Tuontiauto 300TE 24V

Minkähänlainen peli olisi 300TE 24V 1991? Miten moottori kestää ja onko huolto kallista? Paljonko kuluttaa? Olisi tiedossa ko. tuontiauto 2 omistajalta 210tkm ajettuna n. €4000 hintaan (tax free). Laskinko oikein kun mielestäni maksaisi Suomeen tuotuna n. e10000. Mitä mieltä olette?
71272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos kilmetrit pitää paikkansa ,varmasti huoletonta ajoa edessä.

Siitä hinnasta. Suomessa varmaan vastaava maksaa tänäpäivänä ainakin 18000Euroa. Eli vero olisi 6400.

Tuontikulut n. 1500 Euroa, eli hintaa tulisi vähintään vajaa 12000Euroa.

Olettaen, että suomen markkinahinta olis tuon 18000 Euroa... Minä epäilen, että Suomen markkinahinnan olevan ainakin 20000Euroa...mutta kuka tietää?

Äänestä
  • Lentokoneella ups:n rahtina? Menetkö saksaan tilauskoneella vai taksilla? Rahti 1500e

    Äänestä

  • About tuollainen hintahaarukka on kolmisatasilla, kunnosta, vuosimallista ja kilometreistä riippuen. 270tkm ajettu manuaali-300TE ilman 4-maticia ja 24Veetä oli tuon 17t. Siitä ylöspäin tuntuisivat hinnat olevan. Tieto on peräisin viime viikolta, kun haeskeltiin appiukolle puolipiruuttaan suomi-300TE:tä verrokiksi tuontitouhuun. Laskenevat hinnatkin pian??

    Äänestä

Muistelen toisaalta, että nuoruudessani 60- ja 70-luvuilla sataa tonnia lähestyvään autoon alettiin jo odotella moottoriremonttia. 200 tuhatta ilman täyskorjausta oli jo erikoismaininnan arvoista. Isän työkaverin mesen kone oli loppu 50 000:n vaiheilla, ja jotkin meset levisivät 30 000:ssa. Vaihtomoottorit tekivät kauppansa, kunnes jossain vaiheessa 80-luvulla huonot autot hävisivät markkinoilta.

Äänestä
  • SEn verran kerron että 114 kopan diesel koneella
    ajoi vähintään puoli miljoonaa .Tuli myyntiin 1968.

    Äänestä

puuuuuuuuuuuh...............

Äänestä

Auto olisi jo Eestissä rekisteröimättömänä (Saksasta tuotuna), joten tuontikulut pienet. Tulli määrittelisi kuitenkin vertailuhinnan varmaan niin taivaisiin, että unohdetaan koko juttu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


230EA kirjoitti:

Minkähänlainen peli olisi 300TE 24V 1991? Miten moottori kestää ja onko huolto kallista? Paljonko kuluttaa? Olisi tiedossa ko. tuontiauto 2 omistajalta 210tkm ajettuna n. €4000 hintaan (tax free). Laskinko oikein kun mielestäni maksaisi Suomeen tuotuna n. e10000. Mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu