Sumuvalo säännöt??

autoilija

Kertokaas saako sumuvaloja pitää päivällä/illalla vaikkei sataiskaan ja olis sumuista???

miksi uudemmissa autoissa ne on päällä jatkuvasti?

15

1928

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomppa

      Sumuvalot eivät saa olla taajamassa päällä vaikka olisi kuinka huono keli.

      Taajaman ulkopuolella saa käyttää huonon kelin aikana (määrittele sitten huono keli) :)

      Eli pitkien vilkutuksia vaan niille, jotka ajelevat sumarit päällä varsinkin taajamassa.

      Piste.

      • ...©

        Huono keli on sumu, rankka vesisade tai lumipyry joka edellyttää nopeuden laskemista normaaleista maantienopeuksista turvallisuuden takaamiseksi.

        Eli huonossa kelissä on sumuvalojen käyttö sallittua, mutta niistä hyötyminen edellyttää alhaista nopeutta (poikkeuksena takasumari). Esim. satasen alueella satanen lasissa sankassa sumussa sumuvaloin ajava saa sumuvalojaan käyttää mutta syyllistyy suurimman sallitun tilannenopeuden ylitykseen. (Ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ilman sumareita saisi samassa tilanteessa ajaa lujempaa:)


    • Janna

      ...sumuvalothan ovat toiselta nimeltään imagovalot ja niitä käytetään, että auto näyttäisi urheilullisemmalta ja coolimmalta...

      Oikeasti valoja saa käyttää vain huonolla säällä parantamaan näkyvyyttä. Voin kokemuksesta kertoa, että valoista ei oikeastaan ole hyötyä kuin sankassa sumussa tai kaatosateessa - jossa ne sitten ovatkin todellinen apu. Joskus käytän myös pienillä maaseututeillä pilkkopimeällä ajaessani, koska valot näyttävät leveämmälle kuin normaali valot ja näen näin ollen hieman paremmin pientareella mahdollisesti liikkuvat ihmiset ja eläimet...

      • ...©

        Pimeällä sumareista todella on hyötyä, vaikka se onkin kiellettyä, mutta ainoastaan alhaisissa nopeuksissa. Jo 80:n nopeudessa muuttuu hyöty haitaksi; kirkas lähialue häikäisee silmää ettei kauas näe, ja sumuvalojen valokeilaan osuvaa eläintä tms ei enää hallitusti ehdi väistää.


      • jaatinen

        auto ei ole mitenkään cool ja vielä vähemmän siihen liittyy urheilua huolimatta siitä, että käyttääkö sumuvaloja vai ei.
        Voisiko muuten joku kertoa mistä johtuu autoilun ja urheilun linkittäminen toisiinsa ja mikä on se yhteys, joka tekee autoilusta muka urheilua. Eihän se, että kierretään jotain rataa ympäri mahdollisimman kovalla vauhdilla, ole urheilua vaan silkkaa hölmöyttä. Niin, siksihän siellä radoilla ei juurikaan näy naisia.
        Mutta sitten alkuperäiseen aiheeseen. Jos joku tosiaan on niin pönttö, että käyttää sumuvaloja muulloin kuin niitä ihan oikeasti tarvitsee niin annetaan poloisten käyttää. Näyttäköön typeryytensä ja suokaamme se heille.


      • grim
        jaatinen kirjoitti:

        auto ei ole mitenkään cool ja vielä vähemmän siihen liittyy urheilua huolimatta siitä, että käyttääkö sumuvaloja vai ei.
        Voisiko muuten joku kertoa mistä johtuu autoilun ja urheilun linkittäminen toisiinsa ja mikä on se yhteys, joka tekee autoilusta muka urheilua. Eihän se, että kierretään jotain rataa ympäri mahdollisimman kovalla vauhdilla, ole urheilua vaan silkkaa hölmöyttä. Niin, siksihän siellä radoilla ei juurikaan näy naisia.
        Mutta sitten alkuperäiseen aiheeseen. Jos joku tosiaan on niin pönttö, että käyttää sumuvaloja muulloin kuin niitä ihan oikeasti tarvitsee niin annetaan poloisten käyttää. Näyttäköön typeryytensä ja suokaamme se heille.

        Eihän sitä "urheilulisuuden" tuntua nissan micra 1.1:sessä olekaan puhumattakaan dx toyotasta. Siinä vaiheessa kun saat luvan astua autoliikkeeseen jossa myydään kalliimpia/tehokkaampia autoja niin huomaat miksi urheilullisuus liitetään autoiluun.


    • .

      .

    • tympiintynyt

      siksi uudemmissa on aina päällä koska kuskit on niin kus.päitä... ja ne eivät osaa ottaa niitä pois...tekis mieli räjäyttää kaikista autoista sumarit...

    • ...

      sekoittako sumuvaloja xenoneihin jotka ovat pirun kirkkaat.sumuja et saa pitää vaikka se näyttäiskin amikselta..ei kun siis muka hienolta.

    • 87k

      Ei saa pitää päällä.

      Ja siksi ne on usein aina päällä, koska ne saa auton näyttämään sprottisemmalta/uudemmalta

    • uusi auto alla

      Faktaa pöytään tässäkin talossa.

      Ensinnäkin ne ovat "päivävalot" niissä uusissa autoissa useimmiten. Suomessa lainsäätäjälle tuntematon käsite. EU-tasolta tullut sääntö.

      Autoissa on ajovalo-automatiikka joka päättää valaistuksen perusteella mitkä valot ovat päällä. Jos kuljettaja siitä huolimatta manuaalisesti laittaa oikeat ajavalot päälle niin silloin palavat myös ne teidän "sumuvalot" jotka siis ovat päivävalot vielä kerran.

      Jos antaa auton itse säätää niin ajovalot syttyvät kun ajaa esimerkiksi tunneliin tai valaistus muuten heikkenee. Tämä päivävalo idea siis tulee myös meidän lakiimme kunhan päättäjät vain ehtivät.

      • -87k

        Ensinnäkin ne ovat "päivävalot" niissä uusissa autoissa useimmiten. Suomessa lainsäätäjälle tuntematon käsite

        onkohan huomiovalot tuntematon käsite.


      • yksvaan

        Sumuvalot on aivan eri juttu kun päivävalot. Ei tässä kai kukaan ole puhunut päivävalojen käytöstä.


      • Puurot ja wellit
        yksvaan kirjoitti:

        Sumuvalot on aivan eri juttu kun päivävalot. Ei tässä kai kukaan ole puhunut päivävalojen käytöstä.

        "Miksi ne on uudemmissa autoissa aina päällä" oli aloittajan toteamus eli mennyt sumuvalot sekaisin ns. päivävalojen kanssa.

        Ja nykyisten päivävalojen ero perinteisiin huomiovaloihin on se, ettei parkit pala yhtä aikaa ensinmainittujen kanssa. Toki päivänvalojen virallinen termi lainsäädännössä on tuo sama huomiovalo.
        http://www.trafi.fi/tietoa_trafista/ajankohtaista/1428/valot_ja_renkaat_kuntoon_pimealle_ja_liukkaalle

        Sumuvalojen käyttö:
        "Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloa saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä taaksepäin."
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267

        Valitettavan yleistä on nykyään ajaa parkeilla, kun halutaan matkia päiväajovaloja sekä pimeällä ja huonolla säällä samoilla parkeilla ja p.ajovaloilla (erityisesti ne alas asennetut), jolloin vastaantulijat näkee todella huonosti, että joku tulee vastaan, kun on lähdössä ohittamaan tms. r**miita tulee tän takia vielä.


    • ffgg

      Aloittaja tarkoittaa sumuvaloja ,päivävaloja ei tainnut olla vielä 10 v sitten .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4452
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2393
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      171
      1570
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1476
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      122
      1336
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1247
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1179
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1156
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1105
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe