synnytystapa-arviosta

moi!
onko kukaan ollut päksissä (päijät-hämeen keskussairaala) koko- ja synnytystapa-arvios? mitä siel tehtiin ja kauanko siinä kesti? kiitos,jos joku kertoo.. :)
1326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Päksissä ultralla katsovat (vatsan päältä) vauvan koon, ja myöskin napanuoran virtauksen yms.
Sitten sisäisesti tutkitaan et antaako esim. häntäluu perää ja mahtuuko lapsi syntymään normaalisti alateitse.
Ottavat myös sydänkäyrää vauvasta noin 30 min ajan.
Ja ei muuta kun kotiin...
ehkä tunti meni jos pääset heti suoraan kaikkiin toimenpiteisiin eikä tarvitse odottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 37 kirjoitti:

moi!
onko kukaan ollut päksissä (päijät-hämeen keskussairaala) koko- ja synnytystapa-arvios? mitä siel tehtiin ja kauanko siinä kesti? kiitos,jos joku kertoo.. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu