Äänestysikä ja kevarit

Vain tällaisessa sosiaalidemokraattisessa valtiossa voidaan kaavailla samaan aikaan ännestysiän laskemista (kunnallisvaalit) ja ajokortti-iän nostamista (kevytmoottoripyörät).

Miten on ymmärrettävissä, että nuori ihminen on valmis päättämään tärkeistä yhteiskunnallissista asioista, muttei voi samaan aikaan suorittaa kevytmoottoripyörän kuljettamiseen oikeuttavaa ajokorttia.

Kevytmoottoripyöräonnettomuuksissa kärsii yleensä vain ajoneuvonkuljettaja. Poliittiset päätökset vaikuttavat pahimmillaan koko ihmiskunnan elämään.

3

197

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdotettiin ....

      kokoomuksen ja kulttuuriministeri Tanja Karpelan toimesta .
      Itse en ole sosialisti , mutta minusta ei ole reilua , että nyt syytellään kaikesta sosiaalidemokraatteja .

      Onko suomi sinusta niin huono paikka asua , ja elää ?

      • "Niin pääministeri Matti Vanhanen (kesk) kuin Sdp:n puheenjohtaja, puhemies Paavo Lipponen ovat sanoneet hiljattain, että asiaa on syytä harkita. Kulttuuriministeri Tanja Karpela (kesk) ilmoitti jo toukokuussa, että alhaisempi äänestysikä voisi aktivoida nuoria yhteiskunnallisesti."

        Näin kirjoitettiin Helsingin Sanomissa 2004. Eikö tuo Lipponen jotenkin liity sosiaalidemokraatteihin?


      • kuitenkin ...
        NummelanMatti kirjoitti:

        "Niin pääministeri Matti Vanhanen (kesk) kuin Sdp:n puheenjohtaja, puhemies Paavo Lipponen ovat sanoneet hiljattain, että asiaa on syytä harkita. Kulttuuriministeri Tanja Karpela (kesk) ilmoitti jo toukokuussa, että alhaisempi äänestysikä voisi aktivoida nuoria yhteiskunnallisesti."

        Näin kirjoitettiin Helsingin Sanomissa 2004. Eikö tuo Lipponen jotenkin liity sosiaalidemokraatteihin?

        alkuperäinen idea oli edellisessä viestissä mainitsemieni lähteiden taholta .
        Oma henkilökohtainen mielipiteeni on se , ettei äänestysikää saisi laskea ... 16-vuotias on liian nuori ottamaan kantaa poliittisesti ( vaikka kysymys olisikin kunnallisvaaleista ). Kaksipiippuinen juttu silti tämäkin . Asioillahan aina tuppaa olemaan puolensa ja puolensa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      1091
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      28
      706
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      685
    5. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      9
      681
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      648
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      645
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      629
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      23
      577
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      576
    11. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      42
      560
    12. 61
      559
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      558
    14. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      530
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      134
      508
    17. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      492
    18. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      47
      452
    19. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      447
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      29
      443
    Aihe