kävin katsomassa venettä kylmässä tallissa ja kaikki näytti hyvältä kunnes huomasin vetolaitteen olla öljylätäkön ja hetken tutkittuani mistä vuotanut niin vetolaitteen alapäästä siitä "muhkusta" jossa potkuriakseli on . tarkemmin oikealta puolelta etupäästä ja aivan pyöreä reikä?!?
joten kysyn kuuluuko olla reikä siinä vai mikä hitto sen on aiheuttanut?
ja vetolaite on alpha one -80 luvun lopulta
joten kysyn kuuluuko olla reikä siinä vai mikä hitto sen on aiheuttanut?
ja vetolaite on alpha one -80 luvun lopulta
Vastaukset 6
Vanhimmat
joku on vienyt sinun proppusi !
ei taida olla propun paikka?
reiän halkaisija on alle 2mm se on todennäköisesti syöpynyt sinkin puutteessa.
mulla oli omc cobra:n vetolaite. edellis kesänä luulin trimmisylinterin stefan vuotavan kun perässä oli aina öljylammikko. syksyllä purin vetolaitteen ja huomasin vesipumpun akselin stefan hajonneen ja sitä kautta oljy pääsi vesipuolelle. ja omc:ssä on 2kpl 2mm reikää alavaihteessä veden tyhjennyksen takia. eli jos oljyä on päässyt vesipuolelle niin voi olla että vetolaite on jopa halki sisäpuolelta. päässyt jäätymään joskus tai hapettunut puhki.
älä hättäile. Pieni reikä on vedentuloaukko, josta pääsee vesi sisään painelokianturia varten. Voi olla myös kondenssiveden poistoaukko vaihteiston vaipasta.
perään jäänyt vesi joka on halkaissut kotelon.