moccamaster

Onko moccamasterilla keitetty kahvi parempaa? keitin maksaa ihan hillittömästi verrattuna muihin merkkeihin.
7975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moccamasteri kestää hyvänä kauemmin. Minä ostin omani noin 5-6 vuotta sitten ja se toimii kuin uusi ja hyvä maku kasvissa vieläkin. Siinä on varoitus lamppu joka vilkkuu kun on aika kalkata sen.

Äänestä
  • Kyllä moccamasteri on hyvä keitin, kestävä laite, saa varaosia, ja ennen kaikkiea keittää hyvää kahvia....keitin keittää veden riittäävän kuumaksi, tästä taitaa johtua tuo hyvä maku

    Äänestä

  • Sekö on joku saavutus jos keitin kestää 5-6 vuotta? Itselläni on käytössä vuonna 1996 hankittu Philipsin Cafe Roma, ja se täyttää tehtävänsä aivan samalla kuin uutena. Kalkinpoisto suoritettu ehkä kerran pari. Ja keitin porisee vähintään 2 kertaa päivässä. Joten taitaa tuo moccamasteri olla enemmänkin snobbailutuote. Sitäpaitsi, tässä Philipsin mallissa on jopa automaattinen pysäytys 120 min. Eikä ole tarvittu varaosia, joten niiden saatavuuteen en osaa sanoa mitään. Että en vielä näe järkeä maksaa 150 egeä poroveden keittimestä! Kehukaa lisää masteria että vakuutun sen paremmuudesta.

    Äänestä

  • Porovesi on sumppia! kirjoitti:

    Sekö on joku saavutus jos keitin kestää 5-6 vuotta? Itselläni on käytössä vuonna 1996 hankittu Philipsin Cafe Roma, ja se täyttää tehtävänsä aivan samalla kuin uutena. Kalkinpoisto suoritettu ehkä kerran pari. Ja keitin porisee vähintään 2 kertaa päivässä. Joten taitaa tuo moccamasteri olla enemmänkin snobbailutuote. Sitäpaitsi, tässä Philipsin mallissa on jopa automaattinen pysäytys 120 min. Eikä ole tarvittu varaosia, joten niiden saatavuuteen en osaa sanoa mitään. Että en vielä näe järkeä maksaa 150 egeä poroveden keittimestä! Kehukaa lisää masteria että vakuutun sen paremmuudesta.

    Meillä on nyt toinen moccamaster käytössä, ensimmäinen kesti 15 vuotta ja tämä toinen on ollut kohta 8 vuotta, kahvin maku ei muuttunut vaikka keitin oli sen 15 vuotta.Ja saa kuumaa kahvia.Kahta en vaihda...

    Äänestä

  • kahvittelija kirjoitti:

    Meillä on nyt toinen moccamaster käytössä, ensimmäinen kesti 15 vuotta ja tämä toinen on ollut kohta 8 vuotta, kahvin maku ei muuttunut vaikka keitin oli sen 15 vuotta.Ja saa kuumaa kahvia.Kahta en vaihda...

    Ei ole sen parempaa. Kahvin maku riippuu kahvinlaadusta ja kahvilaitteen oikeasta puhdistuksesta. Ja siitä, että koneeseen laitetaan puhdasta kylmää vettä.

    Äänestä

  • kahvirotta kirjoitti:

    Ei ole sen parempaa. Kahvin maku riippuu kahvinlaadusta ja kahvilaitteen oikeasta puhdistuksesta. Ja siitä, että koneeseen laitetaan puhdasta kylmää vettä.

    Jostain luin juuri (olisiko ollut uusi kotiliesi tai hyväterveys tms), että makuero johtuu pääasiassa keittimen puhtaudesta, ja moccamaster on helppo putsata. Toisaalta, minun n. 4-vuotiaalla moccamasterillani keittää aika hiivatin paljon parempaa kahvia kuin opiskelukavereiden uutuuttaan hohtavilla halpiskeittimillä. Mitää käsitystä minulla ei ole siitä, mistä tuo voisi johtua.

    Äänestä

Kestää mahtavasti kovassakin käytössä. Katsokaapa vaikka työpaikkojen kettimiä; minkä merkkisiä ne tupalakeittimet keittiöiden kulmissa ovatkaan? Moccamastereita.

Pannu on varmaan se varaosa, jota eniten kaivataan, sattuuhan niitä kolauksia, joissa lasi rikkoutuu. Moccamasterin pannun mallit ovat klassisia ja näitä saa uusia hyvinkin vanhoihin keittimiin.

Ja kyllä se hyvältä maistuu.
Vain mutteripannulla parempaa, mutta työläs on työlästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eowi iwe kirjoitti:

Onko moccamasterilla keitetty kahvi parempaa? keitin maksaa ihan hillittömästi verrattuna muihin merkkeihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu