onko

pornon

katselu syntiä ja jos on niin miksi

3

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vl-poitsu24

      Hmm... Normaali uskovaisten ihmisten kantahan on, että pornon katselu on syntiä ja niin se on myös Raamatun mukaan, jos Raamatun sanaa haluaa kirjaimellisesti noudattaa. Porno on voimakas virike seksuaaliselle kiihotukselle ja voi saada ihmiset riippuvaiseksi ja porno myös saattaa muuttaa jonkin verran ajatusmaailmaa ja aiemmin luvattomalta tuntunut asia voi alkaa tuntua luvallisemmalta.

      Pornoa on monenlaista. Pornoa voidaan tuottaa vapaaehtoisnäyttelijöillä, jolloin se ei sinänsä ole mielestäni eettisesti niin paha asia, koska näyttelijät ovat omasta tahdostaan hommassa ja saavat siitä rahaa korvikkeeksi. Valitettavasti suuri osa pornosta ei vain ole vapaaehtoistyövoimalla tuotettua, vaan pornossa usein alistetaan toisia ihmisiä väkivallalla, pakotettuna, huumattuna tai hyväksikäyttäen esim. taloudellista ahdinkoa. Musta silloin katsoessa tällaista porno syyllistyy itse välillisesti tällaiseen epäeettiseen toimintaan.
      Ja periaatteessa kaikki porno, jossa on alaikäisiä, lapsia, eläimiä, väkivaltaa, kuuluu tähän epäeettiseen kategoriaan. Sydämestään uskova ihminen tekee jatkuvasti eettisiä valintoja ja haluaa valita vaihtoehdoista sen, joka on eettisesti eniten oikein. Pornohan voi olla jossain tapauksissa jopa eettisesti hyvä vaihtoehto, jos esim. sitä käyttää jonkun vielä pahemman asian korvikkeena heikkona hetkenään...

    • Housuttii

      Seippään nennään ja murikata sullaan lihaan.kun oikein rakastelee niin synnit tuntu aika pieneltä,jopa katoavat kokonaan.

    • Vaiko eikö?

      Tottakai on enkä perustele millään hengellisellä syyllä vaikka niitäkin löytyy...

      Porno on yököttävää viihdettä miehille, jotka eivät osaa/halua/viitsi viettää aikaa peiton alla/päällä oman vaimonsa kanssa.

      Se antaa nuorille miehille ihan väärän kuvan seksistä! Seksiin kuuluvat hellyys, tunteet, puhuminen ja tietysti itse yhdyntä sellaisena kuin MOLEMMAT osapuolet siitä pitävät.

      Ja näin sanoo aviovaimo jolla upea seksielämä, mahtava aviomies eikä tartte kattella pornoa telkkarista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5237
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      75
      3020
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      304
      1580
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1204
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1146
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      130
      1082
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1064
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe