Onko aspiriinilla vaikutusta sydämen sykkeeseen tai mielialaan tai helpottaako se pelkoa tai jännitystä? Kuulin, että auttaisi. Onko kukaan kuullut?
aspiriiniko vaikuttaa?
8
3202
Vastaukset
- vaikutus
Asperiini ohentaa verta.
- Tri Dolonen
Käytännössä siis jos veri ei ole kunnolla kiertänyt päässäsi aiemmin niin aspiriini saattaa tosiaan helpottaa. Olen kuullut että sitä käytettiin aikoinaan myös ehkäisyssä pitämällä aspiriinitablettia polvien välissä.
- Mona-Henrika
aspiriini vaikuttaisi mielialaan, pelkoon tai jännitykseen. Tietysti se saattaa toimia noihin vaivoihin lumelääkkeen eli plasebon tavoin. Eli silloin se ei sisällä lainkaan noihin asoihin vaikuttavia lääkeaineita. Mutta ihminen voi luulla, että aspiriini vaikuttaa mielialaan, pelkoon ja jännitykseen. Ja hänen olonsa kohenee, kun hän uskoo lääkkeen vaikuttavan.
Tosin aspiriininkaan säännöllinen, päivittäinen käyttö ei ole suotavaa ilman lääkärin seurantaa tai määräystä. Koska sen säännölliseen käyttöön voi liittyä aivoverenvuodon riski.
Tosin aspiriini saattaa vaikuttaa sydämen sykkeeseen, koska säännöllisesti käytettynä se "ohentaa" verta.- sairaanhoitajatar
Päinvastoin,jos syö asperiinia aivoverenvuodon mahdollisuus on minimi! Samoin sydänkohtauksen ennaltaehkäisyyn todella hyvä lääke!
- Mona-Henrika
sairaanhoitajatar kirjoitti:
Päinvastoin,jos syö asperiinia aivoverenvuodon mahdollisuus on minimi! Samoin sydänkohtauksen ennaltaehkäisyyn todella hyvä lääke!
mutta lisää aivoverenvuodon ja muiden vakavien sisäisten verenvuotojen vaaraa ? Mutta saatan olla väärässäkin. Joten uskon kyllä, jos näin on.
- Mona-Henrika
sairaanhoitajatar kirjoitti:
Päinvastoin,jos syö asperiinia aivoverenvuodon mahdollisuus on minimi! Samoin sydänkohtauksen ennaltaehkäisyyn todella hyvä lääke!
>> Aspiriinista kannattaa kuulla lääkäriä
Tiivistelmä:
Aspiriinia käytetään nykyään pieninä annoksina verisuonitukoksista johtuvien verenkiertosairauksien kuten aivo- ja sydäninfarktin estoon. Tutkimusten mukaan aspiriinin eli asetyylisalisyylihapon käyttö kuitenkin lisää kuolleisuutta aivoverenvuotoon. Tämä kuolleisuus voi olla kaksinkertainen verrattuna henkilöihin, jotka eivät käytä mitään veren hyytymiseen vaikuttavaa lääkettä.
Lääketieteen lisensiaatin Pertti Saloheimon mukaan tutkimustulos ei kuitenkaan tarkoita kaiken aspiriinin hylkäämistä. Aspiriinin säännöllisestä käytöstä pieninä annoksina on ehdottomasti enemmän hyötyä kuin haittaa niille, joilla on selvä riski saada aivohalvaus tai sydäninfarkti. Sen sijaan Saloheimo ei suosittele aspiriinia terveille ihmisille, joilla ei ole aivohalvauksen tai sydäninfarktin riskitekijöitä. Saloheimo korostaakin sitä, että aspiriinin käytölle täytyy olla aina jokin syy, joten sen käytöstä tulisi neuvotella lääkärin kanssa.
Media: Maaseudun Tulevaisuus - näköislehti
Päivämäärä: 16.11.2005
Kirjoittaja: -
Päälähde: Lääketieteen lisensiaatti Pertti Saloheimo
Aspiriini lisää aivoverenvuotoriskiä
Tiivistelmä:
Oulun yliopistossa tehdystä väitöstutkimuksesta käy ilmi, että aspiriinin käyttö voi lisätä kuolleisuutta aivoverenvuotoon. Säännöllisesti aspiriinia käyttäneiden kuolleisuus voi aivoverenvuodon jälkeen olla jopa kaksinkertainen sellaisiin verrattuna, jotka eivät ole käyttäneet veren hyytymiseen vaikuttavaa lääkettä. Aspiriinista on kuitenkin enemmän hyötyä kuin haittaa aivohalvaus- tai sydäninfarktiriskipotilaille. >>
http://image2.m-brain.fi/new/index.asp?ResID=697&Sel=s=aspiriinin
- ote eräästä vast.
Se on pienoinen stressihormoonien eritys, mikä sinulle tekee haittaa. Pikkukikkoja on vähentää kofeiinin nauttimista kuten kahvia. Pidä mukanasi 100 mg entero aspiriinipillereitä ja ota suuhun ennen tärkeitä tilanteita, se parantaa keskittymiskyä, vähentää jännitystä, ja niille joilla on jokin lääkitys psyykkisiin oireisiin se on hyvä lisä psykosomaattiisiin vaivoihin. Lisäksi kannattaa käyttää D-CALSOR kalkkivalmitetta yksi päivässä se rauhoittaa aivoja. Siinä on D-vitamiinia, mikä on hyväksi
hermosolujen solukalvoille ja reseptoreille.
Rentoudu vaikka WC:ssä seiso ja laita kädet sivuille ja ole silmät kiinni, älä ajattele mitään anna aivojen rentoutua ja ota siinä
niin sanotut mikrounet, se virkistää aivoja
ja antaa uutta voimaa. Terv. Uskon, että
näistä kikoista saa helpotusta.
P.S. Tärkeintä on, että itse tietää ettei ole
tyhmä. - Anonyymi
Eero Kyllönen Iisalmi puoli vuotta, lääkäri,asperiini allergiat, läökeslkergia ei käy monivitamiini palautus tuote sähköpostit
Jodi
HaettuTööllu Heiniö taas takka lainaan ennen pesua
1000 ha kokous sota tuhopoltto ala alarm sähköposti kiistely en ole pyytänyt.
Mihin taloon mennään o vikello lisä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213307
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402681Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2082212Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131698Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191509Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521461- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621201Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174