Nyt naisautoilija tarviis apuneuvoja; kävi niin,että pakkasella sain autoni "kylmään talliin" ja yön yli oltuaan ei enään aamulla lähtenyt liikenteeseen. Noh, tuttu mies kävi sitä katsomassa ,todettiin ettei tule bensaa, annettiin virtaa kaapeleilla jne ja sitten hän päätti että hinataan. No,mehän sitten hinattiin, ei lähtenyt ei. Nyt auto on seissyt toista viikkoa tallissa ja eräs toinen tuttu mies kävi sitä ihmettelemässä ja totesi että bensapumppu olisi mennyt.Oletuksenani on että olisiko pumppu hajonnut hinatessa? Kuulin myöhemmin ettei autoani olisi saanut edes hinata (kat):-((( Nyt päästään asiaan: osaako kukaan sanoa kuinka iso/kallis operaatio on tuon pumpun vaihto? Tai voiko siellä olla jokin muu rikki? Kyseessä on Opel Astra caravan ´94.Kiitos jos joku jaksoi lukea koko stoorin....ja jaksaisi vielä vastata.
Astra Caravan bensapumppu?
6
4984
Vastaukset
- Hoj
Lue vikakoodit ensin.
www.opelclubfinland.fi ja hakua kehiin.
Jos bensapumppu tai bensapumpun rele on rikki niin hinaaminen ei ainakaan tehnyt vahinkoa koskapa bensaa ei päässyt katalysaattoriin.
Opelin vikakohteita sytytyksen ohjauspiiri, bensapumpun rele.
Onko tankki ollut tyhjänä viimeaikoina, ei tee hyvää bensapumpulle. - luota
naapurin Peraan, sillä se vain vahtaa sun perää....
Johan sokea Reettakin tietää, että kat-autoa ei saa hinata käyntiin...- caravaanarit
Polttoaineen suodatin
- Nytten
Hinaaminen ei ole yhtään erilainen moottorille kuin starttauskaan. Se, mikä tuon katin hajottaa, on palamaton bensiini, mikäli tulpat ei kipinöi. Tämän saa aikaan jopa starttaamalla.
Tässä tapauksessahan oli jo todettu, että bensiiniä ei tule, joten aivan sama miten paljon sitä hinaa tai starttaa, jos tilanne olisi se, että ei tule kipinää, niin katti kyllä kärsii.
Onko asia nyt selvä? ;)
- Firehoof
kiitos kaikille kommentoijille. Astra kulkee taas....bensapumppu oli sanonut sopimuksensa irti ja uusi on tilalla. Jep.
- Pauli52
70euroa Motonetistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817