KUKA OPETTAISI

Vene olisi ja vettä,Keski-suomessa,mutta kuka tulisi kaveriksi parille reissulle ja opettaisi alkuun
Töppö
132264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

purjehduskursille!

Äänestä
  • missä aijot seilata? jyväskylän tienoolla vois olla opastusta.ihan välttämätöntä se ei ole,voit ihan hyvin opetellaitsekin.ei minuakaan kukaan alkuun opastanut.

    Äänestä

Meneppä venesatamaan kyselemään kunhan jäät lähtevät. Varmasti löytyy joku avulias mukaan.

Äänestä

Minä ilmoittaudun vapaa-ehtoiseksi purjehduksen opettajaksi. Odotellaan nyt kuitenkin että vesi ensin pehmenee. Ilmoittele missä nähdään ja koska.

Äänestä
  • Arvasin että näitä purjehduskurssin tarjoojia löytyy mutta kun nyt vaan yksinkertaisesti en sellaiselle halua mennä vaan aivan yksinkertaista kaveriopastusta olen etsimässä.Mihinkään juppikerhoihin en tule koskaan liittymään vaan aion vaan liikkua vesillä omaan tahtiini ja omalla mallillani

    Äänestä

  • Älä huku minnekkään niin otetaan yhteyttä keväämmällä

    Äänestä

Tuolla seudulla löytyy auktorisoituja kursseja tarjoavia purjehduskouluja, joilla löytynee myös yksityisopetusta.
Katso: www.purjehduksenopettajat.fi

Äänestä
  • Jos on, Suomessa aika harvinainen. Ystävälläni oli tuollainen vuosia sitten, ja en kyllä voi kovin paljoa purjehdusominaisuuksia kehua. Ystäväni vene oli lähinnä mökkiveneenä, eli sillä kuljettiin mantereen ja saaren välillä - useimmiten moottorilla. Muutama kerta tuli kokeiltua "purjehdusmielessä" ja vene ei kyllä vakuuttanut. Kryssi onnistui jotenkin, mutta aallokossa vauhti pysähtyi jatkuvasti. Vendan jälkeen sai odotella pitkään, ennen kuin vene pääsi liikkeelle. Jonkinlainen pikkupurren ja kajuutallisen moottoriveneen yhdistelmä. Tosin vertailukohtani tuolloin oli H...
    Joka tapauksessa vene on mukavan kesäpäivän retkiveneenä ihan OK. Siinä on nukkumapaikatkin hätätapauksessa neljälle, jos en muista väärin.

    Äänestä

  • Ei tuollaiseen järvijollaan mitään opetusta tarvita. Vetäise se pieni rätti ylös vaan ja katso tapahtuuko mitään. Ei minullakaan mitään opastajaa ollut ja vene ihan eri kokoluokkaa.

    Äänestä

Purjehduskoulu on hyvä vaihtoehto sinulle. Voi sitä yksinkin opetella, kuten moni onkin tehnyt. Itse kuulun samaan kategoriaan ja olen myös opettanut yhden avopuolison ja yhden vaimon seilaamaan, ja nyt kun tuli kolmas emäntä messiin, päätin laittaa purjehduskouluun. Siis edellisistä kokemuksista viisastuneena :)

Vaimo ei sinne kouluun mennyt ellen itse tullut mukaan, ja nyt olenkin ollut itse koulutuskuvioissa jo muutaman vuoden, ja myös osiltaan uskallankin suositella juuri purjehduskoulua sillä tiedän että seilaamisesta pääsee nauttikaan moinia vuosia nopeammmin kun aloittaa seilaamisen opastettuna.

Mene ihmeessä purjehduskouluun jos se on mahdollista, sillä jo 4 pv:n peruskurssin jälkeen olet ohittanut 2-3 vuoden 'karikot'. Samalla saat myös elvitettyä että onko purjehdus ihan oikeasti sun juttu. Jos on, niins euraavana vuonna perämiskurssi ja suraavana päällikkökurssi ja pirusti treenimaileja päälle. Uskallan väittää että kolmen vuoden jälkeen että olet jo aika vahvoilla seilaamisessa. Huomautan kuitenkin, että purjehduskoulu itsessään ei tee purjehtijaa, vaan purjehditut mailit ja hankittu kokemus. Koulu anta eväät, mutta syösä pitää itse.

Jos haluat että kerron sinulle eri kouluista niin meilaa osoitteeseen [email protected] niin kerron sopivan koulun sinulle lähellä omaa paikakuntaasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PURJEHTIMAAN kirjoitti:

Vene olisi ja vettä,Keski-suomessa,mutta kuka tulisi kaveriksi parille reissulle ja opettaisi alkuun
Töppö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu