Mitä teen, kun vatsa turpoaa joka syömisestä kauheaksi palloksi, vaikka syön hyvin hyvin vähän päivässä? Siinäkö se syy onkin?
Minulla ärtynyt paksusuoli ja paljon rajotteita ruoka-aineiden suhteen. Olen myös viikon verran syönyt somac:ia vatsahaavaepäilyyn. Olen väsynyt siihen, että elämä pyörii vain vatsan ja syömisen ympärillä! Kiitos etukäteen.
Minulla ärtynyt paksusuoli ja paljon rajotteita ruoka-aineiden suhteen. Olen myös viikon verran syönyt somac:ia vatsahaavaepäilyyn. Olen väsynyt siihen, että elämä pyörii vain vatsan ja syömisen ympärillä! Kiitos etukäteen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En osaa oikein auttaa muuten, kuin sanomalla että ymmärrän sen ahistuksen minkä "oman mahan ympärillä pyöriminen" aiheuttaa. voisikohan tuollainen olla vaan stressin aiheuttamaa oireilua...en tiedä, mutta stressi kyllä tollasta tekee!
Olen itsekin vähän epäillyt stressiä ja sitä kyllä on, ihminen ei vain ehkä aina halua sitä myöntää.
Ja stressihän tulee pelkästään jo tuosta vatsasta..
Mitenkähän sitä hoidetaan? Tiedän, relaa, relaa..
Tuttavallani on sama "vaiva" ja juuri nuo kyseiset "viat" aiheuttavat oireiston, ainakin hänellä.
Onko tätä turpoamista ollut saman ajan kuin olet syönyt Somacia? Nimittäin kaikki lääkkeethän eivät käy kaikille ja jotkut voivat joistakin saada yllättäviäkin oireita. Esim. itse olen saanut närästystä lääkkeistä joiden pitäisi ehkäistä närästystä!
Omia vatsavaivojani olen jossain määrin saanut helpottamaan nauttimalla mustikkasoppaa ja tämän seassa kaurahiutaleita. Vaihtoehtoisesti tietysti voi keittää kaurapuuroa.
Hieman apua saattaa olla Molkosan-nimisestä tuotteesta joka on jotain heravalmistetta - hyvin hapanta joten hampaat kannattaa huuhdella juomisen jälkeen - ainakin itse olin havaitsevinani että vatsakatarrimaiset kipuni vähenivät tuotteen käytön aloitettuani.
Joitakin auttavat maitohappobakteerit (valmisteita apteekissa monenmoisia).
En tiedä onko näistä mistään mitään apua - ehkäpä ei - mutta mainitsin varmuudenvuoksi.
En usko, nyt tuntuu, että alkaa helpottaa, kun somac:ia syön. Täytyy kokeilla sitä molkosania.
Tämä on vain niin raskasta, kun aina koskee mahaan ja saa miettiä mitä söis. Paras on silloin kun ei syö juurikaan mitään, eli tyhjällä vatsalla on hyvä olla, mutta sehän ei pitemmän päälle vetele.
Kiva ,että on kohtalo toveri.Vaivat (molemmilla) aiheuttiva jopa avioeron.
Hän joka tällaista ei ole kokenut, ei tosiaankaan tiedä, mitä tämä on!
Olen ollut koko viikon niin ärtynyt itseni takia (tämä olo sen tekee) ja siitä saavat näköjään kärsiä myös lapset.
Vihaan itseäni ja tätä ainaista turvonnutta oloa ja vatsakipua.
En vain tiedä millä itseni parannan?