osaksi joutua vaikka ei olisi allekirjoittanut yhtään sopimusta? Jos voi niin helppoahan tuota verkostoa sitten on rakentaa.
Voiko
verkoston
312585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
ei voi
Nimittäin omalle kohdalleni on näin käynyt.
No mutta asiasta viidenteen, miten käy pyramidissa jos yksi lopettaa keskeltä verkoston haaraa. Mihin asemaan haarassa alempana olevat joutuvat verkostossa vai katoaako koko haara?
siihen jää tyhjä kohta... siihen liittymis hommaan... kenelläkkään edustajalla ei ole oikeutta kirjata ennen kun on allekirjoitettu sopimus.. voit tehdä valituksen asiasta movelle..
verkostossa alapuolella olleet siirtyvät yhden pykälän ylöspäin jokainen?
Jos kohdalle jää tyhjä aukko niin kenelle provikat tässä haarassa tehdyistä ostoksista menee?
Alkutilanne
_____________$
___________/___\
__________/\___/\
_________/\/\__/\/\
Yksi pelistä pois (=?)
_____________$
___________/___\
__________/?___/\
_________/\/\__/\/\
Kenelle siirtyy nuo kaksi tuossa kysymysmerkin alla olevaa raakiletta?
tietty.. jos ? merkin paikka on tyhjä nii provisio menee ylälinjaan... muoto ei muutu mitenkään... jää vain tyhjä paikka...
...jos puhutaan Moven rakenteesta, niin se o kaukana tuosta kuviosta. kenenkään organisaatio ei muodostu pyramidksi, se saa aivan erilaisen, tähtimäisen muodon, riippuen siitä missä ollaan tekemässa työtä. Kaikki mukana olevat eivät sitä viitsi tehdä, mutteivät he silloin mitään tienaakaan.
Olisi tyhmä jäädä pois jos on provikkaa tulossa. Muttei se muiden tulomahdollisuuksiin vaikuta että joku tippuu.
Kummallisesti tämä asia jaksaa edelleen kiinnostaa. Paras tapa saada asiota selville olisi liittyä työtätekeviin. Itsellä niin paljon työtä (ja tuloksia) että harmittaa, että alkuunkaan joutui kovan keuhkoputkentulehduksen vuoksi tietokoneen ääreen. Kenttä kutsuu, mutta tässä kunnossa ei voi lähteä tekemmän.
Kyllähän edustajista ja heidän suhteistaan muodostuu puhdas pyramidi...
Eikös lyhkäreissä sanota, että riittää kun värväät kaks? Nää kaks sitten värvää taas kaks kumpainenkin? Nyt puhutaan siis "FE":stä. Toki niitä ilmaisedustajia voit voit sijoitella vaikka minne tähtiin.
....X....
.../..\...
..X....X..
./.\../..\.
X..XX....X
Suhteet menee tuohon malliin, tietenkin voit kuvaa piirrellä vaikka koiran muotoiseksi, mutta edustajien väliset suhteet muodostaa pyramidimallin...
... niin hyvin tiedät. Minun pitää sitten pyytää yrityksen johtoa poistamaan kaikki tähdet minun organisaatiosta että jää vain yksinkertainen pyramiidimalli jäljelle. Mutta siihen pysähtyy kyllä myös kasvu kokonaan. Huomaa että olet käynyt lyhkärissä vain, etkä jaksanut opiskella lisää.
Surullista.
"The more you know, the better you know how little you know"
Siellä sinun organisaatiossasi voi olla vaikka mitä tähtiä tai tähdenlentoja. Silti mikään ei poista sitä tosiasiaa, että YKSI ihminen on sinut toiseen "jalkaansa" värvännyt, jonka jälkeen sinä olet värvännyt KAKSI henkilöä, yhden kumpaiseenkin "jalkaan".
Y= sinut värvännyt
S= sinä
A= sinun värväämät kaksi
Y
.\
..S
./.\
A...A
Tuotahan te monistatte, eikö vain? Puhutaan siis edustajista, poloisista, jotka maksaa oman ja ylälinjansa "palkan"
Voitko sinä henkilökohtaisesti koskaan muodostaa isompaa edustajaorganisaatiota kuin esimerkiksi Olli Arpalahti?
