Haluaisin puuttua asiaan,joka on mietityttänyt minua jo pitkään.Se asia on tämä raviurheilun nimellä kulkeva eläinrääkkäys!Mielestäni on nykypäivänä enää tarpeetonta pakottaa hevosia raatamaan uhkapelurien ahneuden vuoksi.Kyllä kai hevoset voitaisiin korvata jollakin sopivalla teknisellä laitteella ilman että lajin jännitys oleellisesti kärsisi.Esimerkiksi traktorin käyttö kärryjen vetojuhtana tuntuisi sopivalta.ovathan ne korvanneet hevoset niin pelloilla kuin metsätöissäkin.Ottakaapa kantaa tähän epäkohtaan!
Eläinrääkkäys.........
13
1787
Vastaukset
- ratsastus mukava harrastus
housuissas on ravit :)
- Bizarr31
Munkin mielestä on väärin pakottaa hevosia juoksemaan.Inhottaa kun niitä hakataan raipalla tms.
Ne tyhmät vois tosiaan hypätä traktorien selkään tai perkele harrastais vaikka pyöräilyä.
Miksi pitää pakottaa eläin juoksemaan, juoksis ite!- deputy member
Mutta onhan hevonen toki ekologinen vaihtoehto ja päästöiltään aivan eri luokkaa.Sitä paitsi,kuka suostuisi traktorin pukille ruoskittavaksi.Turva-ohjaamo toki suojaisi traktorin kuljettajaa.
- Hevosen osaomistaja
Ilmeisesti et tiedä mitään raviurheilusta. Mitä tai ketä hoidetaan yhtä hyvin kuin ravihevosia, niitä hoidetaan paremmin kuin monia ihmisiä. Eläinlääkäri tarkistaa hevoset aina ennen kilpailuja ja kieltää ajamisen mikäli hevonen ei ole kunnossa. Piiska on lähinnä ohjailua varten. Mikäli ohjastaja lyö hevosta on seurauksena ajokielto. Hevosen terveys kärsii, ellei se saa liikkua eikä juoksemisesta.
- nykyai.....
Totta puhut.Tämä idea sai alkunsa kovilla pakkasilla kun raveissa oli paljon peruutuksia.Toki hevonen on jalo eläin,mutta kuten kaikilla elämänaloilla ,niin myös hevosurheilussa rahalla on suuri merkitys.
- mdb
Älä yleistä. Huonoja hevosmiehiä löytyy kuule ihan joka hevoslajista.
Esimerkiksi lämminveriset (amerikkalaiset, ranskalaiset) ovat jalostettuja juoksijoita joilla on kuumempi pannu. Valmentajan pitää erottaa näistä hevosista ne joista on kilpureiksi ja jättää kiusaamasta niitä joista ei yksinkertaisesti tähän ole.
Hevonen pitää valmentaa asteittain , sen psyyken ja fysiikan tulee olla jatkuvan lukemisen alla ja kaikenlainen takapakki pitää osata ehkäistä ja tunnistaa heti alkuunsa. Hyvä valmentaja panostaa hyvään kengittäjään ja ennen kaikkea hyvään eläinlääkäriin. Eli hevosta ei piiskalla ajeta sitä rinkiä ympäri rahankiilto silmissä..
Jotkut hevoset ovat masennutettu kilvanajoon ja joillakin ei ole tarpeeksi kovuutta. Hyvä hevosmies pyrkii kaikin keinoin ( ja osaa) välttää tällaiset karikot ja ennen kaikkea luopua lahjattoman hevosen valmentamisesta.
Eläinrääkkäys on sitäpaitsi hevosmaailmassa paljon moninaisempaa.. hevonen on juoksijaeläin. Silti sitä hyppyytetään esimerkiksi Englannissa risuestelaukoissa joissa kuolee hevosia paljon enemmän kuin ravikilpailuissa.
Kokemattomat harrastajat pilaavat hevosiaan ratsastamalla niiltä jalat alta ja lihakset jumiin ( ei tiedetä että hevosen ei tarvitse ontua ollakseen yllättävän kipeä).
Hevosia syötetään liikalihaviksi ja huonoilla rehuilla..
Tätä kaikkea ja muutakin, eli hevosen särkemistä tapahtuu niin ravi-kuin ratsupuolellakin, mutta älä nyt vitussa yleistä noin.
