Olen viimeaikaisen veromuutoksen innoittamana hekumoinut ajatuksella tuoda ulkomailta 9-3 Aero vm. -97...-99. Olin varma, että Ruotsissa sopivia Aeroja on kaupan pilvin pimein. Olen yrittänyt kolmella eri hakukoneella löytää autoa Ruotsista, eikä tähän mennessä ole löytynyt kuin yksi kappale. Mistähän tämä johtuu?
Onko Aero harvinainen Ruotsissakin? Vai pitäiskö ensin löytää sopiva hakukone...
Saksanmaalta niitä sentään löytyi heti n. tusina.
Onko Aero harvinainen Ruotsissakin? Vai pitäiskö ensin löytää sopiva hakukone...
Saksanmaalta niitä sentään löytyi heti n. tusina.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...osoitetta www.bytbil.com. Sieltä löytyy käytetyjä autoja.
Pitäisi jostain löytää ruotsalaisen TAX FREE -autokauppojen nettiosoitteita. Tällöin ei autoa ostettaessa tarvitsisi maksaa Ruotsin ALVia, eli MOMSia, joka on 25% auton hinnasta.
Turbo Sensonicin linkki oli tosi hyvä... keskivertoisesti 9-3 aero vm.-00 vähän ajettuna maksaa näköjään alle 130.000 vanhaa markkaa.. Suomi on hieno paikka elää... tosin täytyy muista että MOMsi / ALV on maksettava aina, joko ostomaahan tai Suomeen.
eilen tullut tv juttua juuri tuosta ruotsin ja suomen "alv"
Siinä torniolainen autokauppias selitti että tuo ruotsin puolen vero on 3% suurempi kuin suomen.
Muistinkohan oikein?
Työkaverini oli katsonut tuon TV -ohjelman. Hän kertoi minulle, että ohjelmassa olisi haastateltu haaparantalaista autokauppiasta joka sanoi, että hänellä on varastossaan käytettyjä autoja, joista ei tarvitse maksaa MOMSia. Tarkoittikohan hän TAX FREE -autoja, vai voiko yksityinen henkilö olla maksamatta MOMSia Ruotsin puolella, jos on viemässä autoa pois maasta?
kun 9-3 aeroja on ollut vasta vuosimallista 00. 9-3 sporttia (200hv) oli myynnissä 99 mallina
Eli ruotsalaisen Saab Turbo Klubin sivut:
http://www.saabturboclub.com/
...sieltä sitten valikosta: Online ->Turbo torget
http://www.bilweb.se
hitto tuon linkin hintoja vaivaa? Myönnän että tutustuin parit sekuntii...mutta ei ne ole SEK eikä Euro eikä varmaankaan markkoja.