Osaisiko joku kertoa hyviä vinkkejä miten saisi vältettyä ns. istutus"shokin".
Eli kun kasvattelee noita kurkun ja kurpitsan taimia sisällä, niin niistä tulee helposti pitkiä ja hentoja. Viime vuonna aloin ulkoiluttaa taimia paria viikkoa ennen ulosistutusta mutta silti kasvu tuntui pysähtyvän täysin kun istutin ne ulos. (Maa oli kyllä jo lämmin.)
Toimisiko se jos istuttaisin esim: kurpitsat pieniin istutuskasvihuoneisiin ja veisin astiat pihalle aina päivisin, yöksi toisin sitten ne aina sisälle ettei halla pääse vaurioittamaan niitä.
Entäs sitten ns. limskapullo kasvihuoneet? Jos istuttaisin siemeniä suoraan avomaalle ja pistäisi sellaisen pullon päälle taimettumiseen asti (ja harso yöksi)Kokemuksia,,,kellään? Nopeutuuko itäminen ja kasvuun lähtö??
Parhaimmat tulokset olen saanut kun pystyin hoitamaan taimikasvatuksen kasvihuoneessa, mutta nyt siihen ei ole mahdollisuutta. Kasvihuoneessa kasvatetut taimet ponkaisivat vauhdilla kasvuun eikä niitä tarvinut ulkoilutella tai tukea.
taimien kasvattamisesta
6
751
Vastaukset
- Nimetön
Taimivaiheen jälkeen ei kannata siirtää taimia liian nopeasti ulos. Suomessa kriittinen takaraja yöpakkasille eli halloille on 10.6., joten sitä ennen ei ole hyvä istuttaa ulos. Jos taimet kasvavat sisällä tai "kylmäeteisessä" liian pitkiksi, niitä tuetaan kepillä. Riittävät ravinteet takaavat varren vahvistumisen. Maan annetaan todellakin lämmetä ennen istutusta, kuten olet tehnytkin. Istutuspaikka kannattaa valita etenkin kurpitsalla seinustalta, ja samoin jos käytät kasvihuonekurkkuja. Avomaankurkku on matalakasvuinen, mutta suosii myös valoa hedelmäaikana.
Jos ennen istutusta on kukintaa ja ulkona riittävän lämmintä, voi päivällä pitää ulkona pölytyksen varmistamiseksi. Näin hedelmät kehittyvät nopeammin ja etenkin kurpitsassa tulevat isommiksi, jos kastelet riittävästi. - momoi
Mites on etä voiko kurpitsaa istuttaa ihan siemenistä vai tarviiko olla taimi? Entäs miten on kurkun laita? Pitääkös olla taimi vai onko kurkussa jonkin sortin siemeniä jos voi istuttaa sit niistä? Onkos kellään kokemusta?
- Aurinkoauttaakasvia
Minä istutin siemenet ja nyt kesäkurpitsa on Sankossa ja ulkoilee parvekkeella päivittäin. Ei oikein kasva. Nyt tulossa viides lehti. Pitää vain lannoittaa.
- jaune
Kun istutat taimesi ulos niin tee niille tunneli kasvuharson ja jonkinsortin kaarien avulla. Harson voi laittaa vaikka kaksin kerroin aluksi. Näin saat niille vähän paremman mikroilmaston jolloin kasvu lähtee käyntiin. On myös hyvä lannoittaa ne pari päivää ennen istutusta että niillä on evästä mukana uuteen paikkaan. Ja myös kastella ennen istutusta niin että nestejännitys on hyvä. Ainahan ne vähän ottaa nokkiinsa mutta on hyvä vähentää sitä kaikin mahdollisin tavoin.
- poltinkarva
Pikkutaimia ei pidä lannoittaa.
- Hyvätulee
Harso auttaa, eikä sitä tarvitse ottaa pois ennen kuin alkavat kukkia. Läpäisee valon ja veden, suojaa kuumalta, kylmältä ja auringolta.
Shokki on pitkälti sitä, että purkista päästyään kasvi alkaa kasvattaa juuria, maanpäälliset osat räjähtävät kasvuun hetken päästä, kunhan ovat suojassa paahteelta, kylmältä ja tuulelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.743860Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j933251Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1122535Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.191720Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741505Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1231402- 991393
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä581363- 551103
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä581083