Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Uutta ajateltavaa

Lintuinfluenssa lähestyy; oletko valmis? Kuten kaikki tiedämme, niin Pihlajasaaressa ja muuallakin rannikolla ovat hanhet ja joutsenet naturistien seurana. Lintuinfluenssaan kuolleita joutsenia on jo tavattu Saksan ja Tanskan rannoilta. Kuukausi vielä, niin on Suomen vuoro.
Pysymmekö kotona, vai riskeeraammeko menemällä jotsenten seuraksi.
8970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vastassa kun avaat oven kadulle. Pulut ne kuupunkilinnut, pikkulinnut puistoissa, älä lietso turhia pelkoja. ;)

Äänestä

Sittenpähän päästään niistä paskovista hanhista eroon.

Äänestä

Viranomaiset ovat varmoja, että se tulee Suomeen. Saksassa on laitettu kymmenen kilometrin suojavyöhyke kuolleena löydettyjen jotsenten löytöpaikan ympärille. Kun ensimäinen kuollut jotsen löydetään Helsingin edustalta, oli kesän Pihlajasaarireissut siinä.

Äänestä
  • kaupunki, ensimmäinen kuollut pulu ja kymmenen kilometrin suojavyöhyke kuolleena löydettyjen pulun ympärille.Joutsenia ja hanhia Stadissa piisaa, ja jokainen kuollut lintu kymmenen kilometrin suojavyöhykeen, silloin stadi tyhjenee kokonaan jos aalto todella iskee Stadiin, tai johonkin muuhun asutuskeskukseen.

    Äänestä

”5. Miten virus tarttuu ihmiseen?
Virus tarttuu ihmiseen suorassa kontaktissa tartunnan saaneiden lintujen kanssa tai lintujen ulosteen välityksellä, jos esimerkiksi lintujen kuivunutta ulostetta joutuu hengityselimiin.
Lintuinfluenssaa aiheuttava H5N1-virus tarttuu huonosti linnuista ihmiseen ja vielä huonommin ihmisestä toiseen.
Tartunnan saaminen ruoan välityksellä on liki mahdotonta. Virus ei elä lihassa. Siipikarjanlihan ja kananmunien läpikotainen kypsentäminen kannattaa aina muidenkin tautien ehkäisemiseksi.

9. Miten tartunnalta voi suojautua?
Huolehtimalla perushygieniasta ja pesemällä kädet huolellisesti lämpimällä vedellä ja saippualla lintujen käsittelyn jälkeen. Käsien säännöllinen pesu ja yleiskunnosta huolehtiminen voi suojata myös tavalliselta influenssalta.
Kuolleiden lintujen, teurasjätteiden ja lintujen ulosteiden koskettelua on syytä välttää.” Laina www.iltalehti.fi

http://www.valtioneuvosto.fi/tiedostot/pdf/fi/99176.pdf
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/store/2005/12/is1137404400252/passthru.rtf

Äänestä

Kaikki naturistit heti kevään tullen rannoille keräämään kaikki kuolleet linnut pois rannoilta.

Naturismi on luonnollinen tapa nauttia luonnosta ja alastomuudesta, eikä näin terveen ja karaisevan harrastuksen harrastajat yksinkertaisesti voi sairastua tämän tapaiseen sairauteen.

Äänestä
  • Rügenin saari joka on Saksan kauneinta aluetta ja nudistien silmäterä, siitä uutinen.
    ”Merkel kävi tutustumassa epidemiaan Rügenin saarella, jossa todettiin Saksan ensimmäiset lintujen tautitapaukset. Saari kuuluu Merkelin vaalipiiriin. Merkel lupasi liittovaltion auttavan kaikin tavoin paikallisviranomaisia.
    Saksassa on arvosteltu paikallisviranomaisia siitä, että he perustivat eristysvyöhykkeet liian hitaasti ja viivyttelivät kuolleiden lintujen tuhoamisessa. Rügen on nyt suljettu ulkopuolisilta.
    Sunnuntaina saarelle lähetettiin armeijan erikoisjoukkoja, jotka perustivat puhdistusyksikön saarelle. Saarella tuhotaan myös osa 400 000 linnun siipikarjasta taudin leviämisen estämiseksi. ”
    http://www.hs.fi/ulkomaat/

    Jos Pihlajasaaressa havaitaan samaa voidaan saari sulkea, sama kohtalo voi kohdata vaikka koko Meriporia, siinä menee myös Yyterin rannat samalla, pysytään nyt asiassa.

    Äänestä

jonka aiheuttaa H5N1-virus. Ihmisiin virus tarttuu erittäin huonosti. Vesilinnuista tauti on monissa maissa tarttunut siipikarjaan. Maailmassa on todettu alle 200 tapausta, joissa sairastuneen siipikarjan kanssa läheisessä tekemisissä olleet ihmiset ovat saaneet tartunnan.

On myöskin arvioitu että linnut ei jaksa lentää meren ylitse jos ne on saanut tartunnan. Myös sairastuneet linnut menettävät muuttoviettinsä. Suomi voi näin ollen säästyä suurelta aallolta. Ainoa ongelma on että tauti leviää Baltian ylitse mutta siitäkään ei kukaan ole antanut arvelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinropa kirjoitti:

Lintuinfluenssa lähestyy; oletko valmis? Kuten kaikki tiedämme, niin Pihlajasaaressa ja muuallakin rannikolla ovat hanhet ja joutsenet naturistien seurana. Lintuinfluenssaan kuolleita joutsenia on jo tavattu Saksan ja Tanskan rannoilta. Kuukausi vielä, niin on Suomen vuoro.
Pysymmekö kotona, vai riskeeraammeko menemällä jotsenten seuraksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu