Olen ajatellut leikata ruusuni nyt keväällä maata myöten. Syy on se, että oksat roikkuvat ja makaavat, sitä paitsi ko pöheikkö on jo 7 vuotta vanha. Eikä tämän talven painava lumi ole parantanut asiaa olenkaan.
Kannattaako,selviävätkö ne siitä vai suositteletteko jotain hienovaraisempaa?
Mitäs jos pistän Rosa Nitidani maata myöte
2
600
Vastaukset 2
- ruusuhullu
sen pitäisi kestää tuo alas leikkaus, omani olen kanssa kerran leikannut alas kokonaan ja eikä ollut moksiskaan :), tosin kukinta saattaa jonkin verran kärsiä, mutta seuraavana kesänä kukkii sitten senkin edestä :), voit toki jättää 10-30cm pituiset varret jos et uskalla ihan maata myöten leikata.
- Alalla oleva
Jos laitat matalaksi niin tee se vasta kun koivut on hiirenkorvalla. Silloin on ruusunkehitysvaihe sellainen että versoo ja toipuu leikkauksesta.
Sitä ei yleensä laiteta maata myöten vaan poistetaan lähinnä huonoja.
Jos leikkaat niin katkaise heti elävän silmun yläpuolelta. Ei siis aivan maata myöten. Jätä pari kolme elävää silmua siihen tynkään.
Siksikin tuo myöhempi leikkausajankohta että näet mitkä silmut ovat eläviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479