Miksi se y-tunnus on pakollinen?Siitähän tulee vaan riesaa ja harmia?Onko E2S:sä y-tunnus myös pakollinen kun edustat?
Miksi pitää olla y-tunnus?
ihmettelijä...
51096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Y-tunnus on hyödyllinen sen takia, että mukaan liittyneet movettajat ovat sen jälkeen yrittäjiä, eikä kuluttajansuojalaki koske yrittäjiä.
Toinen syy on varmasti se, että kun movettaja ottaa y-tunnuksen ei voi missään vaiheessa väittää että moven ja jälleenmyyjän välillä olisi työsuhde. Työsuhteessahan on Suomessa sellainen lainsäädäntö ettei move sellaista ottaisi niskoilleen. Työterveyshuolto, palkat, sosiaaliturvamaksut (n. 2x palkka) irtisanomiseen liittyvät vaikeudet jne.
Ja kannattaa myös muistaa sellainen seikka, että kun henkilö on hankkinut y-tunnuksen hänet katsotaan yrittäjäksi eikä hän ole oikeutettu siten mihinkään työttömyysturvaan eikä muihinkaan yhteiskunnan tukiin. Päin vastoin hänen täytyy alkaa maksaa omaa eläkettään YEL:n muodossa. Se on muuten pakollinen. Moni ei sitä tiedä yrittämisestä. Harvoin myös unohtuu että y-tunnuksen omaavan täytyy maksaa veroja yrityksensä tuloksesta ennakkoveron muodossa. Eli verot maksetaan ennakkoveroina ARVIOUDUSTA yrityksen voitosta. Ja voin kokemuksesta sanoa, että verottaja on kovin kiinnostunut jos ei veroa ala tilille ropsahtaa eikä pätevää selitystä nollatulokselle ole olemassa.
Myöskään yksittäisten edustajien tappiot eivät silloin näy (Moven) tuloksessa :)
Mikäs pelkopeikko se ly tunnus on.Yrittäjä maksaa verot aivan samoin kuin palkansaajakin ja kaikki muutkuuluvat maksut.Tavallisessa palkkatyössä maksetaan myös kaikki sosiaalikulut suoraan palkasta,ei se sen kummempaa ole.Veroja maksaa kaikki suomen kansalaiset .Jos haluaa tehdä kaiken vaikeaksi,niin se on vaikeaa.Ei sitä voi mitään tehdä kun verotkin on maksettava.VOI KURJUUS:
saa siinä vaiheessa, kun ei tiedä mitkä on edut ja velvoitteet y-tunnuksn kanssa.
En sano vastaan tuossa, mutta sen verran täsmennän että normaalin palkan lisäksi työnantajalla on työntekijästä sellaisi kustannuksia mitkä eivät siinä palkkakuitissa näy.
Työntekijä kyllä maksaa osan sosiaaliturvasta, mutta työnantajalla on sen lisäksi muita sosiaalimaksuja.
Yleinen sääntö on, että jos duunari tienaa vaikka 20€/tunti, on tämän lisäksi maksettava melkein tuo sama 20£/tunti siihen vielä päälle.