KEUHKO VEREKKYYS???

HISTAMIINI

Onko lisääntynyt keuhkoverekkyys keuhkokuvissa alveoliitin seurauksena vai voiko sen aiheuttaa jokin muukin sairaus???
Tätä lisääntynyttä verekkyyttä näkyi 9 vuotiaan tyttäreni keuhkokuvissa ja lääkäri ei noteerannut sitä miksikään, puhui vaan, ettei kuvissa näkynyt keuhkokuumeeseen viittaavaa. Itse sitten kysyin,että mitä ne juosteet siellä kuvissa on ja sain vastauksesksi,että "keuhko verekkyyttä"!!!!

Oli niinkuin olisin omia keuhkokuvia katsonut kun se alveoliittikohtaus iski. Nyt tytär joutuu "astma seurantaan",vaikka avaavista ei ole mitään apua!!!

2

6100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin keuhkoahtaumassa

      Alla sivuston osoite, - lisääntynyt verekkyys ? en tiedä, mutta tämän linkin mukaan vähentyy jos on ahtaumaa ...

      http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Hengityselinten_sairaudet.shtml/144291?Keuhkoahtaumatauti


      Diagnoosi
      Diagnoosi perustuu obstruktion toteamiseen keuhkojen toimintakokeissa. Spirometriassa, jossa puhalletaan täyden sisäänhengityksen jälkeen maksimaalinen uloshengitys tietokoneeseen liitettyyn suuttimeen, todetaan muuntuneita arvoja. Esimerkiksi uloshengityksen sekuntikapasiteetti eli FEV1 on madaltunut kertoen ilmateiden virtausesteestä. PEF eli keuhkojen huippuvirtaus on myös pienentynyt ja erotuksena astmasta siihen ei vaikuta keuhkoputkia laajentava lääke.

      Keuhkojen röntgenkuvassa nähdään pidemmälle edenneessä taudissa muutoksia rintaontelon mittasuhteissa, keuhkojen niukentunut verekkyys ja pienentynyt sydänvarjo. Normaali röntgenlöydös ei kuitenkaan sulje pois keuhkoahtaumatautia. Tavallista keuhkoröntgeniä tehokkaampi ja tarkempi tietokonetomografiatutkimus antaa enemmän tietoa esimerkiksi arvioitaessa keuhkojen laajentumisastetta.

      Valtimoverikaasuja analysoitaessa saatetaan nähdä veren niukkahappisuus ja hiilidioksidiylimäärä taudin pahetessa. EKG eli sydänkäyrä sulkee pois muita sairauksia tai kertoo sydämen oikean puolen kuormituksesta, joka johtuu heikentyneestä keuhkojen toimintakyvystä. Rasituskokeessa tutkittava polkee yleensä polkupyöräergometria, joka antaa tietoa sairauden vaikeusasteesta ja potilaan työkyvystä

    • Homeherkkä

      Keuhkosairaudet-kirjassa kerrotaan, että mprmaali keuhkojen alueella näkyvä kuvioitus muodostuu lähes yksinomaan verisuonista. Keuhkoverekkyyden arvioinnissa pyritään erottamaan valtimo- ja laskimokuvioitus.
      Keuhkoverekkyyden voi aiheuttaa synnynnäinen tekijä kuin myös sekundaarinen paineen nousu suunttivian tai idiopaattisen keuhkoveranpainetaudin takia tai keuhkokapillaarien tuhoutuminen toistuvissa keuhkoembolisaatioissa ja EMFYSEEMASSA.

      Ja kuten kautta 300-vuotisen lääketieteen historian on tiedetty, että allerginen alveoliitti aiheuttaa emfyseemaa, eli keuhkorakkulatuhoa.

      Keuhkoverekkyys ei ole normaalia. Ja kun se ei ole normaalia hoitavan lääkärin TULEE SELVITTÄÄ SEN SYNTYMISEN SYYT.
      Ja astmahan ei keuhkoverekkyyttä aiheuta.
      Pyydä epikriisit tytärtäsi hoitavalta lääkäriltä kuin myös kopiot häntä koskevista lab. tutkimuksista sekä rtg-lusunnoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7820
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4380
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3993
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3912
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3310
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3218
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3205
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2933
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2731
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe