Heippa,
Mahtaakohan kolme konkurssia tehnyt yrittäjä saada starttirahaa? Olen kuullut, että Amerikassa on eräs firma, joka palkkaa vain ja ainoastaan konkurssin tehneitä henkilöitä johtajiksi.
Mahtaakohan kolme konkurssia tehnyt yrittäjä saada starttirahaa? Olen kuullut, että Amerikassa on eräs firma, joka palkkaa vain ja ainoastaan konkurssin tehneitä henkilöitä johtajiksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
unta nää.
paikalliseen TE-keskukseen, sieltä osaavat varmasti kertoa.
Mutta ennen kuin lähdet sinne soittelemaan niin listaa paperille muutama asia: jos sinulla on jo kolme konkurssia takana, niin nyt viimeistään pitää olla tiedossa MIKSI aikaisemmat yrityksesi päätyivät konkurssiin ja MITEN vältät saman jatkossa.
Ilman noita perusteltuja vastauksia tuskin tulet vakuuttamaan ketään tai mitään rahoittajaa. Tähän kantapään kautta oppimiseen perustuu myös amerikkalainen suhtautuminen yrittäjiin, Amerikassa et ole oikea yrittäjä jos et ole kertaalleen rypäissyt komeata konkurssia. Huomaa kuitenkin, että tämä ajatusmalli ei toimi ihan sellaisenaan täällä Suomessa.
Eipä silti, jos olet niin sanotusti oikealla asialla etkä puhallusmielessä liikkeellä niin onnea vaan yritykselle.
"Amerikassa et ole oikea yrittäjä jos et ole kertaalleen rypäissyt komeata konkurssia"
Taidatkin olla melkoinen asiantuntija.