Veneessä tulee kahdet vantit mastosta eteen aivan vierekkäin joihin fokka tai genua kiinnitetään jompaankumpaan. Jos haluaisi asentaa rullalaitteen niin eihän se rulla mahdu siihen?
Rullalaitteen asennuksesta
mitäs sitten?
122678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
molemmin puolin sivustaagiin. Avaat aina leen puolen rullan.
Innovatiivisuus ei ole vielä kuollut!
sirBB
Sehän onkin itäsuomesta
Juttujensa perusteella hän ns. ei ole mistään kotoisin.
että se on Kannonkoskelta.
Tunteekohan Hirvosen Mikkoa?
Tuskin kuitenkaan, Mikko on fiksu mies.
Tietääkö muuten kukaan, missäpäin on Kannonkoski? tuskin on vettä muualla kuin kaivossa.
Nyt ei tainnut olla skönäri itse asialla?
Antamasi perustiedot ovat varsin vajavaiset, mikä lie takilatyyppi ja miksi siinä on kahdet keulastaagit? Vantit ovat mastoa sivusuunnassa tukevia vaijereita, ja tämän keskustelupalstan porukka tuhahtelee närkästyneenä kun joku amatööri käyttää vääriä nimityksiä eikä taatusti asiallista vastausta tule.
Kun erikoiseen kysymykseesi ei tule kuin epäasiallista huuhaata, niin...
- erikoista että kaksi staagia rinnakkain, ovatko ne myös yläpäästään vierekkäin? Jos asia on näin, niin tuplaus on tehty helpottamaan purjeen vaihtoa, eli sama kuin tuplauraprofiilissa, nostettava purje voidaan litsata valmiiksi vapaaseen staagiin ennen toisen purjeen laskemista. Tässä tapauksessa rullalaitteen myötä toisen staagin voi ottaa kokonaan pois, siitä ei ole enää mitään hyötyä. Purjemaakarilta eli rullavehkeiden myyjältä voi kysellä, josko staagi pitäisi vaihtaa pykälää suurempaan kuin nykyinen
- mikäli staagit ovat vain alapäästään rinnakkain, mutta toinen kiinnittyy mastossa reilusti toista alemmaksi, niin rullan asennuksen yhteydessä kannattaa muuttaa staagien kiinnityspisteitä kannessa niin että saadaan selkeä kutteritakila. Rulla ylempään staagiin. Pukspröötin pätkällä voidaan viedä staagin alapäätä ja rullaa eteenpäin, tai rulla nykyisen kiinnityskohdan yläpuolelle ja alempaa staagia kannella taaksepäin, kiinnityshelasta kannen alapuolelta vetotanko runkoon...
Joo, arvasin että vantti-sanasta tulee pilkkaa mutta en muistanut mikä etummaisten vaijereiden nimitys on. Olen siis purjehtinut vasta viime kesästä enkä ole saanut minkäänlaista opastusta siihen ja yksin olen purjehtinut, eli siinä on ne etummaiset staagit aivan rinnakkain muutaman sentin päässä toisistaan ja muutenkin vantteja on molemmilla kyljillä kolmet ja taakse menee kaksi staagia eli yksi veneen kumpaankin takakulmaan. En nyt muista miten ne etustaagit kiinnittyvät mastoon mutta tuli vaan mieleen että etupurjeita olisi paljon kätevämpi käyttää rullalaitteen kanssa näin yksinpurjehtiessa kun ei ole autopilottiakaan ja täytyy juosta eestaas. Luoviessakin käännöksissä etupurjeen siirto puolelta toiselle kävisi kai kätevämmin rullalaitteella. En tiedä niiden kahden etustaagin tarkoitusta, ehkä toinen on varmistukseksi tai vahvistukseksi tai sitten toista purjetta varten.
Tupla-staagit keulassa on tarkoitettu kahden eri purjeen nostoon. Näin on helpompi laittaa toinen purje valmiiksi ennen käytössä olevan laskemista, ja joskus voi käyttää kahta keulapurjetta myötäisellä, kukin omalle puolelleen levitettynä.
Jos asennat keulapurjeelle rullan, on parasta, että keskustelet jonkun purjeveneen rikaajan /mastopajan /purjemaakarin kanssa siitä, miten asennus tehdään ja mitä toiselle vantille voi tehdä. Yksioikoisin tapa on jättää se pois rullalaitteen tieltä.
Kahta etustaagia on tosiaan käytetty helpottamaan purjeenvaihtoja hakasilla litsatuilla purjeilla. Molemmissa pystyy pitämään purjeen valmiina ja vaihto sujuu silloin hetkessä. Omat ongelmansakin siinä on, joten systeemiä ei kovin yleisesti käytetty, mutta ei mikään harvinaisuuskaan matkaveneissä.
Jos siirryt rullapurjeeseen, poistetaan toinen ilman muuta. Vastakäännöksissä en ole kuullut kenenkään rullaa käyttävän, siitä ajatuksesta voit luopua. Toisaalta se tupla etustaagi korvaa aika pitkälle rullan, eli mieti vielä, kannattaako.
Kuinka se tuplastaagi korvaa rullan? Rullan etunahan käsittääkseni on se että purjeen saa kätevästi käyttöön tai pois käymättä etukannella mutta silloin kai käytetään yleensä ainoastaan fokkaa kun taas tuplastaagilla voi vaihtaa nopeasti fokasta genoaan mutta pitää käydä etukannella.