Viime Akvaariomaailmassa kerrottiin, miten Tuire kaimio oli saanut kalansa oppimaan (ts, ehdollistumaan?) hyppäämään ruokintarenkaan läpi ilmassa. Tekisi mieli kokeilla noilla platyilla.. hullu ajatus, muuta kiinnostaa hiukka:)
Kommentteja, kokemuksia, mielipiteitä?
Kommentteja, kokemuksia, mielipiteitä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletko ajatellut, että kun kalasi oppii yhdistämään hyppimisen ruokaan, siitä voi olla ikävät seuraukset? Katsos: Akvaariosi kulmassa on varmaan se aukko josta aina ruokit kalat, eikö? Pian ko. kalat oppivat yhdistämään sen, että tuosta kohtaa tulee, ruokaa. Sitähän voisi saada lisää jos siinä hyppää = hypitään!! Rassut saattavat näin pomppia pihalle akvaariosta ja vain sen vuoksi että niille on tullut mielleyhtymä hyppimisestä -> ruoasta.
Kaimio oli opettanut kalansa hyppäämään ruokintarenkaan yli, eikä muulloin. Eli hyppy tapahtui vain silloin, kun ruokintarengas oli esillä. Kun hyppimistä ei haluttu, rengaskin poistettiin.