osaako joku sano kauran hinta/kg ja litistetyn kauran hinta/kg leseen hinta/kg. kiitos kaikille vastanneille :)
kauran hinta
3
12238
Vastaukset
- Agrologi AMK
Maaseuduntulevaisuudessa tänä päivänä mainittiin vientilaatuisen kauran hinnaksi 110€/t (euroa/1000kg) satamaan toimitettuna. Suunnilleen samaa luokkaa maksaa kaura sisämaassakin, jos pystyt ottamaan edes muutaman tonnin erän kerralla. Säkitettynä hinta huomattavasti kalliimpi. Litistettynä hintaan lisätään litistyskustannus (olisi 20-40€/t). Muista että litistetty vilja olisi hyvä käyttää n.2vk sisällä litistyksestä.
- zingzing
Itse juuri kyselly kauran hintoja. Taitaa kilohinta vaihdella 0,10-0,20€/kg
Maatalouskaupasta jos ostaisin, maksaisi 20snt/kg eli 40kg olis 8€
Mutta tutun kautta saan hakea säkeissä siihen 10snt/kg. eli silloin esim. 100kg olisi 10€. Kannattaa kysellä monista eri paikoista ja suoraan tuottajilta, koska heillä hinnat yleensä halvempia.
Tuosta litistetystä sanoisin sen verran, että minulle on aina opetettu, että kauraa ei tulisi litistää kuin korkeintaan päivän annokset kerrallaan.
Kannattaa aina miettiä tarkkaan tarviiko hevosesi litistettyä kauraa, koska kokonainen on aina paras vaihtoehto. Esim. jos hevosesi hotkii ruokansa tai jos ulosteen mukana tulee paljon kokonaisia kauroja, voi olla syytä käyttää litistettyä. Mutta jos tällaisiä ongelmia ei esiinny, suosittelen pysymään kokokaurassa :) - mitä
Voiko kauran leseitä/kuoria syödä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243893Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta263642Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202576Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802510Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542448Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii102410Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92403Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252380Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1652316Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264