kai pissanäytteessä näkyy jos on klamydia vaikka olisi sen vieny vain luullessaan että on virtsatientulehdus?
kaipa?!?
--=--
2253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Klamydia tutkitaan nukleiinihappomonistuksella eli klamydian DNA:ta etsitään pissanäytteestä. Virtsatieinfektiossa näytettä viljellään yön yli kasvatysmaljalla ja sitten katsotaan mikä bakteeri siellä kasvaa.
Vaikka klamydia on bakteeri ei se kasva niillä kasvatusmaljoilla joita käytetään VTI:n diagnostiikassa eikä klamydian kasvattaminen ole kovinkaan yksinkertaista, joten ainoa keino saada tietää klamydiasta on pyytää lekuilta lähete klamydia testiin ja käydä pissaamassa uudestaan purkkiin.
kyllä niihin eri testi tarvitaan. Virtsatulehdusta etsittäessä otetaan puhtaasta alapäästä vähintään 4 tuntia rakossa ollut keskivirtsa ja klaymidiatesti otetaan vähintään 2 tuntia rakossa olleesta virtsasta. Tällöin alapäätä ei saa pestä ja heti ensi virtsa pitää ottaa näytepurkkiin.