Ocussa on takaovien välistä kuuluva suhina voimistunut ärsyttävän kovaksi (80km/h ->) talven aikana. Osaako joku sanoa miollä tauti lähtee? Kenties tyyppivika?
OCU II ja Melu
11
2897
Vastaukset
- Mitattu on
huvittavaa, että 1980-luvun premium audi 80 ja premium bemari 318 ovat hiljaisempia, kuin 2000-luvun skoda.
Älkääkä inttäkö, ei se skoda siitä hiljene.- olla
sitä sakkia mikä väittävän edelleen että jotkut ikä loput audit, mersut ja bemarit ovat muka tänä päivänäkin parempia kuin esim uudet skodat.
80-luvun ja 90-luvun alun "premium" autoista on kyllä se premiumi ollut jo todella kauvan poissa. Mutta uskotelkaan vaan itsellenne että ikä loput audin, bemarin ja mersun paskanne ovat muka parempia kuin nykypäivän perus pulliaisen nissanit, skoodat jne..
Ois kiva kanssa kuulla mihin perustat väitteesi ylipäätään että 80-luvun audit ja bmw oisivat hiljaisempia kuin 2000-luvun skodat. Onko ihan oma kohtaista kokemusta peräti vaiko että "minä luulen että asia on niin" ?
Omasta kokemuksesta 94-mallinen 325 ei ole mikään hiljainen ja siitäkin on se "premium" jo hävinnyt paitsi hintalapusta. - vanhoja
autoja, esim. 90-luvun alun Pösöjä jotka ovat Skodaa selvästi hiljaisempia esim. TM:n mittausten mukaan. Oma korvakuulo sanoo samaa.
- Mitattu on
olla kirjoitti:
sitä sakkia mikä väittävän edelleen että jotkut ikä loput audit, mersut ja bemarit ovat muka tänä päivänäkin parempia kuin esim uudet skodat.
80-luvun ja 90-luvun alun "premium" autoista on kyllä se premiumi ollut jo todella kauvan poissa. Mutta uskotelkaan vaan itsellenne että ikä loput audin, bemarin ja mersun paskanne ovat muka parempia kuin nykypäivän perus pulliaisen nissanit, skoodat jne..
Ois kiva kanssa kuulla mihin perustat väitteesi ylipäätään että 80-luvun audit ja bmw oisivat hiljaisempia kuin 2000-luvun skodat. Onko ihan oma kohtaista kokemusta peräti vaiko että "minä luulen että asia on niin" ?
Omasta kokemuksesta 94-mallinen 325 ei ole mikään hiljainen ja siitäkin on se "premium" jo hävinnyt paitsi hintalapusta.nyt ei auta selittely. Selittelyt eivät tee skodastasi yhtään sen hiljaisempaa.
- Koeajettu
Croma on uskomattoman hiljainen verrattuna ocuun. Muutenkin todella positiivinen yllätys ja harkinnan arvoinen..
ja ainiin.. eihän Fiattiakaan saa tyrmätä vanhojen "meriittien" ja ennakkoasenteiden pohjalta, kuten skodaakaan ei saa, vai mitä skodistit...- Skudaa
Itse asiassa Fiat Punto oli vaihtoehtolistallani, ja koeajoinkin sen, mutta en saanut sorkkiani mahtumaan poljintilaan, kaasujalka otti aina kiinni joko keskikonsoliin tai kytkinpolkimeen. Pidin asiaa jopa vaarallisena liikenneturvallisuuden kannalta, ja siksi Punto karsiutui yksinomaan sillä perusteella vaihtoehdoista. Koeajamistani autoista siinä oli Fabian jälkeen suurimmat tavaratilat ja sisätilatkin luokkaa "riittävät".
Cromaa en ole koeajanut kun ei ole tarvetta uuten autohankintaan. Sitten kun sen aika taas on, saatan harkitakin.
- The Rat
Asiaa yhtään tuntematta, niin jos melu lisääntyy juuri talvella niin voisivatko tiivisteet olla jäässä = jää rakoja?
Pyyhkii vaikka pakkasnesteellä tms, niin voisi auttaa... Tai sitten ei...- matu
kestää hyvin pakkasta. ne on jo tehtaalla varustettu pakkasen kestävillä tiivisteillä.
- The Rat
matu kirjoitti:
kestää hyvin pakkasta. ne on jo tehtaalla varustettu pakkasen kestävillä tiivisteillä.
Kerro toki miten esimerkiksi tiivisteiden pinnalle kertyvä vesi poistetaan? Onko sinulla autossa erillinen oventiivisteidenlämmitin ja saako sellaisen jälkiasennettuna?
Ärsyttää kun omaan nykyiseen jää joskus esim. lunta oven väliin ja sulaa sinne auton lämmetessä... Ja sitten kun auto jäähtyy niin pääsee lämpenemään...
- kolmioikkunoista?
Kaipa autostasi on korjattu takaovien pikkuikkunoiden tiivisteet, joita alkuaikoina oli asenneltu jotenkin väärin ja aiheuttivat suhinaa?
- autoileva nainen
Minulla on v:n 06 Octavia. Oikean takaoven suhina
kävi häiritseväksi, vein autoni takuuhuoltoon ja suhinat loppuivat siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564556Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal884262- 713718
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963647Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1172687- 352488
- 372382
- 242369
- 382359
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232234