Voiko vaihtaa yksivaiheesta....

Asun rivitalossa joka on rakennettu joskus seitsemän kymmentä luvun lopulla ja asunnossa on ns.yksivaihe sähkö. Haluaisin, että koko rivariin vaihdettais kolmivaihe sähköt tai ainakin minun asuntooni. Onko tälläinen mahdollista ja paljon se suurinpiirtein tulee maksamaan. Pitäisi saada saunaan ainakin lisävirtaa, että saisi kunnon kiukaan. nykyisellä 3Kw kiukaalla tulee vain pikkuhiki. Eli mitä maksaa ja onko mahdollista???
61835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä siihen rivitaloon tulee liki 100 prosenttisesti 3-vaihevirta.Tällöin voidaan rakenteesta riippuen vetää vaikkapa sinulle yksin tuo 3-vaihesähkö.Hintaa tulee kysyä paikalliselta sähköurakoitsijalta,sillä näkemättä ei voi juurikaan arvioida.

Äänestä
  • Koska kaikilla periaatteessa on oltava myöhemmin mahdollisuus samanlaiseen lisäykseen. Riippuu nykyisestä syötöstä ja liittymästä!

    Äänestä

  • Lupa vaaditaan kirjoitti:

    Koska kaikilla periaatteessa on oltava myöhemmin mahdollisuus samanlaiseen lisäykseen. Riippuu nykyisestä syötöstä ja liittymästä!

    asioita. Hallitus hoitaa taloyhtiön juoksevia asioita, yhdessä isännöisijän kanssa. Yhtiökokouksessa tällaiset asiat täytyy päättää. Sen jälkeen, kun lupa on saatu yhtiökokouksessa, niin hallitus alkaa touhottamaan tai laittaa isännöitsijän asialle.
    Taloyhtiöissä kaikki remontit, putki, sähkö, parvekelasi,... kuuluu yhtiökokouksen päätettäviin asioihin. Osakkeen omistaja ei saa omin päin tehdä kuin pintaremontintapaisia asioita.
    Jonkun pistorasian, tms. saa tietenkin lisätä, mutta sähköjen uusiksi veto keskuksille ei ole osakkeen omistajan itsensä päätettävissä oleva asia eikä hallituksenkaan.
    Onhan noita nousujohtoremppoja tehty pilvin pimein. Asiat pöydälle yhtiökokouksessa.

    Katsokaa finlexin sivuilta asunto-osakeyhtiölaki.


    Ps. kannattaa muuttaa omakotitaloon. Se on ainoa järkevä asumismuoto.

    Äänestä

Stop jo alku metereillä ettei sitten rosiksessa tavata.

ensinäkin mitä luultavemin tuo saunan koko vastaa tuota 3Kw tehoa.

eli jos vaihdat isoman kiukaan tuohon saunan ja kuutiot 6Kw kiukaale ei täytty niin sekä valmistja että vakutus yhtiö sanoutuvat irti vastuu tapauksissa. toisin sanoen tulipalo tilantessa.

kyllä rupeaa sinä vaihessa hiki nousemaan.

Ja tämä on fakta tietoa!!

Äänestä

Kiukaassasi saattaa olla jotain vikaa, vanhat kivet ja niitäkin liian vähän. Tällöin trmostaatti katkaisee virran kun vastukset käyvät kuumana eikä niistä siirry lämpöä mihinkään. Varmaankin saunan kokosi on oikein mitoitettu neliöihin ja kuutioihin. Harvian sivuilta löydät mitoitus taulukon.
voit myös harkita suuremman sulakkeen vaihtamisen ja uuden yksivaihelinjan vetoa.
Mutta kalliiksi tulee, olisi kannattanut harkita enne asunnon hankkimista että sauna on niin pieni.
Halvemmaksi tulee liittyä johonkin saunaseuraan jos kaikki on valmiina.

Itsellläni on Harvian hetivalmis forte

Äänestä

Jos asunnot on yksivaiheisia, niin remontista voi tulla suuri, mutta näin ei välttämättä ole.

Pyydä joku sähkömies katsomaan ja arvioimaan tilannetta. Parhaassa tapauksessa selviät kiukaan vaihdolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himokylpijä kirjoitti:

Asun rivitalossa joka on rakennettu joskus seitsemän kymmentä luvun lopulla ja asunnossa on ns.yksivaihe sähkö. Haluaisin, että koko rivariin vaihdettais kolmivaihe sähköt tai ainakin minun asuntooni. Onko tälläinen mahdollista ja paljon se suurinpiirtein tulee maksamaan. Pitäisi saada saunaan ainakin lisävirtaa, että saisi kunnon kiukaan. nykyisellä 3Kw kiukaalla tulee vain pikkuhiki. Eli mitä maksaa ja onko mahdollista???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu