Lapua Super Club ja S&W 617

D Harry

Onko jollakin kokemuksia kyseisen paukun toimimisesta revolverissa? Omassa aseessani(S&W 617) hylsyt jumittavat rullaan ja ejektoria saa runnoa voimalla, että saa hylsyt pois rullasta(muissa merkeissä tätä ei tapahdu). Liekö hylsy niin pehmeää ainetta, että muuttaa muotoa ammunnan aikana. Muuten panos tuntuu hyvin tarkalta, mutta toi jumittaminen ottaa päähän, varsinkin kun niitä löytyy multa muutama tuhat. Ilmeisesti pitää vaihtaa merkkiä kun noi Lapualaiset on ammuttu. Onko kenelläkään kokemusta mikä patruuna sopii hyvin 617:aan(6")?

2

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hylsyt

      ....saattavat johtua siitä, että aseen patruunapesä, tässä tapauksessa rullan reijät ovat likaantuneet. Pusdista rulla kunnolla, ja kokeile uudelleen.
      nimim. samasta vaivasta aikoinaan kärsinyt

    • joissa on alumiininen

      patruuna rumpu?
      Jos on niin sillä saattaa olla vaivaa lisäävä vaikutus.
      Joskus on tullut viimesteltyä huonosti kalvettuja revollin patruunapesiä, mutta jos siinä on kyseinen osa alumiinia, joka on jotenkin käsitelty pinnaltaan, niin siihen ei kannata kajota.

      Lapuan patruunatehdas osti ex-Itä-Saksalaisen Schönebeckin patruunatehtaan joskus 10 vuotta sitten niillä oli ominaisuutena myös tuo hylsämateriaalin pehmeys, josta aiheutui tollaista vaivaa.
      Ja kun tuli silloin aikoinaan ostettua sitä 9penniä kappale 12 000kpl, niin kyllähän sekin vähän risoi, kun ei se kaikissa aseissa oikein pelittänyt, pienoiskiväärissä toimi hyvin sekä kohtuullisesti pienoispistoolissa.

      Rummun kiinnitys revolveriin ei ole niitä kaikkein vahvimpia juttuja, joten jos hylsät jumittaa rumpuun niin pidä poistaessa -rummusta- kiinni, tai poista yksitellen jollain rassilla; muuten on vaarana toleranssien kasvaminen ja suorayhteyden patruunapesästä piippun heittäminen. Aseseppä palvelut maksavat.

      Suosittelen patruunamerkin vaihtamista, amerikkalaiset piekkarinpaukut eivät nekään hirveästi maksa ja yleensä toimivat amerikkalaisissa aseissa parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5828
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      107
      5707
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      204
      4738
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4083
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4017
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1623
    8. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      1
      1553
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1450
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1169
    Aihe