Naapurinmies ehti jo kuuluttaa julkisesti ostavansa Bavaria 38:n, sitten vaimonsa kuuli työpaikalla et Bavaria kutsutaan Merten Mosseksi, he purjehtivat kolmatta vuotta tyytyväisenä Dufour 38:lla.
Naapurin päähenkilö olikin Nainen
Sir BB
263097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tseenare. Kliffa stoori. Melkein siistin cooli.
Onks se sun skiglari toi Dufouri, jonne sä kinuut
Donnia ja jonka kylkiä sä hoonaat? Pese ainakin vodalla klyyvaris hoonaamisen jälkeen, niin voi
käydä parempi flaksi Donnien kanssa, vaippabyysa!
Kannonkosken mies taas katellisena kiusaa kielellä jota ei itekkään ymmärrä.
Yeah!
Terve. Kiva tarina. Melkein 'siistin viileä'.
Onko se sinun purjeveneesi tuo Dufour, jonne
sinä haluat naisia ja jonka kylkiä sinä kiillotat? Pese ainakin nenäsi hiomisen jälkeen, niin voi olla parempi onni naisten kanssa, vaippahousu!
Ei sun kantsi olla yhtään kade Stadin slangista. Muut bulit murteet on ihan yhtä kliffoi!
Mä oon vaan tälläne Tölikan kundi, joka välillä
stikkaa legendaa puol'slangiksi etupäässä tolle muka toiselle Stadin kundille BB:lle. Taitaa kundi olla kuiteski jostain svedumestast, ehkä
Ingmanin landelta tai sit sen mutsi on ollut duunissa Sibbo kyrkassa ja zitannut sporissa. ;-)
1950 -luvun loppupuoli
Mun mutsi oli duunissa Elannon Hautauslafkassa ja siks me päästiin ilmaseks systerin kanssa Sompasaren kesäsiirtolaan. Mutsi saatto meidät aamuisin Elannon pääkonttorin dörtsille josta meidät vietiin sitten parijonossa Sörkän rantsussa olevaan botskiin ja sillä Sompikseen.
Botskirantsuun laski Bärtsistä buli viemäriputki just siihen lähelle ja vodassa tsimmas vaikka mitä skeidaa. Me pikkukundit ei bonjattu mitään kortsuista, mutta bulimmat kundit onki niitä tsepoilla kii ja sit ne roikotteli niitä ilmasssa rantsussa olevien pyykkärimuijien kauhuksi. Skeidavodassa tsimmas myös miljoonia skitareita ja lokit yritti skruudata niitä ja kaikkee mitä pinnalla kellu. Kaija josta Sompikseen lähdettiin oli aika snadi vedusta bygattu möljä ja se tosi doolissa kunnossa. Paras potski oli meidän mielestä MK 7 sillä se kulki kaikkein koviten. Sitä tsöras kliffa kuski ja joskus se anto meidän pikkukundien styyrata sitä ja saatiin laittaa snarat kiinni rantsussa pollareihin. MK 5:n kuski oli taas just sellanen niuho, ett se ei antanu edes stondata botskissa vaan piti sitata samalla sitsillä koko skiglauksen ajan. Se järkkäs mestat sillai että joka toinen oli gimma ja joka toinen kundi ja ei siinä sitten voinut mitenkään präijätä tai flaidata reissun aikana.
Sompiksessa vietettiin päivät tsimmaten ja metskaten. Matoja kaivettiin oudolle nöftaavasta lehdosta vanhalla spadalla. Tsimmausskolesta sain 25 m:n prenikankin joku kesä. Muistan myös että voitin Sompasaaren Olympialaisten ympärijuoksun sarjan ”pojat alle 5 vuotta”. Palkintona oli Tammen Kultainen- kirjasarjan bökkeri jonka sisäpuolelle on asia ikuistettu. Omat skidit on sen varmaan jo jonnekin slepannut, sillä en ole sitä enää himasta hitannut vuosiin.
Kaikkein korkeimmalla paikalla saaressa oli vanha, vedusta duunattu talo jonka torni oli niin doolissa kondiksessa et sinne ei saanu missään nimessä mennä. Sehän oli pikkukundeille kuin käsky ja siellä präijattiin aina kun ööga vähänkin vältti. Yhen Peran jalan alla joku vedu sitten prakas sillä seurauksella että verta tuli klabbista ihan sikana. Pera jouduttiin viemään rutsarilla rantsuun ja siellä venas brankkarin tsirra millä se tsörattiin Aurooraan. Pera prassaili muutaman päivän päästä taas saaressa ja raotti klabbin rättejä niille jotka hanas tsiikata miltä 16 tikkiä näyttää kun verta ei oltu edes vielä tvetattu veks. Mä en skakannut tsiikaa kun vielä nytkin tekee doolia kaikki tollanen.
Pera ei välittänyt lekurin ohjeista ruhjeen hoidossa vaan se sai ehkä sieltä Sörkan skeidarantsussa tsimmatessaan klesaan klabbiinsa sellasen pöpön et se joutu Auroraan moneks viikoks. Pitskulla sen systeri kerto kerran, ett siltä ehkä joudutaan soogaamaan koko klabbi polven kohalta veks. Meillä muilla kundeilla rupes ajatukset flygaa sillä samassa byggassa asu yks vanha gubbe jolta kranu oli vieny sodassa klabbin ja se aina fyllassa näytteli pihapenkillä veduklabbiaan ja niitä kiinnitysremmejä meille. Alettiin funtsia Peralle sellasta klabbia jossa olisi vaikka fillari blääkän kohdalla ja sillä pääsis ainaki sataa tai ainaskin kovempaa kun potkutselillä. Onneks se tuli kondikseen.
Pahinta Sompiksen kesämestassa oli safka. Se varmaan duunattiin etukäteen jossakin Elannon safkatehtaassa ja heivattiin meidän skidien kanssa samassa aamupotskissa saareen. Ne kait vaan lämmitti sitä siellä. Safka maistu aina ihan yhtä doolilta paitsi hernerokka ja pannarit torstaisin. Funtsikaa nyt vähän; puolikylmää tai ainaskin jäähtynyttä kesäkeittoa, jossa tsimmas herneenpalkoja, sipulinpalasia, kovia perunoita lehmän maidossa, olis pitäny kauhoa helttaan. Kaikkein eniten spytatti ne keltaset rasvarenkaat liemen pinnalla. Safka skruudattiin emalilautasilta jossa oli kolhujen aiheuttamia mustia laikkuja. Samanlaisista vihreäreunuksisista emalimukista juotiin lämmennyttä maitoa jossa tsimmas ällöjä kermalauttoja. Näkkärin päälle oli duunattu smörjää niin et se oli sulanut lämmössä siihen päälle. Jos et skruudannut niin omapahan oli asias ja varmaan ei tultu kyselee ett miks ei poikaparalle maistu tarjotut herkkusafkat. Piti sitata safkan kans pöydässä niin kauan kun lautanen oli tyhjä. Sitä sitten slepattiin jonnekin maahan tai veskiin kun ööga vältti. Niinpä joskus oli niin hirvee nälkä himaan tullessa ett ihan ekas skruudas kylmää hampparin tsiekuraa puoli kieppiä ja duunas pari ranskissmörgaria jotta öögiin sai edes jonkinlaisen näön takasin.
Nyt kun tsörailee Sompasaaren satamassa, ei millään tsennaa missä se saari oikein oli, sillä mesta on pelkää asfalttikenttää ja varastoja täynnä.
Vili rupee mulle ku mä oon liian kova sulle. Näätsä katos jou man fiu. Kato ku mä oon joo juu.
voi voi Viliä, eikö sinulla ole muuta elämää kuin BB:n jutut? Taidat olla kade?
No nyt puhuu Stadin kundi. Heitit tosi hyvän stoorin joka bruukaa olla ihan ehtaa historiaa!
Ja stoorikin oli ihan nasta, joten ei alkanu skriinattaa eikä liioin spuglattaa, joten pistä poju samaa rataa ihan aiheistakin, niin jengillä on kliffaa. Mä en oo mikään siniverinen, joten voit skrivaa mun nimmarin ihan yhdellä V:llä tai
hanki klasit jos ögat kremppaa. Nyt mä muuten hiffasin - sä oot toiselt puolelta Hagigsen siltaa! Ilmanks sun stooreissa dunkkaakin välillä Sörkan lemut. Tsöpaa putiikista valmiiks vaippoja,
alkaa sulla varmaan tippaa sladdista jo tossa
iässä. Stikataaks sut kuoppaan Malmille vai Honkanummelle ja annats sä brennata ittes?
...vissiin jotain skeidaa vai rupesko sulla BB polla vai handut räpättää?
Apinaa skoijataan apinaa pumpataan apinaa skoijataan apinaa pumpataan
voi pysyy nätisti pois kartsalta kun kundit ottaa
fragista - vai oliks ton skrivaaja kuiteskin BB?
Mä en oo kateellinen muille ku Reetulle, että
se jaksaa bylsiä neljä varvia päivässä ku
mulla jää nykyään kolmeen, tosin kaikki ehtoolla
bunkassa ja yhteen soittoon ku emäntä on snadisti
nymfo.
Ois ollu kiva ottaa erää SirBB:n kanssa silloin
kun se huijasi neglaavansa Tarmossa ja minä Vili oikeesti VN:ssä! ;-)
Että sä oot sitte tyhmäää.
Sibbo Söör unohti vaan mainita, ettei tuo tarina ole hänen omansa vaan puhdas plagiaatti tai paremminkin copypastaus. On esiintynyt palstalla aiemminkin ja silloin oli puhetta myös alkuperäisestä kirjoittajasta...
Hei kaiffari. Enhän mä itteeni oo mikskään proffaks brassannutkaan. Mut nyt mä sanon
sulle toiselle dorkalle, et tää bamlaaminen
zöraa vähän förbi tän palstan, joten stikkaa
handusi vaikka daijuille ja relaa. Muuteski sun
poju tarttis saada pollaas, että skrivailet
asiallista kunnon stooria, etkä skeidaa.
Skeidahan menee rööriä pitkin putsattuna skönelle
eikä enää rantsuun. Säkin voisit stepata rantsuun
ja skurlata taltaton kitas vodalla, jos se vaikka jeesais sua, ku henkes dunkkaa ku Möttösen skeidakuskin bromssiapumiehen spägäri kaalisopan
jälkeen.
SirBB.
Vai sä ton kopy pastasit. :-O
Voi sua, sähän oot ihan dorka kundi.
Ihan samalla tavalla sä duunaat sitten sen
hernepurkkistoorinkin. :-O
Mä sanon sulle, et sä oot näköjään ihan
munaton mies eli mee pissii sorsaas,
mokoma Stadin kundi.
Mä en enää heitä sun stooreihin mitään
legendaa - sähän oot ihan skriinattavan ja skolenelosen välimaastosta. Häpee kaiffari
mielikuvitusstoorejas ja luetuta itselle
vaikka Jeejee Cottoneita! Pyydä lukijaas
kertoo millon sun tarttee skriinata stoorin
mukaan ja myös heittää härmäksi kaikki
vierasperäiset sanat. Ja pidä vellibyysa
vaippa tai talouspaperi byysassas, ettet
sotke hätäkusellas himaas!
Menkää ulos tappelemaan.
Vili kuules. Myö täälä pohojanmaalla ei välitetä siitä että kuis kuukkeli kulukoo.
että ihan alkuperäiset helsinkiläiset olivat porvoolaisia ruotsin kuninkaan pakkosiirtämiä,tais olla joku turkulainen seassa :) nykyään helsingin murretta puhuvat,tai useimmiten kirjoittavat sudeettiväki.
Etkö keksi enää mitään uuttaa, kun pitää näitä vanhoja juttuja vaan toistella? Vili hakkaa sinut nykyään 6-0, luovuta jo kokonaan niin ei tarvitse hävetä puolestasi.
katso taululle, suoraan kolmessa erässä 6-0, 6-0, 6-0.
snaijaa, että ku mulle meni kupoliin sun
plagiointi, niin sun stoorit alko vaan
spytattaa.
Eli laita klasit ögiis ja tsiikaa ta-vuit-tain:
sä on niin dorka vanha sprägäri, että mä en skrivaa sulle enää mitään legendaa, mokomakin
muka Stadin kundi.
Sun valopollassas voi vilkkua mitkä tahansa
erätulokset, mä en oo snadistikaan kiinnostunut niistä. Sä oot saanut jo dumarin laskeman luvun täyteen ton plagiointis takia. Enää sun on turha
ees heittää pyyhettä kehään, gubbe.
Sen sijaan mä funtsaan, et sä oot voinukkin olla Tarmon treenaussäkkinä ja sun aivot on suorista, swingeistä ja uppercupeista menny snagariks ja muusiks. Mul on kato vielä kova nuppi ja se
sua kyrsiikin, mammanpoju.
Mee spiidaa nyt mutsis luo tai ota brenkkuu,
niin ei tarvii bamlaa skeidaa täällä, dunkkaava
wellibyysa!
Jos vielä skrivaat mulle, niin sä näytät kreisin
skeida-auton bromssimiehenkin ögissä
täysdorkalta.
Stadin murteesi on niin väkinäistä, että vanhaa stadin kundia oikein yököttää.
Mikset sinä pistä paremmaksi? Minä olen tyytyväinen kun ymmärrän edes vähän tuostakin.
Ainakin niissä on enempi järkeä kun tuon SirBB:n kirjoituksissa. "Dorkia" ilmeisesti kummatkin. ;)
Stadi kirjoitetaan Isolla. Mee alkukotios Savonmualle!!
Sujuva stadin murre ei synny niin, että jokaiselle kirjakielen sanalle etsitään slangisanakirjasta vastine ja sitten laitetaan niitä peräkkäin. Ainakaan lapsuudessani 1940- ja 50-lukujen Sörkässä (huom. ä) ei tehty niin.
suoraa olet ottanut otsaan, kundi ei muusta osaa bamlata kuin skeidasta ja sprägäristä. Voi, voi!
näköjään täysdorga (tai sen virtuaalikaverit).
Lopettakaa nyt kaverit tai siis ainakin Sir BB.