Kerrohan nyt, miten tuolla värväyssysteemillä muodostuu edustajaverkosto, joka muodostaa tähtikuvion? Kerrothan sen meille.
Siinä mielessä Movessa toi "pyramidi" taitaa olla tähden tai ihan satunnaisen kuvion mallinen, kun edustajia lopettaa koko ajan!!
Vai onko jäänyt tän kuukauden aktivointi napit ottamatta?Eikös niitten pitänyt auttaa joka vaivaan,sokeritaudista verenpaineeseen?Öikös tuo sairastelu ja huono yleiskunto jo täytä huonon
vitamiini valmisteen tunnusmerkit?
esittämäsi kuva on todellinen, mutta kun se, hyvä ihminen, on vain kaiken alku. Et vain voi tietää millä tavalla kuvio sitten kehittyy kun se kehittyy kun et ole seuraamassa. Enkä minä sille mitään voi. Enkä ymmärrä miksi tämä vaivaa sua näin.
lopuksi ylälinjan palkan maksavat nämä "alalinjalaiset". Ja koska tuolla systeemillä yksinkertaisesti kaikki eivät voi tienata, loppuu nääs ihmiset jossakin vaiheessa. Silloin suuri joukko ihmisistä jää tappiolle, pelkästään matemaattisten tosiasioiden takia.
Toiminta on moraalisesti niin syvältä, että ei voi olla kommentoimatta, jos joku hehkuttaa systeemiä, jossa omat tulot revitään tuttujen ja sukulaisten varoista, pilvilinnoja lupaillen...
Siksi tämä vaivaa mua näin.
Voi tinata täsmälleen yhtä paljon vaikka ei ole yhtään edustajaa verkostossa.
Eikö se myynti ole se teidän toiveenne verkostonkin tienaamisessa. Jos on myyntimies eikä halua verkostoa rakentaa sekin tuottaa yhtä paljon kuin verkoston rakentaminen.
Hommaa asiakkaita tarpeeksi. Kaksisataa asiakasta tuottaa keskimäärin 10 000€ kuukaudessa provikkaa. Siinä se on. Ei tarvitse pitää lyhytesitelmää, ei "värvätä" yhtään edustajaa verkostoon. Ainoastaan myy tuotteita. Eikä tarvitse olla linjojen tasapainoa.
Jokainen voi tehdä tyylilään.
lopettaa. Kaikki ei kestä painetta joka ulkopuolelta tulee. Se on vain merkki siitä että on liian altis propakandalle, ulkopuolisille vaikutteille.
No vahinkoja sattuu, mutta ovat tulossa takaisin aikanan. Sinäkin vielä tulet olemaan mukana ainakin asiakkaana.
muistakaa semmoinen pieni asia, että liiketoimintaa n on ihan vapaaehtoista lähteä mukaan ja en voi ymmärtää mitä jotakin älypäätä voisi vähempää kiinnostaa kyse ei ole kuitenkeen teidän rahoista voin kyvitellä että siellä kirjoittelevat onnettomat yksinäiset ihmiset jotka eivät saa huomiota muuta kun netin kautta se kirjoittelu ei paljon teidän tilipussia kasvata jatkakaa vaan mutta säälin teitä koko sydämmestä... elämän iloa.
Hommaat 200 asiakasta, joista jokaisen olisi ostettava Moven tuotteita 200€/kuukausi, jotta edustaja voisi saada 10000€ provikkaa. Ja tämä edellyttää, että Move maksaisi 25% provisioita ulos, jota se ei varmasti tee, muuten tuotteet olisivat vieläkin paljon kalliimpia.
Tutkailehan sitä Movestoren valikoimaa ja kerro minulle, mitä keskiverto asiakas voisi ostaa 200 eurolla JOKA kuukausi?!
Pitää muistaa, että tuo 25% on ylioptimistinen arvio provisioiden määrästä.
Jos huomaat, että toista ihmistä huijataan, eikä sinulla ole aikomustakaan puuttua asiaan, kertoo se jo jotain moraalista.
Move kusettaa suurimmaksi osaksi vielä köyhiä opiskelijoita tai työttömiä, mikä tekee hommasta vieläkin törkeämpää.
Hommassa käytetään kursailematta ihmisen luottamusta tuttavaansa/sukulaiseensa hyväksi, antaen vielä ymmärtää, että moni jo tienaa hurjia summia tällä. Todellisuudessa suurin osa vain menettää rahaa jatkuvasti.
Huomiota ei todellakaan tarvitse täältä hakea, mutta onneksi moni aloittamista miettivä käy täällä lukemassa ja peruu aikeensa samantien, se on pelkästään positiivista.
Yksinäinenkään en ole. Aionpa vielä pitää ystävyyssuhteeni kunnossa jatkossakin valistamalla tuttaviani pysymään erossa tämän kaltaisista kusetuksista.
Miten ihmeessä Moven verkosto on tähti? Se voi olla tähti vain, jos perustajia on useita. Jokaisen yksittäisen edustajan alalinja on kuitenkin pyramidi, tai siis pyrkii olemaan sellainen - yleensä ei ole, koska tasapaino ei onnistu ja tyhjiä paikkoja on välissä. Kertokaapa nyt selvästi, movettajat, mistä tämän tähtijutun olette keksineet?
Miten ihmeessä Movessa voi tienata 10 000 euroa kuukaudessa asiakkailta? Jos saamasi provisio on ulkopuolisen ostoksesta luokkaa 30-40 % katteesta, sinun pitäisi tehdä Movelle noin 30 000 euron kate. Siis KATE, ei liikevaihto. Jos kate olisi luokkaa 30 % tuotteen hinnasta, sinun pitäisi myydä 100 000 euron edestä anustappeja kuukaudessa.
Jos taas käärit rahat alalinjaltasi, minimiaktivointiostoksista saat 200 hengen alalinjalta organisaatioprovikkaa täsmälleen 600 euroa kuussa (-alv -tuloverotus). Aika kaukana kymppitonnista?
Mistään muusta asiakkuudesta/tilauksesta paitsi vitamiinien 12 kk määräaikaisesta tilauksesta (yhteishintaan 300 euroa vuodessa) ei saa jatkuvasti provisiota. Tästä tilauksesta saa VIISI EUROA KUUSSA, eli 200 asiakkaalla peräti tonnin, joka jälleen on aika kaukana kymppitonnista. Samasta tilauksesta ylälinja saa peräti KUUSI PISTETTÄ ELI KUUSIKYMMENTÄ SENTTIÄ. Jos alalinjallasi on (tai alalinjasi siis on) 200 tällaista asiakasta, saat käsittämättömät 120 euroa kuussa. Koko vuoden ajan!
Jos Kuppis sinäkin tämän tähtityypin lisäksi perustelisit, miten oikein voi "tinata" 10 000 euroa kuussa - siis asiakkailla, ei uusilla edustajilla ja heidän värväämisellään. Äläkä suolla tyypillistä "et vain ymmärrä" -höpötystäsi. Perustele kerrankin, koko palsta yllättyy! Jookosta?
Näin on. Tämän takia organisatiossa aina sanotaan että ei kannata kuunnella lehtiä tai polisia. He eivät tiedä liiketominnasta tarpeeksi arvostellakseen sitä pätevästi. Varsinkin täällä saitilla tulee liian paljon tietoa ja ajankohtasta.
Sitten jotkut varotuksista huolmatta tulevat saitille tai lukevat lehtiä. Uskovat näitä poliisn juttuja. Lopettavat ansio toiminnan.
Heikot sotuvat Moven tiellä.
jota tämä kauppateknikkokoneteknikko suoltaa, on kyllä aivan käsittämättömän laadukasta. :D
Alkaa kyllä epäilyttämään, että kyseessä on provoilija, ei edes movettaja voi suoltaa moista soopaa. :D
sinua vaivaa.'
Koska kirjoittelet täällä olet luultavasti lukenut eilisiä keskusteluja. Yhdessä on kirjoitus joka tuo esille tämän systeemin. Jokainen voi tienata pelkästään myymällä yhtä paljon kuin verkostoa rakentamalla. Eli jokaisella on makdollisuus ihan samoin kuin muillakin suoramarkkinointialoilla. On sellaisia henkilöitä jotka haluavat olla vain asiakkaita, ei myyjiä.
Potentiaalisia asiakkaita on "vapaalla" vielä yli 3 milj. Suomessa yksistään. Eli yhdenkään ei tarvitse jäädä ilman tuloja jos haluaa tehdä tätä työtä. Tämä on harvinainen verkosto siitä että niihin passiivisiin tuloihin voi päästä käsiksi pelkästään myymalla. Muissa verkostoissa se ei ole mahdolista. Tämän mahdollistaa se että bonuksiin ei ole pätevöitymisrajaa. Kun myy yhden tuotteen siitä saa jo myyntibonuksen.
prustella koska olet taas palannut siihen samaan propakandaan takaisin.
Ymmärsit tuossa välillä vähän noita asioita mutta taas kun sinulla pelottaa että sittenkin taitaa Move sinut voittaa palasit tuohon luulojen propakandaan.
Ole hyvä luule vaan.
pysymään totuudessa.
Sitä ette tee.
Valehtelu ja vääristelykö on oikeaa moraalia? En ole ainakaan ennen vielä sellaista oppia kuullut.(:
tuohan on ollut jo ensimmäisestä kirjoituksesta asti täysin selvä asia.
"että kyseessä on provoilija"
Tätä vastausta me Kuppis jo osasimme odottaa. Voitko nyt vain kertoa, miten 200 asiakkaalla teet 10 000 euroa provisioita itsellesi kuussa? Korjaa tämä "propakanda" ja "luulo".
Ai niin, mutta sinähän olet kuppis :(
mekoinen.
On sanottu:
JOS ET TIEDÄ KAIKKEA, ÄLÄ KERRO MITÄÄN !!!!
siis jos teitä niin paljon move kiinnostaa ja kiusaa ja vaivaa, niin ottakaa ensin selvä kaikesta ennenkuin arvostelette mitään.
Pätee muissakin elämäntilanteissa!!!
syyskuussa olin ensimmäisen kerran tekemisissä moven kanssa silloin minut pantiin varaukseen tammikuussa oli eri ihminen mua pyytymässä lyhkärin pitäjä oli tuttu tälle ensimmäiselle siitä asti on ollut kova painostus päällä mulla on id numero olen katsonut orkanisaatiota ja siellä on n.140 en ole maksanut mitään enkä allekirjoittanut mitään olen todennut että katotaan syytteet ensin mutta painostus on melkoista olen yrittänyt saada vastauksia täällä esitettyihin kysymyksiin mutta en vielä ole saanut eikä ole kertonut onko minun alla tulevat palkkiot pankissa jos liittysin saisinko rahat ?
Olen kuullut sanottavan, että moven ihmiset ovat hurmostilassa ja kokevat moven suuremmoiseksi, lähes jumaliseksi, joka tulee ja pelastaa ja tekee ihmeitä. Väitän, että myös movea vastustavat ovat voimakkaissa tunnekuohuissa. Tulee mieleen rajut kiistat maailmalla eri uskontokuntien jäsenten välillä, meno näyttää olevan siihen verrattavaa. Tosiasiat, järjellinen ajattelu ja pohdinta ovat yhdentekeviä. Valitun myönteisen/kielteisen kannan takana seisotaan, vaikka vastapuoli pystyisikin perustelemaan väitteensä hyvin.
Haluaisin muistuttaa nimimerkin käytöstä. Kirjoittajat voivat "piiloutua" nimimerkkien taakse, eivätkä ole suoraan vastuussa kirjoittamastaan tekstistä. Asioita tuodaan julki, olivatpa ne totta tai ei. Itse en laita mitään painoarvoa täällä julkaistuille väitteille koskien moven toimintaa.
Toivottavasti muissa perheissä ei ole sama tilanne kuin meillä: isällä ei ole muuta elämää kotona, kuin istua tietokoneen ääressä ja seurata move-aiheisia keskusteluja. Ja mikä ärsyttävintä tulostella kirjoituksia ja toitottaa niistä perheenjäsenille!!! Itse en haluaisi päätä movesta vaivata. Olkoot toiminnassa mukana ken haluaa ja kaikki rauha sen parissa työskenteleville.
jälkikasvua?