Ei Suomi ole rasistinen

Miksi joku kehtaa väittää, että Suomi on rasistinen maa. Suomeen valittiin juuri mitä suvaitsevaisin presidentti, joka haluaa päästää kaikki tänne nauttimaan meidän oloistamme (meidän kustannuksellamme). Ei presidentti näitä asioita tietenkään päätä, mutta kuten kaikki keskustelijat sanoivat, on hän tärkein mielipide vaikuttaja. Jotka äänestitte nykyistä, niin älkää täällä valittako. Tehkää seuraavissa vaaleissa toisenlainen valinta, niin ehkä asioille tapahtuu jotakin. Rajamäki on ollut mielestäni aikas skarppi näissä asioissa ja toivonkin, että suurimmissakin puolueissa samankaltainen näkemys saa enemmän jalansijaa.
11623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

rasistit ovat pieni määrä, suurin osa heistä ovat epäsyvestyneenä ,- onnettomia .

Äänestä

Kirjoitit paljon mutta paskaa :-)

Äänestä

ei se presidentti valitettav.päätä onko suomi rasistinen maa vai ei, vaan nämä meidän 5 miljoonaa asukasta täällä.

Äänestä
  • Tarkotatko että suomi ON rasistinen? Se ei ole läheskään yhtä rasistinen kuin amerikka. Mutta se on totta pressa ei päätä ollaanko rasistisii vai ei.

    Äänestä

Teuvo Hakkarainen presidentiksi!

Äänestä
  • Muistan kuinka Matti Nykästäkin jotkut joskus, aivan tosisssan, halusivat samaan virkaan!

    Äänestä

  • old_profile_34081 kirjoitti:

    Muistan kuinka Matti Nykästäkin jotkut joskus, aivan tosisssan, halusivat samaan virkaan!

    sen nyt ymmärtää hyvin vielä, onhan sillä linnassa istumisesta jo kokemusta. Tätä taas ei voi ymmärtää kukaan täysijärkinen:

    http://static.yle.fi/linnanjuhlat/2008/galleria/2/haavisto_pekka.jpg

    .

    Äänestä

Suomesta on aian lähdetty maailmalle koko Suomen itsenäisyyden ajan kn töitä ei ole kaikilla riittänyt Suomessa.

Kaikilla suomalaisilla on ulkomailla asuvia tuttuja ja siten kaikkien suvut ovat hyötyneet vapaasta muutosta ja sen tuomista hyödyistä.

Äänestä

Vuonna 2006 rasismilla pelottelu ja lyöminen oli normaalia; kun arvostelit maahanmuuttajia tai mamu-politiikkaa olit rasisti.

Nyt v. 2011 näemme miten nämä 5n vuoden aikana tulvineet työttömät ulkomaalaiset ovat olleet maallemme hyödyksi.
Riittääkö NYT v.2011 töitä Suomessa kaikille niin, että ammatti-luku- ja kirj.taidottomia pitää oikein kustannuksellamme ( A.Thorss'in mukaan a' 1000 euroa / henkilö ) hakea Afrikasta Suomeen?
Täällä on nyt jo 300 000 työtöntä. Nyt onneksi on lievä keskustelu saatu aikaan nimenomaan ulkomaalaisten taholta tapahtuvasta maahanmuuton vinoutumasta ja Suomen sos.turvien hyväksikäytöstä.

Ruotsiin mentiin TYÖHÖN, ei makaamaan. Samoin mentiin Australiaan, USAan jne.

Äänestä
  • *Riittääkö NYT v.2011 töitä Suomessa kaikille niin, että ammatti-luku- ja kirj.taidottomia pitää oikein kustannuksellamme ( A.Thorss'in mukaan a' 1000 euroa / henkilö ) hakea Afrikasta Suomeen*

    No mutta kun se työvoimapula on ihan tossa nurkan takana... Lisää vain reserviä afrikasta ettei Suomi seisahda paikoilleen.

    *muahahaa*

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maa kirjoitti:

Miksi joku kehtaa väittää, että Suomi on rasistinen maa. Suomeen valittiin juuri mitä suvaitsevaisin presidentti, joka haluaa päästää kaikki tänne nauttimaan meidän oloistamme (meidän kustannuksellamme). Ei presidentti näitä asioita tietenkään päätä, mutta kuten kaikki keskustelijat sanoivat, on hän tärkein mielipide vaikuttaja. Jotka äänestitte nykyistä, niin älkää täällä valittako. Tehkää seuraavissa vaaleissa toisenlainen valinta, niin ehkä asioille tapahtuu jotakin. Rajamäki on ollut mielestäni aikas skarppi näissä asioissa ja toivonkin, että suurimmissakin puolueissa samankaltainen näkemys saa enemmän jalansijaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu