussuomalaisten edeltäjä oli nimensä mukaisesti vielä ankkuroinut maaseutuun.
Kontulassa äänet jakautuivat seuraavasti:
SDP 3058 (35,3 %), kokoomus 1800 (20,5 %), SKDL 1497 (17,2 %), liberaalit 1064 (12,3 %), RKP 529 (6,0 %), SMP 316 (3,6 %), keskustapuolue 130 (1,5 %), kristilliset 126 (1,5 %), TPSL 110 (1,3 %) ja muut 36 (0,4 %).
MAALISVAALIT 1970 VILKKAAT KONTULASSA
Puolueet valmistautuivat tarmokkaasti vuoden 1970 eduskuntavaaleihin. Oman latauksensa antoi vasemmiston 1966 saavuttama enemmistö, jonka kumoamiseen porvaripuolueet pyrkivät. Kontulassa vaali-into oli korkealla. Äänestysprosentti ylitti Helsingin keskiarvon.
Vaalit kiinnostivat kontulalaisia erittäin paljon. Äänestysprosentti oli hiukan korkeampi kuin Helsingissä keskimäärin. Äänestämässä kävi 8666 kontulalaista.
Vaalien valtakunnallinen suurvoittaja Suomen maaseudun puolue sai Kontulassa 3,6 prosenttia äänistä. Perussuomalaisten edeltäjä oli nimensä mukaisesti vielä ankkuroinut maaseutuun.
Kontulassa äänet jakautuivat seuraavasti:
SDP 3058 (35,3 %), kokoomus 1800 (20,5 %), SKDL 1497 (17,2 %), liberaalit 1064 (12,3 %), RKP 529 (6,0 %), SMP 316 (3,6 %), keskustapuolue 130 (1,5 %), kristilliset 126 (1,5 %), TPSL 110 (1,3 %) ja muut 36 (0,4 %).
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.