taimien kasvattamisesta

speckled

Osaisiko joku kertoa hyviä vinkkejä miten saisi vältettyä ns. istutus"shokin".
Eli kun kasvattelee noita kurkun ja kurpitsan taimia sisällä, niin niistä tulee helposti pitkiä ja hentoja. Viime vuonna aloin ulkoiluttaa taimia paria viikkoa ennen ulosistutusta mutta silti kasvu tuntui pysähtyvän täysin kun istutin ne ulos. (Maa oli kyllä jo lämmin.)

Toimisiko se jos istuttaisin esim: kurpitsat pieniin istutuskasvihuoneisiin ja veisin astiat pihalle aina päivisin, yöksi toisin sitten ne aina sisälle ettei halla pääse vaurioittamaan niitä.
Entäs sitten ns. limskapullo kasvihuoneet? Jos istuttaisin siemeniä suoraan avomaalle ja pistäisi sellaisen pullon päälle taimettumiseen asti (ja harso yöksi)Kokemuksia,,,kellään? Nopeutuuko itäminen ja kasvuun lähtö??

Parhaimmat tulokset olen saanut kun pystyin hoitamaan taimikasvatuksen kasvihuoneessa, mutta nyt siihen ei ole mahdollisuutta. Kasvihuoneessa kasvatetut taimet ponkaisivat vauhdilla kasvuun eikä niitä tarvinut ulkoilutella tai tukea.

6

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Taimivaiheen jälkeen ei kannata siirtää taimia liian nopeasti ulos. Suomessa kriittinen takaraja yöpakkasille eli halloille on 10.6., joten sitä ennen ei ole hyvä istuttaa ulos. Jos taimet kasvavat sisällä tai "kylmäeteisessä" liian pitkiksi, niitä tuetaan kepillä. Riittävät ravinteet takaavat varren vahvistumisen. Maan annetaan todellakin lämmetä ennen istutusta, kuten olet tehnytkin. Istutuspaikka kannattaa valita etenkin kurpitsalla seinustalta, ja samoin jos käytät kasvihuonekurkkuja. Avomaankurkku on matalakasvuinen, mutta suosii myös valoa hedelmäaikana.

      Jos ennen istutusta on kukintaa ja ulkona riittävän lämmintä, voi päivällä pitää ulkona pölytyksen varmistamiseksi. Näin hedelmät kehittyvät nopeammin ja etenkin kurpitsassa tulevat isommiksi, jos kastelet riittävästi.

    • momoi

      Mites on etä voiko kurpitsaa istuttaa ihan siemenistä vai tarviiko olla taimi? Entäs miten on kurkun laita? Pitääkös olla taimi vai onko kurkussa jonkin sortin siemeniä jos voi istuttaa sit niistä? Onkos kellään kokemusta?

    • Aurinkoauttaakasvia

      Minä istutin siemenet ja nyt kesäkurpitsa on Sankossa ja ulkoilee parvekkeella päivittäin. Ei oikein kasva. Nyt tulossa viides lehti. Pitää vain lannoittaa.

    • jaune

      Kun istutat taimesi ulos niin tee niille tunneli kasvuharson ja jonkinsortin kaarien avulla. Harson voi laittaa vaikka kaksin kerroin aluksi. Näin saat niille vähän paremman mikroilmaston jolloin kasvu lähtee käyntiin. On myös hyvä lannoittaa ne pari päivää ennen istutusta että niillä on evästä mukana uuteen paikkaan. Ja myös kastella ennen istutusta niin että nestejännitys on hyvä. Ainahan ne vähän ottaa nokkiinsa mutta on hyvä vähentää sitä kaikin mahdollisin tavoin.

    • poltinkarva

      Pikkutaimia ei pidä lannoittaa.

    • Hyvätulee

      Harso auttaa, eikä sitä tarvitse ottaa pois ennen kuin alkavat kukkia. Läpäisee valon ja veden, suojaa kuumalta, kylmältä ja auringolta.
      Shokki on pitkälti sitä, että purkista päästyään kasvi alkaa kasvattaa juuria, maanpäälliset osat räjähtävät kasvuun hetken päästä, kunhan ovat suojassa paahteelta, kylmältä ja tuulelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1556
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1269
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1242
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      75
      1172
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1163
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      962
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe