Oletteko saaneet minkälaisia tarjouksia pankeilta, me pähkäillään Handelsbankkenin 60v:n ja Hypon 30v:n välillä (Hypolla todellien vuosikorkon nyt 3,4%, sis. kuukausittaiset käsittelykulut 1€).
Kohde on okt, omarahoitus 150 000€ lainaa 150 000€.
Kertokaa kokemuksianne (myös pankkien nimet), ettei vaan meiltä ole joku jäänyt huomioimatta.
Kiitos
Edullisin lainoittaja?
4
1483
Vastaukset
- 60v?
Herranjumala, lainaa kuudeksikymmeneksi vuodeksi! Voi, paskassa suomi tulee taas lillumaan, sanokaa mun sanoneen. Samoin te!
- Teukka
Taas näitä korkosummien ja laina-aikojen tuijottajia.
Em. tapauksessa oli lainalle reaalivakuutta sen verran paljon (puolet asunnon arvosta) joten laina-ajalla ei tosiaankaan ole mitään merkitystä. Eihän sitä tarvitsisi lyhentää ollenkaan ja antaa inflaation kuihduttaa lainasumman olemattomiin.
voisit toimia. Lainan ehdot eivät koskaan ole kiveen hakatut. Mene kaikkiin pankkeihin joita pidät mahdollisena ja esitä ehdotus, esimerkiksi näin: tarvitsen 150.000 €, 30 á 60 vuodeksi, korkoa olen valmis maksamaan Eb12 0,5 %, ei kuluja. Vakuus on varma; kiinnitys hankittavaan kohteeseen.
Kun esität itse, olet ajajan paikalla ja pankin on helppo ottaa kantaa. Lainan myynti ja vakuus ovat pankille tärkeitä asioita, muut ovat sivuseikkoja. Älä unohda kertoa, että kyselet muistakin pankeista.
Säästöpankit, Osuuspankit ja Paikallisosuuspankit ovat suositeltavia, koska ne ovat pieniä tai pienehköjä ja asioistaan saattaa päästä keskustelemaan sellaisen pankkilaisen kanssa jolla on päätösvaltaakin.- Masa
Että tuolla lyhyemmällä ajalla 30v saa kuukaudessa menemään n. 650€, ja pidemmällä 171€ vähemmän.
Itse ottaisin kyllä tuon lyhyemmän vaihtoehdon. Kun ottaa huomioon että jos/kun korot nousevat ero kutistuu tuostakin...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2456204Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.735082KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa134331Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1293083Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123071Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1532551Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,832535Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1761714- 461679
- 681505