Nyt on wallaksen lämmitin veneen reunalla ohjaamossa ja piippu menee pihalle suoraan yläpuolelta! Olisiko turvallista laittaa lämmitin konehuoneeseen ja sieltä puhallus putki ohjaamoon?Konetilassa vapaa ilman tulo ja poisto sekä puhaltimella lisä ilman tulo! Tarvitseeko lisätä tuuletusta ?Lämmitin toimii siis valopetroolilla!Haittana tällä hetkellä hurina ja haju kun lämmitin käynnistyy, molemmat poistuisivat tuolla lailla!
Wallas 1300 lämmitin konetilaan?
4
1200
Vastaukset
- ottaa
puhallus ilman lämmittimen kupeesta ja kun asennat sen konetilaan niin se työntää konehuoneen hajut sisälle ja jos on kovin lämmin konehuone niin wallakselle tutut toiminta häiriöt ei ainaskaan vähene.Se wallaksen pumpun naputus kuuluu aina putkia pitkin.
- ei suosittele
tuohon malliin oikeastaan minkäänlaista putkitusta - siinä pelkässä ritilässäkin on jo tarpeeksi ilmanvastusta! Metri-kaksi putkea ja lakkaa puhaltamasta kokonaan.
Hajuongelma johtuu usein siitä, että savupiipun sisäpiippu puuttuu kokonaan. Sisäkkäisten kurttuputkien asennus klemmareineen on hiukan hankalaa, mutta ehdottomasti vaivan väärtti.
Onhan savupiippu kunnolla auki eli käännetty ulkopuolelta täysin vastapäivään ennen sytytystä?
Sytytysvirran riittävyydestä kannattaa myös huolehtia tarvittaessa vaikka konetta käyttämällä sen pari minuuttia, jonka kapine tarvitsee syttyäkseen.- piippu auki
Piippu on kyllä auki, mutta tuo virta puoli onkin sitten toinen juttu! Johtuu varmaankin tuosta virran vähyydestä kun ei aina syty heti! Lukee nimittäin valmistajan ohjeissa , että tietyllä virralla ei sitten syty enää ollenkaan! Vuorokausi paikallaa ja päällä jääkaappi ja radio niin siinäpä sitä sitten ollaan ! Löytyy ratkaisu tuosta hetken moottorin pyörityksestä tai vaihtamalla täysi akku sytytyksen ajaksi! Kiitos teille hyvistä vinkeistä! Olisipa ollut virhe laittaa tuo konehuoneeseen , haju vain pahenisi!
- R K-S
piippu auki kirjoitti:
Piippu on kyllä auki, mutta tuo virta puoli onkin sitten toinen juttu! Johtuu varmaankin tuosta virran vähyydestä kun ei aina syty heti! Lukee nimittäin valmistajan ohjeissa , että tietyllä virralla ei sitten syty enää ollenkaan! Vuorokausi paikallaa ja päällä jääkaappi ja radio niin siinäpä sitä sitten ollaan ! Löytyy ratkaisu tuosta hetken moottorin pyörityksestä tai vaihtamalla täysi akku sytytyksen ajaksi! Kiitos teille hyvistä vinkeistä! Olisipa ollut virhe laittaa tuo konehuoneeseen , haju vain pahenisi!
Wallas, niinkuin muutkin elektroniset laitteet ovat herkkiä alijännitteelle. Eli, hyvä akku, kunnon johdot jne. Muuten kuten muutkin vastasivat Wallas 1300 on yhden tilan lämmitin johon ei pidä laittaa puhallusletkua lainkaan¨. Eikä missään tapauksessa pidä asentaa konehuoneeseen. Lukekaa asennusohjeet ja noudattakaa niitä. Ei se niin kovvin vaikeaa voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22718