2.5 TDI lastutus?

Onko kellään kokemusta 2.5 TDI:n lastutuksesta? Sakasasta sais vanhakorisen A4:sen ko koneella. Kiinnostaisi ainaki meikäläistä.
21047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllähän siihenkin laitteeseen löytyy virilastuja, mutta riskinä on savutuksen lisääntyminen ja vääntömomentin kasvu vaarallisen suureksi voimansiirrolle.
Onhan siinä jo vakionakin 150 hummaa ja vääntöä reilusti.

Ruotsissa mm. Dahlbäckracing myy 8000 kruunulla eprommia jolla saa tehoa 185 heppaa ja vääntöä
42 kpm 2500 r/min...0-100km/h alle 8 sek
Kertovat myöskin, että ko. lastu on TÜV-hyväksytty ja se sisältää kaikki alkup. lastun suojasysteemit.
http://www.audituning.com/main.asp ja sieltä audi A4 valikko

Löytyi niiltä sivuilta vieläkin enemmän ruutia ko. koneeseen, mutta sitten jo maksaakin.

Tuollaisella teholla ja väännöllä näyttää närhen munat jo monelle...ei tarvitse vaihtaa pienemmälle ylämäessä :-)

Äänestä

Mielestäni lastutus kannattaa, muttei mielestäni kannata hakea lastuamalla huipputehoa, vaan lisävääntöä.

Tsekkaas tarjolla olevista vaihtoehdoista vääntökäyrä, että on vähintään yhtä tasainen ja laaja-alainen (ja tietenkin korkeampi) kuin alkuperäinen.

Omassa 2,5 TDI:ssä ABT:n lastu, teho nousi 110kW/150 hp:sta 132 kW/180 hp:een vääntö 310 Nm:stä 350:een. Yllättävää oli polttoaineen kulutuksen hienoinen lasku (0,5-0,8 l) normaalissa käytössä.

Em. lastusta lisää, ks. http://www.abt-sportsline.de

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokikeppi kirjoitti:

Onko kellään kokemusta 2.5 TDI:n lastutuksesta? Sakasasta sais vanhakorisen A4:sen ko koneella. Kiinnostaisi ainaki meikäläistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu