Minä tiedän, mutta en saa/uskalla kertoa!!!
KUKA ON DIETRICH ????
Tiedätkö?
401465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
On jotain mielenkiintoista tälläkin palstalla luettavissa.
sen sanoiksi pukisin... hieman arkaluontoinen ja voi myöskin tarkoittaa kahta mahdollista henkilöä??
Muitakin nimiä kaivataan!! Antakaa tulla vaan...
Marlene Dietrich.
liittyen tähän oleellinen?
Se jätkä vaan käytti mua ja unohti................
ole hyvä:
Tässä sinulle:
-Yksi tärkeimmistä Suomen tietojen vuotajista oli peitenimellä "Cello" toiminut virkailija. Hän lienee yhä vapaalla jalalla.
Cello toimitti tietoja kolme vuotta alkaen -79.
Hän on työskennellyt Bonnissa: joko Länsi-Saksan ulkoministeriössä sen Pohjoismaiden-osastolla tai Suomen Bonnin-edustustossa. Stasin nauhojen mukaan Cello paljasti Markus Wolfille muun muassa Suomen Bonnin-edustuston poliittisia tilannekatsauksia, jotka olivat salaisiksi tai erittäin salaisiksi luokiteltuja tietoja.
Huhtikuussa 1971 saunomassa olivat muun muassa Sdp:n Kalevi Sorsa, Ulf Sundqvist ja Unto Niemi. Sundqvist oli ryhtynyt lörpöttelemään, jolloin Sorsa puuttui puheeseen. Tämän jälkeen Sundqvist ymmärsi sulkea suunsa. - Isännät panivat pikku välikohtauksen merkille. Berliiniin lähetetyssä raportissa ehdotettiin, että Sundqvist olisi hyvä tavata ilman Sorsaa.
Mitdank: Minulla oli normaalit suhteet sekä kokoomukseen että Skdl:ään. Täytyy sanoa , että Ulf Sundqvist oli meille avomielinen. Olimme kaikki nuoria, enkä minäkään ollut ryppyotsainen.
Stasia kiinnostivat suomalaisten puolueiden sisäiset asiat. Kommunistien ohella tarkkailtiin myös keskustaa ja kokoomusta ja luotiin suhteita nouseviin tähtiin. Stasin nauhojen mukaan se sai haltuunsa muun muassa kokoomuksen sisäisiä, ulkopolitiikkaa käsitteleviä muistiota sekä tietoja kokoomusnuorten kansainvälisistä toimista.
Ei tullut vastausta.
kerrottu. Sähköinen viestintä on sen tiedon välittänyt. Miksi et saanut kertoa, pelkäätkö potkuja vai salamaniskua?
Mua kiinnostaa kovasti, ja muijakin roikkuu tossa vieressä kärkkymässä...no mikä, niin päästään nukkumaan..
-Fritsch teki tuttavuutta opiskelijoihin ja nuoriin tutkijoihin. Hän muun muassa ystävystyi erään keskustalaisen opiskelijapoliitikon kanssa, joka avasi hänelle ovet keskustapuolueen arkistoon.
Ei se tänäpäivänä ole mahdotonta!!
näin, ihan itse ddr:läisten kertomana.
nyt pahasti.
hyötyisin.
Kyllähän tuon asian tietää kaikki jotka osaavat lukea.
hyysss: älä kerro kellekkään:
- Stasin Helsingissä toimineiden raportoijien peitenimiä olivat muun muassa Münzer, Mantel, Steffen, Pohlmann, Franke, Andreas, Thorsten, Dietrich ja Bach. Osa heistä työskenteli lähetystössä. On vaikea sanoa, olivatko kaikki kuitenkaan saksalaisia.
- Knabe: Pääviholliset olivat USA ja Saksan liittotasavalta. Suomella ei ollut merkitystä DDR:n strategisissa laskelmissa. Mutta SED pyrkinivomaan puolueettomat maat yhteen länttä vastaan. Sehän ei sitten onnistunut. Mutta aina uudelleen yritettiin saada mukaan Jugoslavia, Intia ja muut maat joilla oli merkitystä Stasin agitaatioissa. Jotta hankkeita voitiin hoitaa, tuli tietää, mitä kukin hallitus ajattelee ja tekee.
Oli suomalainen nainen, mutta mahdollisia epäiltyjä on kaksi!? Ja kumpi toimi kyseisellä nimellä, niin en vielä tiedä?
- Jossain listalla se oli kyllä ddr:läinen. Joten sopii miettiä kumpi valehtelee sinä, vai henkilö joka palveli Stasissa!
Vaikka sinähän vain arvelet.
Mutta asia on hiukan, miten nyt sanoisin...tulenarka ja ei tarvitse kovin ihmeellinen tutkija olla tänäpäivänä kun asiat selviää...tarkkana kannattaa olla lähteistään ja varovainen... munkin täytyy olla... mutta tietoa on!!!
ei sovi kuvioon, vaikka kuin yrität. hehhh
naista ja paljon enemmän miehiä on kyseisellä listalla. Poliittisen tiedustelupalvelun alalla heitä oli peräti 33.
Selkärangattomista poliitikoista, jotka ajoivat vain omaa, ja puolueensa etua välittämättä Suomen kansasta mitään!
On varmaan ollut porukkaa jokaisesta puolueesta. Ja ei tässä ole mitään poliittista ajojahtia ainakaan muiden kuin Lipposen mielestä!?
Stasi ja Kremlin arkistot auki!!
En minä etkä sinäkään siellä ole mitenkään vastuussa näistä, mutta sen me olemme velkaa vanhemmillemme ja lapsillemme. Vai?
on maksettava pois ja paha saakoon "palkkansa"!!
naisen siihen keksit? Tuohan faktaa pöydälle. hopi hopi
SÄ SAAT NIISTA VITUN LISTOISTA, NIINKUIN ON JO TODETTU ETTÄ VAKOILUA ON OLLUT AINA JA TULEE AINA OLEMAAN.
MEE HELVETIN SIKIÖ VAKOILEEN SITÄ NAAPURIAS, SE KUITENKIN NAARMUTTAA SUN AUTOS/MOPOS/FILLARIS!
TAI PAHEMMASSA TAPAUKSESSA NAI SINUN VAIMOOS TAI LEHMÄ YSTÄVÄÄS.
VELKAA MUUTA KUIN RAUHAISAN SUOMEN, SELLAISEN MISSÄ TUOLLAINEN VITUN KUSIPÄÄ EI JAHTAIS OMAA MIELIKUVITUSTAAN.
Paavo je Erkki ovat kieltäneet!!!
Puhumattakaan Tarjasta!!!
tietoa, mutta ei uskallusta. Mistä tämä johtuu, pelosta? Mutta miksi, elämme demokratiassa. Vai elämmekö sittenkään??
Meillä on aivan upea ammattiryhmä toimittajia, joita aina ihailen, mutta joku jarruttaa...
Etenkin ihailen sellaisia toimittajia, jotka uskaltavat olla asiassa kuin toisessakin puolueettomia ja perustella tietonsa tosiasioihin ilman poliittisia anti-tai sympatioitaan!!
Itse en siihen pystyisi! Ihailuni!!
Rohkeat, rehelliset toimittaja jotka voivat halutessaaan pelastaa maamme tai tuhota sen??
En nyt todellakaan tarkoita Lehtelää enkä Ropposta.
JOIDENKIN VITUN VUOSIA SITTEN TEHTYIHIN JUTTUJEN PERÄÄN! SE NYT TIEDETÄÄN ETTÄ VAKOILUA ON OLLUT JA TAATUSTI TULEE AINA OLEMAAN!
TÄYTYY SULLA OLLA KORVIEN VÄLISSÄ KUSTA MONTA LITRAA!
MUUTA MULKKU VENÄJÄLLE JOS SINUA NOIN PALJON KIINNOSTAA!
huutamaan.
UPPOIS PAREMMIN KUSIPÄIHIN.
jossain vaiheessa mukaan - tarkoituksenaan vain hajoittaa, kun eivät itse saa mitään rakentavaa aikaiseksi. MULLE, MULLE, MULLE - MUTTA SULTA, prrrrrkln RIISTOPORRRRRVARI... vai miten se nyt menee, tää jalo aate?
Viimeiset viestit ovat "hämmentäjän viestejä!!"
Hän on sellainen joka pyrkii sekoittamaan asian joka on keskustelussa???
Mutta luin koko ketjun, ja olen sitä mieltä, että jos ei meillä ole mitään salattavaa, niin voidaan kertoa kuka on kyseinen henkilö!!
Ja se onnistuu vain Stasi listojen ja arkistojen avaamisella!!
Niinkuin myöskin Kremlin arkistot ovat ehkä vieläkin tärkeämmät?!
ip...
Meidän kansalaisten tarvitse pelätä mitään paljastuksien johdosta!
Ainut asia on tietysti se, että jotkut ihanteet romahtaa, mutta se on pieni lasku kansamme moraalin romahtamisen kannalta!!!
Muistatte varmaan kotoa opitut arvot!!!
Jos siellä ei ole mitään salattavaa, niin miksi niitä ei voida julkistaa??
Saisimme tietää senkin keneltä SDP-puheenjohtaja Ulf Sungvist sai rahaa puolueelle miljoonia.
Ja paljastuisi totuus siitä jupakasta, jossa Sungvist pelastettiin vastuusta pankin kaatamisessa, silloinhan Arja Alho erosi ja Lipponen oli takapirunan, mutta selvisi kuin koira veräjästä!!
Voi tätä kaunaisuuden määrää.....
Kiitokseksi "avoimuudesta".... "Ja kyseistä "avointa " porukkaa on vieläkin johtavilla paikoilla...???
Jokut sanovat maanpettureiksi heitä ???