Hevosurheilu on joillekin eämäntapa, rakkautta hevosiin ( älä lässytä nyt että miten eläinrääkkäysraviurheilu voi olla eläinrakkautta ). Jos sinusta se läähättävä eläinparka on sataprosenttisesti kokenut rääkkäystä niin etpä asiasta tarpeeksi tiedä. Taustalla voi olla ihan kuule muutakin kuin eläinrääkkäystä. Varmaan mitään hevosia ei syynätä niin kovin kuin ravihevosia. Niitä hierotaan, niistä otetaan verikokeita, niiden ruokintaan kiinnitetään paljon huomiota - se joka ei menesty, ei ole yrittänyt tarpeeksi. Tai sitten sillä on liian huono hevonen.- mdb
Kuten joku tuossa piiskan käytöstä sanoikin, se on ainoastaan MERKINANTOVÄLINE, kilpailuissa sakkoa ja kilpailukieltoa voi tulla jos hevosta menee sillä räpsäyttämään.
- Masa vastaa
mdb kirjoitti:
Kuten joku tuossa piiskan käytöstä sanoikin, se on ainoastaan MERKINANTOVÄLINE, kilpailuissa sakkoa ja kilpailukieltoa voi tulla jos hevosta menee sillä räpsäyttämään.
Siis tässähän on nyt mennyt puurot ja vellit niinsanotusti sekaisin.Alkuperäinen ajatushan ei ollut nimenomaan arvostella hevosten kohtelua vaan puuttua tekniseen toteutukseen.Siis:jos traktorin käyttö tuntuu liian radikaalilta,niin olisiko esim. mekaaninen hevonen sopivampi vaihtoehto.Näyttäisihän sellainen varmasti luontevammalta.
- Operator gallop
Masa vastaa kirjoitti:
Siis tässähän on nyt mennyt puurot ja vellit niinsanotusti sekaisin.Alkuperäinen ajatushan ei ollut nimenomaan arvostella hevosten kohtelua vaan puuttua tekniseen toteutukseen.Siis:jos traktorin käyttö tuntuu liian radikaalilta,niin olisiko esim. mekaaninen hevonen sopivampi vaihtoehto.Näyttäisihän sellainen varmasti luontevammalta.
Mä luulen Masa,että sulla oli pienenä keinuhevonen.Taisitte pari kertaa kaatua.Sit isompana sulla oli keppihevonen.Oiskohan toi keppihevonen suistunut ojaan.Tietenkin sä oot leikkinyt ilman kypärää,jolloin sun pää on ollut suojaamaton..........?
- mdb
Masa vastaa kirjoitti:
Siis tässähän on nyt mennyt puurot ja vellit niinsanotusti sekaisin.Alkuperäinen ajatushan ei ollut nimenomaan arvostella hevosten kohtelua vaan puuttua tekniseen toteutukseen.Siis:jos traktorin käyttö tuntuu liian radikaalilta,niin olisiko esim. mekaaninen hevonen sopivampi vaihtoehto.Näyttäisihän sellainen varmasti luontevammalta.
No, maininta raviurheilu eläinrääkkäyksenä riitti..
Muutoin ilomielin minun puolestani Pelle Pelottomat kehittämään varsinaista ideaa pidemmälle. - ravit sucks
mdb kirjoitti:
No, maininta raviurheilu eläinrääkkäyksenä riitti..
Muutoin ilomielin minun puolestani Pelle Pelottomat kehittämään varsinaista ideaa pidemmälle.mutta onhan sitten mukava viettää jännittäviä
hetkiä R-kioskin palleilla valtaväestöön kuulumattomien kavereiden kanssa,tunnelman oikeasti haistaa ja sitä voi jopa käsin tunnustellakkin - Masa
Operator gallop kirjoitti:
Mä luulen Masa,että sulla oli pienenä keinuhevonen.Taisitte pari kertaa kaatua.Sit isompana sulla oli keppihevonen.Oiskohan toi keppihevonen suistunut ojaan.Tietenkin sä oot leikkinyt ilman kypärää,jolloin sun pää on ollut suojaamaton..........?
Ei ollut pienenä kumpaakaan,valitettavasti.Ja näin "isonakin"omistan vain shakkihevosen ja silläkin ratsastaminen varsinkin kaupunkialueella on hieman kiusallisen näköistä.Terveisiä vaan kaikelle raviväelle,olette osoittaneet suurta huumorintajua!
- Hevosen osaomistaja
laittaisit hevoset? Hevonen on niin kallis lemmikki, että harvalla olisi varaa pitää "pullahevosta". Sitä paitsi sellaisessa tapauksessa hevonen olisi kärsijä, koska hyvin hoidettu ja terve hevonen rakastaa liikkumista ja se on sille elintärkeää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254813Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113479Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1363272Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282716Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu842453Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181813Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91434Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1211309Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41248