MITÄ POHJAMAALIKSI????

Mitä laitan pohjamaaliksi autoni ruostevaurioiden korjaukseen? Olen kyllästynyt halpoihin aerosolipullo pohjamaaleihin. Ne ei vaan toimi. Hakusessa punaisen pohjamaalin nimi joka levitetään pensselillä??? Kallista, myrkyllistä mutta toimivaa. (Oisko Koivunen Oy:stä?)Isä joskus käyttäny sitä pohjamaalina, mutta merkki hakusessa??? KERTOKAA jos tiedättä sen tai VASTAAVAN!!! KOKEMUKSIA? Kiitokset etukäteen!!!!
57793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Inerta primer. Teollisuus pohjamaali, eriyyäin hyvä myös autoihin. Tai sitten automaaliliikkeestä auton pohjamaalia...

Äänestä

itse käytän pääasiassa epoxia (inerta primer5 ja temacoat GPLS primer) kumpainenkin 2 komponentti liemiä. jonkin verran on kokemusta kanssa wurthin punaisesta roststop pohjamaalista joka on 1k eli ei tarvitse kovetetta.maalin laatu on kyllä tärkeä mutta tärkeämpää on pohjan saaminen puhtaaksi ennen maalausta.ruosteen päällä ei kestä hyväkään maali. 1k maalit on nopeita ja helppoja käyttää mutta epoxilla saat 10 kertaa paremman kulutus kestävyyden eli auton alustassa paikallaan. kumpaakin epoxia saat k-raudoista 3l purkeissa. tietenkin jokaisella automaali merkillä on myös omat epoxi ja happopohjamaalinsa jotka ovat ihan asiallisia oikein käytettynä. mutta teollisuus epoxeissa hinta/laatu suhde on mielestäni parempi...

Äänestä

tervamaalia auton alaosissa (kynnyskotelot). Älkää naurako! Sen päälle ei pysty heti maalaamaan muulla mutta kun antaa olla tervamaalipinnan ja pölyttyä niin aluksi varovaisesti ohuita kerroksia maalaten tarttuu muut maalit. Ruoste ei kyllä puske läpi ja kokemusta on! Ite tein ko. toimenpiteen ruosteisille kynnyskoteloille 8 vuotta sitten ja vieläkään ei ole ruostetta tullut näkyviin! Kuulostaa hullulta mutta kannattaa kokeilla!

Äänestä
  • "Kuulostaa hullulta mutta"
    Ei kuulosta ollenkaan hullulta. Esimerkiksi Suomen suurinpiin kuuluva teräsrakennetehdas käytää kotimaista tervamaalia rakennusten runkopalkkien ja kattokannakkeiden suojamaalaukseen. Tuskin käyttäisi jos aine ei olisi hyvä koska rakennusten takuuajat ovat nykyisin erittäin pitkiä.

    Äänestä

Entä millasia seuraavat maalit on:

David´s Sinc

ja

AutoFerrex

??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toyoman kirjoitti:

Mitä laitan pohjamaaliksi autoni ruostevaurioiden korjaukseen? Olen kyllästynyt halpoihin aerosolipullo pohjamaaleihin. Ne ei vaan toimi. Hakusessa punaisen pohjamaalin nimi joka levitetään pensselillä??? Kallista, myrkyllistä mutta toimivaa. (Oisko Koivunen Oy:stä?)Isä joskus käyttäny sitä pohjamaalina, mutta merkki hakusessa??? KERTOKAA jos tiedättä sen tai VASTAAVAN!!! KOKEMUKSIA? Kiitokset etukäteen!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu