vielä ehtii

mukaan,

pelaatko liikaa?
Pelaaminen on mukavaa silloin, kun pallo tottelee isäntäänsä. Sama ilmiö on kyseessä myös rahapelien pelaamisessa. Niin kauan kuin sinä olet isäntä, pelaaminen on mukava ja jännittävä harrastus.

Mitä on peliriippuvuus?
Lähes kaikki suomalaiset ovat joskus kokeilleet rahapelejä. Useimmille pelaaminen on mukavaa viihdettä. Peleihin voi kuitenkin syntyä riippuvuutta. Silloin pelaaminen alkaa hallita elämää ja pelaamisesta katoaa hauskuus.

Pakko pelata
Peliriippuvuuden suurimpana ongelmana on pelaamisen pakonomaisuus. Tämä saattaa tarkoittaa sitä, että pelaa silloinkin, kun ei oikeastaan haluaisi. Tästä voi seurata muita ongelmia, kuten rahapula, ristiriitoja lähipiirissä sekä muiden asioiden laiminlyömistä. Peleihin koukkuun jäänyt saattaa turhautua ja itsetunto joutua koville.

Missä menee raja?
Milloin pitäisi huolestua omasta tai läheisten pelaamisesta? Raja on yksilöllinen, mutta ongelmasta voidaan yleensä puhua esimerkiksi silloin, kun yhä suurempi osa vapaa-ajasta ja ajattelusta pyörii pelaamisen ympärillä tai ei ole yrityksistä huolimatta onnistunut rajoittamaan pelaamista.

Pelaamisen pitää olla hauskaa
Jotta pelaaminen pysyisi hallinnassa ja mukavana ajanvietteenä, kannattaa aika ajoin pohtia omaa pelitapaansa.

Muutama nyrkkisääntö pelaamisen hallintaan:
- Pelaaminen on mukavaa ajanvietettä - se ei ole nopea tapa rikastua tai päästä eroon veloista.

- Mieti etukäteen, kuinka paljon aiot sijoittaa pelaamiseen.

- Voittaminen on enemmän tai vähemmän onnenkauppaa - mikään systeemi tai järjestelmä ei takaa voittoa.

- Pyrkiminen voittamaan mahdollisia häviöitä takaisin pelaamalla lisää tai lainaamalla rahaa pelaamiseen voivat synnyttää mielipahaa ja riippuvuutta.

- Pelaa vain sellaisilla summilla, joiden kertominen läheisillesi ei ole vaikeata.

- Mieti miksi, kuinka usein ja kuinka pitkään pelaat.

Pelaaminen on iloinen asia, kun sinä hallitset pelaamistasi, eivätkä pelit sinua.

Apua on tarjolla
Älä epäröi hakea apua, vaikka tilanne ei vielä olisikaan umpikujassa. Voit välttyä useilta murheilta tarttumalla asiaan riittävän aikaisin.

Rahapeliongelmista kärsiville ja heidän läheisille on tarjolla myös auttava puhelin Peluuri. Numeroon 0800 100 101 voi soittaa arkipäivisin kello 12-18 kaikkialta Suomesta. Peluuriin soittaminen on maksutonta. Peluurin internetsivut löydät osoitteesta: www.peluuri.fi

Jos sinusta tuntuu, että oma tai lähimmäisesi pelaaminen on riistäytynyt hallinnasta, voit ottaa suoraan yhteyttä lähimpään A-klinikkaan, Sininauhaliittoon tai mielenterveystoimistoon. Muun muassa A-klinikkasäätiön päihdelinkki antaa neuvoja pelikierteen katkaisuun.

Apua ongelmiin tarjoavat myös:

Kouvolan kuntoutuskeskus
Kotiharjuntie 20
45130 KOUVOLA
puh. (05) 3710 853

Tyynelän kuntoutuskeskus
Vilhulantie 251 D
76850 NAARAJÄRVI
puh. (015) 611 588

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä homma

      voin ottaa heihin yhteyttä vain jos he antavat tukea peliriippuvuuteen rahan muodossa.

    • ...

      pelaaminen on ongelma kun ei ole pelejä mitä pelata.... ihan niin kuin alkoholista tulee ongelma jos sitä ei ole... eli maailmassa ei ole alkoholi riippuvaisia... eikä peli riippuvaisia... huume riippuvaisia VOI olla... seksi riippuvaisia VOI olla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1475
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1464
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe