Lapua Super Club ja S&W 617

D Harry

Onko jollakin kokemuksia kyseisen paukun toimimisesta revolverissa? Omassa aseessani(S&W 617) hylsyt jumittavat rullaan ja ejektoria saa runnoa voimalla, että saa hylsyt pois rullasta(muissa merkeissä tätä ei tapahdu). Liekö hylsy niin pehmeää ainetta, että muuttaa muotoa ammunnan aikana. Muuten panos tuntuu hyvin tarkalta, mutta toi jumittaminen ottaa päähän, varsinkin kun niitä löytyy multa muutama tuhat. Ilmeisesti pitää vaihtaa merkkiä kun noi Lapualaiset on ammuttu. Onko kenelläkään kokemusta mikä patruuna sopii hyvin 617:aan(6")?

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hylsyt

      ....saattavat johtua siitä, että aseen patruunapesä, tässä tapauksessa rullan reijät ovat likaantuneet. Pusdista rulla kunnolla, ja kokeile uudelleen.
      nimim. samasta vaivasta aikoinaan kärsinyt

    • joissa on alumiininen

      patruuna rumpu?
      Jos on niin sillä saattaa olla vaivaa lisäävä vaikutus.
      Joskus on tullut viimesteltyä huonosti kalvettuja revollin patruunapesiä, mutta jos siinä on kyseinen osa alumiinia, joka on jotenkin käsitelty pinnaltaan, niin siihen ei kannata kajota.

      Lapuan patruunatehdas osti ex-Itä-Saksalaisen Schönebeckin patruunatehtaan joskus 10 vuotta sitten niillä oli ominaisuutena myös tuo hylsämateriaalin pehmeys, josta aiheutui tollaista vaivaa.
      Ja kun tuli silloin aikoinaan ostettua sitä 9penniä kappale 12 000kpl, niin kyllähän sekin vähän risoi, kun ei se kaikissa aseissa oikein pelittänyt, pienoiskiväärissä toimi hyvin sekä kohtuullisesti pienoispistoolissa.

      Rummun kiinnitys revolveriin ei ole niitä kaikkein vahvimpia juttuja, joten jos hylsät jumittaa rumpuun niin pidä poistaessa -rummusta- kiinni, tai poista yksitellen jollain rassilla; muuten on vaarana toleranssien kasvaminen ja suorayhteyden patruunapesästä piippun heittäminen. Aseseppä palvelut maksavat.

      Suosittelen patruunamerkin vaihtamista, amerikkalaiset piekkarinpaukut eivät nekään hirveästi maksa ja yleensä toimivat amerikkalaisissa aseissa parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      84
      3072
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      316
      2730
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1506
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1141
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    8. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      77
      945
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe