MILLÄ TYÖKALULLA TAKAPALLOT SAA IRTI?
XANTIAN PALLONVAIHTO
JT
71425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tai vasara-taltta -yhdistelmällä
tarpeeksi isoilla putkipihdeillä.
kaksilla . toisella hylsystä ja toisella pallosta.
hommaan on olemassa reilun kokoinen kalu jolla saadaan mokkula pyöräytettyä irki hylsystä . tärkeää on olla vääntelemättä putkea.eikö ?
ja jos on mahd.käyttää kaasuvehkeitä niin voi antaa ns:pillistä kuumat.siihen pallon ja sylinterin saumaan.helpottaa kummasti.
Jos oikein lujassa on niin kettingin pätkä mokkulaan ja vastakappaleesta toisin päin kettinki pari kertaa ympäri siitä putkella/rengasraudalla että kettinki kiristyy
Kyllähän sen kuulan saa pyörimään, mutta sylinterin kiinnipiteleminen on suurempi ongelma. Käsittämättömän huonoa suunnittelua, sylinterin pyörimisen olisi voinut helposti estää. Paineet täysillä- temppukaan ei aina tepsi, sylinteri pyörii silti. Mitäs se alumiininen sylinteri ja sen sisällys muuten tykkää tuosta hitsipillistä, ettei vaan kärsisi? Itte muuten avasin ne takapallot just eilen, kuskinpuoleinen oli tosi tiukassa, toinen lähti helpommin. Noi hakkaukset ei tehonneet, irrotti lähinnä paskaa alustasta kun paukutti :). Tein työkalun, jossa 8mm kierretanko U-muotoon pallon ympäri ja tämä kiristetään tukevaan teräsneliöputkeen kiinni. Lähti lopulta, mutta taisi mennä putket uusiksi, alkoi vuotaa siitä liittimestä. Onkohan niiden uusimisessa jotain huomioon otettavaa?
olekkaan tarkoitus sulatella hylsyä vaan käyttää rautametallin ja alumiinin erilaista lämmönjohtokykyä hyväksi.koska alumiini elää voimakkaammin pienelläkin lämmöllä niin ei tarvii tuhota mitään.
ja pallon irroitukseen on saatavilla erinomainen työkalu ,mutta kuten kaikki ovat huomanneet niin ongelma ei ole pallo vaan sen hylsyn pyöriminen ja sen voi estää kapealeukaisilla putkipihdeillä joitten avautuma on riittävä sylinterille.ja sitä palloa ei tarvitse kiristää mitenkään vaan käsitiukkuus samoin kuin öljynsuodatinkin.ja kannattaa voidella vaikka lhm:llä sen sylinterin pää .itse käytän puhdasta vaseliinia.
Olin kauan hang-aroundina kaverin BX:n korjauksessa. Sittemmin tuli hankittua Xantia.
Jo noina muinaisina aikoina mieleeni syöpyi ohje:
Kun irrotetaan palloja, niin käännetään niitä _paine päällä_ ensin vähän ja sitten vasta poistetaan paineet ja avataan jo liikahtanut pallo huomattavan vähällä voimalla.
Takapallojen vaihdossa paine lukitsi myös tuon irtonaisen jousisylinterin aloilleen, käänsin palloa muistaakseni noin 40 astetta. Kyllä, pelottihan se hiukan, mutta hyvin tuntui toimivan!
Tapsa